Nem játék, ha a téli hidegben bepárásodik a szobaablak: fontos figyelmeztető jel lehet
A párás ablaküveg fontos figyelmeztető jel: érdemes lépni az egészség védelme érdekében.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Helyesíráskvíz, amit sokan elrontanak: egyelőre vagy egyenlőre, melyik a jó?
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
A gyerekek kedvelt szórakozása, hogy rajzolnak a bepárásodott ablakra. Az üvegen megjelenő nedvesség azonban nemcsak a játék lehetőségét rejti magában.
A pára figyelmeztető jelként szolgál, hogy valamilyen egészségkárosító tényező van jelen a szobában, amit minél előbb orvosolni kell.
Nem mindegy, hol párás az ablak
Kiindulásképp jó tudni, hogy az ablakon megjelenő pára nem minden esetben jelez problémát: fontos, hogy pontosan melyik részen jelennek meg a cseppek. Azok a páracseppek jeleznek potenciális veszélyt, amelyek az ablak belső oldalán jelennek meg. Ha annak külső fele a párás, az nem jelent egészségügyi kockázatot.

Az sem problémás, ha a belső és a külső üvegtábla között jelentkezik a pára, leszámítva, hogy nehezebben lehet kilátni. Ez esetben egy nyílászáró-szerelőre lesz szükség, aki megvizsgálja és javítja az ablakot, ugyanis valahol, egy sérülés mentén az üvegtáblák közé szivároghat a hideg levegő. Hasonlóképp a keret mentén megjelenő pára hátterében is valamilyen szerelési hiba vagy megvetemedés bújhat meg.
Mitől párás az ablak belső fele?
Az ablak belső felének vizesedése arra utal, hogy túl magas a lakás levegőjének a páratartalma. Ezt sok minden megemelheti, például a főzésből, akár a fürdésből származó gőz, a sok szobanövény vagy a száradó ruhákból elillanó nedvesség is.
Bármiből is ered, a párás üveg jelzi, hogy a lakás nincs kellő rendszerességgel és megfelelő alapossággal kiszellőztetve. A kevés és elégtelen szellőztetés télen egy gyakori tévedés eredménye: sokan attól tartanak, hogy kiengedik a felfűtött szoba melegét, ami meg fogja ugrasztani a számlát. Mindeközben a párás levegő nehezebben melegszik fel, így a spórolni vágyók éppen, hogy a saját pénztárcájuk ellen dolgoznak.
A magasabb kiadásnál azonban nagyobb problémát jelent az egészségügyi kockázat. Az ideális 40-60%-ot meghaladó páratartalom több okból is veszélyes: kellemes környezetet teremt az allergén atkáknak, kedvez a betegségeket előidéző kórokozók szaporodásának, és penészesedéshez vezethet, mely akár allergiás tüneteket és penészmérgezést is kiválthat. Az elhasználódott levegő a közérzetre is rossz hatással van, rossz hangulatot, fejfájást eredményezhet, és nehezíti a koncentrálást.
Hogyan kell szellőztetni?
A fürdőszobában és a konyhában napi több alkalommal is képződhet nagy mennyiségű gőz, így ezekben a helyiségekben még gyakrabban érdemes szellőztetni, különösen fürdés vagy főzés után.

Fontos, hogy még a téli időszakban is napi több alkalommal, legalább négyóránként történjen meg a lakás teljes szellőztetése. Az ablakokat nem célszerű bukóra nyitni, mivel ez a pozíció fokozatosan hűti a szobát, de levegőáramlás szempontjából kevéssé hatékony. A nyílászárót teljes szélességében kell kitárni, hogy a nagy felületen át percek alatt cserélődhessen a helyiség levegője, és a fölös pára is távozhasson. Még hatékonyabb a levegőcsere, ha két helyiség szemközti ablaka kinyitásával kereszthuzatot keltünk. Mivel ez idő alatt a bútorok és a falak nem tudnak áthűlni, a fűtésszámlát sem terheli meg a szellőztetés.
Két praktikus eszköz
Érdemes elgondolkodni valamilyen párásodást megelőző eszköz beszerzésén is. A konyhába, a tűzhely fölé mindenképpen jó ötlet páraelszívót szerelni, mely a főzés közben felcsapó gőzt azonnal magába húzhatja.

Arra sem árt gondolni, hogy a túl jól záró, frissen cserélt, esetleg műanyag ablakkeretek akadályozzák a légmozgást. Ugyan sok ablakot látnak el úgynevezett mikroszellőzővel, ez önmagában nem elég, hiszen a rés apró, ráadásul még be is fagyhat. Jó szolgálatot tehet viszont a keretre szerelhető szellőzőcsappantyú. A kis, szögletes, zsaluszerűen rácsozott eszköz folyamatos légáramlást biztosít, mégsem hűti drasztikusan a szobát.
Hogyan lehet spórolni a fűtésszámlán?
A ritka szellőztetés nem megoldás: a téli kiadások okosabban is csökkenthetők, a következő cikk segít megtalálni a módját.