10 csodaszép párakedvelő növény, ami zöldellő oázist csinál a fürdőből: a kertészt kérdeztük, mitől lesznek a legszebbek

A fürdőben is jól érezhetik magukat a növények, csupán a megfelelőket kell választani a helyiségbe.

Növények fürdőszobába
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kád, mosdókagyló, járólap és csempe: csupa-csupa hideg, rideg hatást keltő felület található a lakás azon a helyiségében, mely a mindennapi feltöltődés egyik legfőbb helyszíne.

Apró változtatásokkal, mint például növények elhelyezésével sokkal kellemesebbé, valóságos oázissá varázsolható a barátságtalan környezet. De vajon melyek azok a növények, amelyek a fürdőbe valók? Megyeri Szabolcs kertész segítségét kértük.

- A fürdőszoba az egyetlen olyan része a háznak, lakásnak, melynek a többi területtől egészen eltérő klímája van, párás, meleg, és gyakran a kisebb ablakok miatt kevésbé napos. Az ide kerülő növényeknek tolerálniuk kell tehát ezeket a körülményeket, ezért nem járható megoldás, hogy valamely véletlenszerűen kiválasztott cserepest csak úgy bevisszük a vizes helyiségbe. A fürdő klímáját eltűrő, sőt kedvelő zöldek köre szűkebb, mint a szobanövényeké, ugyanakkor ebben a csoportban sok izgalmas, szokatlan küllemű fajt találni. Erdemes tehát megismerkedni velük, de legalábbis a legszebbekkel, legérdekesebbekkel - mondta el elöljáróban gondolatait a szakértő.

10 növény a fürdőszobába

Megyeri Szabolcs tíz növényt ajánlott a fürdőszobába, és azt is elmondta, hogy milyen egyéni igényeik vannak, melyekre fontos figyelni, ha valaki dús és egészséges leveleket szeretne látni.

A madárfészekpáfrány (Asplenium nidus) kompakt méretű, 40-60 centis, játékos megjelenésű, fodros levélzetű, üde zöld növény. A párát és a meleget szereti, de a hűvös huzat az ellensége. Jól tűri a félárnyékot, így kisebb ablakkal rendelkező, nem túl napos fürdőkbe is elhelyezhető.
Fotó: OlgaMiltsova / Getty Images Hungary
A kroton (Codiaeum variegatum) az esőerdőkből származik, így nem meglepő, hogy a párás, meleg helyeket szereti, gondozása ugyanakkor nem a legegyszerűbb, a nem megfelelő körülményekre gyorsan reagál levelei fonnyadásával, hullatásával. Mérete 50-70 cm, a félárnyékot is tűri, sőt a tűző napot nem is kedveli. A boltokban sokféle színváltozatban kapható.
A buzogányfa (Beaucarnea) igazán vidám jelenség, a gyerekek is imádni fogják, így biztosan szívesebben tartózkodnak majd a fürdőben. Ez a dísznövény a pára mellett a fényt is igényli, ezért sötét vizes helyiségekbe nem való. Érzékeny a túlöntözésre, csak akkor kapjon vizet, ha földje már kiszáradt!
A szobapáfrány (Nephrolepsis exaltata) is remek alany a fürdőbe, főleg olyanba, melyet a háziak nem fűtenek túl erősen, ugyanis a 18-20 Celsius-fokot kedveli, párából pedig bármennyit elbír. A szobapáfrány buja zöldje inkább a nagyobb méretű fürdőszobákba való.
Fotó: ferlistockphoto / Getty Images Hungary
A fittonia, vagy beszédesebb nevén hálóslevél igazán kedves kis dísznövény, 10-15 centiméter magas, levelei egyedi mintája miatt roppant mutatós. A 20 Celsius-fokot meghaladó hőmérsékletet és a magas páratartalmat kedveli, és jó hír, hogy a sötétebb fürdőkben is elél, mert fényigénye átlag alatti.
Fotó: asiantiger247 / Getty Images Hungary
A rákvirág (Aglaonema) akár egy méter magasra is nőhet, így nagyobb helyiségekbe ajánlott. Érdekessége, hogy ugyan tolerálja a fényszegény körülményeket is, de ilyenkor levelei mintái halványulnak, el is tűnhetnek. Földjét nem szabad hagyni kiszáradni, a fűtéssel pedig nem kell spórolni, a 20-25 fokos hőmérsékletet kedveli.
Fotó: dropStock / Getty Images Hungary
A diffenbachia vagy buzogányvirág feltűnő, nagy méretű leveleivel dekorál, azonban vigyázni kell vele, hiszen az egyik legmérgezőbb szobanövény, gyermekes háztartásokba egyáltalán nem ajánlott. Az erős, tűző napsugarakat nem bírja, és a huzat is ellensége. Érzékeny a túlöntözésre, nedvesítésre csak földje kiszáradása után van szükség.
Fotó: patnowa / Getty Images Hungary
A lepkeorchidea (Phalaenopsis) tipikus fürdőszobai növény, hiszen trópusi származása miatt a szűrt, nem közvetlen napfényt, a kellemes meleget és a bőséges páratartalmat igényli. A lepkeorchidea gyenge pontja az öntözés, a legtöbb növény a túlöntözés miatt pusztul el, erre figyelni kell.
A fikusz ginseng (Ficus microcarpa) vagy más nevén fikusz bonszai egy bonszaiként is nevelhető, látványos, vastag, olykor csavarodó törzsű dísznövény, ami pompásan érzi magát a fürdőben. Visszavágás nélkül átlagos méretű cserepes növény válik belőle, melynek üde zöld levelei remekül állnak majd a fürdőnek.
Fotó: Socha / Getty Images Hungary
A csavarpálma (Pandanus) érdekessége, hogy valójában nem is pálmaféle, csupán leveleinek jellegzetes formája miatt kapta nevét. Ez a méretesebb dísznövény a szobahőmérsékletet és a visszafogott, szűrt fényt kedveli, vízigénye magas, de öntözését lágy vízzel ajánlott megoldani.
34363301 1ad040d00573930d8c4686cdc3ece6fe wm
Megyeri Szabolcs
Kertész, kertészmérnök, blogger: látható a kertben tevékenykedve, amint a számítógép előtt dolgozik, illetve különböző médiafelületeken is ad interjút szakmai témákban. Emellett előadásokon is lehet vele találkozni akár élőben, akár videócsatornáját követve.

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük