Így javítsd a levegő minőségét otthon, hogy egészséges és tiszta legyen - Nem csak növények kellenek
Nem látható, ezért sokan figyelmen kívül hagyják. Pedig a levegő tisztasága fontos részét képezi az otthoni harmónia megteremtésének.
A levegőminőség javítása kulcsfontosságú ahhoz, hogy megőrizd az egészséged és a jó közérzeted. Nem mindenkinek egyértelmű azonban, hogy érdemes hozzáfogni. A szellőztetés javítása, a falfesték vásárlása és az elegendő számú szobanövény mind segítségedre lehet.
A szellőztetés és a levegőminőség témája valószínűleg a legfontosabb szempont minden lakásfelújításnál - mégis sokan figyelmen kívül hagyják. Sokszor csak akkor kezd el vele foglalkozni az ember, amikor az már negatív hatással van egészségére.
Otthoni levegőminőség javítása
Ironikus módon, ahogy próbálunk egyre környezettudatosabbak lenni, és légtömörítéssel, szigeteléssel csökkenteni energiafogyasztásunkat - a beltéri levegő minőségének többet ártunk, mint használunk.
Otthonaink egyre jobban el vannak zárva a külvilágtól, az új építésű, modern lakások lehetővé teszik a fosszilis tüzelőanyaggal működő fűtőrendszerek csökkenését. Egyre kevésbé hagyatkozhat a lakosság a természetesen áramló szabad levegőre. Így aztán a szennyező anyagok beszorulnak a beltérbe, és a páratartalom szintje is megnő.
Hogyan ellenőrizheted a levegő minőségét?
A levegőminőség mérésére már számos elektronikus eszköz kapható, amik megmutatják a szennyező anyagok, mint például a pollen vagy a penészgomba szintjét.
Hogyan tudod javítani a levegő minőségét?
Az első lépés mindig az, hogy meghatározzuk, mi a konkrét probléma. A levegőminőség olyan tényezőktől is függ, mint a szigetelés és a levegő tartalma. Amikor javítani akarsz a levegőn, figyelni kell, hogy nehogy egy újabb, más típusú problémát vessen fel a megoldásod.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Összességében két fő dolgot érdemes figyelembe venni: a beltéri szennyeződések csökkentését és a szellőzés javítását. Ezekhez kerüld az olyan termékeket, amelyek káros gázokat bocsátanak ki, ne vigyél be olyan tárgyakat az otthonodba, amelyekből szennyező gáz jöhet ki.
Ilyen például a formaldehid, ami meglepően sok háztartásban megtalálható. Ez az egyik legelterjedtebb háztartási szennyezőanyag, ami megtalálható bútorokban, padlókban, szőnyegekben, festékekben.
Amennyire csak lehet, vásárolj természetes anyagokból, például fából, agyagvakolatból készült termékeket, amik nem bocsátanak ki mérgező füstöket. A természetes anyagoknak tisztító hatásuk is van, kiszűrik a szennyező anyagokat. A falfestékek kemikáliái is okozhatnak rossz levegőminőséget. Vásárláskor keresd az alacsony VOC-tartalmú termékeket!
Természetesen a szellőztetés is kulcsfontosságú szerepet játszik a jó levegőminőség fenntartásában. Ha olyan az otthonod, amit nehéz, vagy szinte lehetetlen szellőztetni - mérlegelni kell, hogy tudnád mégis szabadon áramoltatni a levegőt. A rendszeres szellőztetést télen se felejtsd el, hiszen a túlzottan magas páratartalom is negatív hatással van egészségre!
A tökéletes a 40-60 százalékos páratartalom, amiben a kórokozók, az allergének és a légúti fertőzések esélye minimálisra csökken. Amellett, hogy jót tesz az egészségnek, a penész megjelenésének esélyét is minimalizálja.
Az otthoni légtisztítás szakértői szemmel
Az otthoni levegőben megannyi szabad szemmel nem látható baktérium van, melyek allergiát, illetve betegséget okozhatnak. Arról, hogy pontosan mi fordulhat elő egy átlagos lakás levegőjében, dr. Magyar Donátot, a Nemzeti Népegészségügyi Központ aerobiológusát kérdeztük.
Egyetlen tüsszentéssel 40 ezer kórokozót tartalmazó részecske jut a levegőbe: az otthoni légtisztítás szakértői szemmel
Az otthoni levegőben található részecskék allergiát, betegséget is okozhatnak.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)