Szétreped a vezeték, és csúnya vége lesz, ha elmulasztod: így fagymentesítsd ősszel a kerti csapot
A fagymentesítéssel sok kellemetlenségtől és kiadástól kímélheted meg magad.
A nyár vége nem azt jelenti, hogy néhány hónapig szüneteltethetjük az udvari teendőket. Ilyenkor is sok tennivaló akad, hiszen készülni kell a télre. Nemcsak a növények védelmére, de a csapra is szánni kell egy kis időt. Legyen bár vezetékes vagy fúrt kút, azt fagymentesíteni kell.
Mivel a kerti csap és csövei vizet szállítanak, valamennyi bennük maradhat, és az könnyűszerrel megfagyhat. Ez veszélyezteti a szerkezet épségét, mert a fagyott víz szétfeszíti a csöveket, és sérüléseket okoz rajtuk, de akár a csapon is. Ez később észrevétlen szivárgást, vízveszteséget okoz, sőt nagyobb csőtörés is lehet a vége. Ne feledkezzünk el róla, hogy a véletlenül, teljesen feleslegesen elfolyt vízért is fizetni kell.
Így kell fagymentesíteni a kerti csapot
A művelet nem bonyolult, de természetesen, ha valaki bizonytalan, hívhat hozzá szakértői vagy hozzáértő, tapasztalt, megbízható segítséget. Aki szeretné, maga is megpróbálhatja elvégezni a fagymentesítést.
Első lépésként el kell zárni a föld alatt, illetve a pincében található téli csapot: az óramutató járásával megegyező irányban ütközésig kell tekerni. Ha ez megvan, akkor a felszínen lévő csap következik: meg kell nyitni, hogy eltávozzon a csövekből a maradék víz. Ilyenkor a víz helyére levegő áramlik. A folyamatot egyfajta hang kíséri. Az a normális, ha egy kis idő után eláll a víz. Ezzel kész is a fagymentesítés. Amennyiben a víz szakadatlanul csordogál, a téli csappal valami probléma lehet, hiszen az szemlátomást nem zárta el a víz útját. Ez esetben vízvezeték-szerelő segítségére lesz szükség.
Nemcsak a csap fagymentesítése fontos, de a slagé is, mivel az is tönkremehet a téli hidegben. A gumicsőből ki kell folyatni a vizet, majd feltekerni és olyan helyre vinni, ahol nem éri fagy, például a garázsba vagy a pincébe. Fontos, hogy árnyas sarokba kerüljön, mert a tűző nap is megárt az anyagának, és a téli napokon is számíthatunk szikrázó napsütésre.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kerti csap télre való felkészítése egyáltalán nem nagy kihívás, de aranyat ér, mert segít megmenteni a vezetékeket a fagy okozta kártól és a pénztárcát egy borsos kiadástól. Tavasszal ugyanezt a műveletet kell elvégezni visszafelé: megnyitni a téli csapot, majd a kertit, és megvárni, hogy a víz újra feltöltse a csöveket.
Így gondozd a füvet ősszel
Ha fű nő a kertedben, jó, ha tudod, hogy azt is fel kell készítened a télre. A következő cikkben elolvasható, hogy mit kell tenni ilyenkor a gyeppel, hogy az tavasszal szépen zöldelljen.
A legfontosabb őszi teendők a fűvel, hogy tavasszal dús és egészséges legyen: Megyeri Szabolcs kertész tanácsai
A fű akkor lesz szépen zöldellő, ha ősszel is figyelsz az igényeire.
Elolvasom