Ez a mérgező tárgy rengeteg magyar lakásban is ott van – Nagyon káros az egészségre
Sokan dekorációként az asztalra vagy a hálószobába teszik, hogy kellemesebb hangulatot teremtsenek.

Sok olyan anyag van, amelyről a legtöbben nem is sejtik, hogy igazából elképesztően károsak az egészségre. Főleg akkor nem derül ki, hogyha az adott káros összetevő nem feltétlenül látható vagy érzékelhető szabad szemmel, ilyen például a mikroműanyag. De a háztartási tisztítószerekben található vegyi anyagok is veszélyesek, mint például a klór és az ammónia, amelyek irritálhatják a légutakat és a bőrt.
Kevésbé ismert, mégis hasonlóan káros anyagokat vihetsz az otthonodba, hogyha hagyományos, illatosított teamécseseket és gyertyákat használsz. Számos káros anyagot bocsáthatnak ki a levegőbe, amelyek hosszú távon romboló hatással lehetnek az egészségre.
A mécsesesek és gyertyák káros hatása
Az ember lassan úgy érzi, hogy már semmit sem vihet az otthonába, egyik étel sem megbízható és minden harmadik anyagról kiderül, hogy rákkeltő. Elképesztően nyomasztó, hogy mindennapos figyelmet igényel, hogy tudatosan vásároljunk, és odafigyeljünk az összetevőkre, ráadásul a hiba lehetősége még így is fennáll. Nekem személy szerint nagyon rossz érzés volt rádöbbenni, hogy a kedvenc dekorációs elemeim, amiktől kellemes melegség árad szét a szobában, bizony nem olyan egészségesek. De szerencsére léteznek alternatív megoldások, így neked sem kell lemondanod a finom illatokról és meghitt hangulatról.

Az egyik leggyakoribb anyag, amely a gyertyák égése során felszabadul, az a benzol, amely egy szerves vegyület és az égés melléktermékeként ismert. A benzol belélegzése hosszú távon légzőszervi problémákat, fejfájást, szédülést és akár súlyosabb betegségeket, például a rákot is okozhat. A leginkább aggodalomra okot adó gyertyák a paraffinból készültek. A paraffin egy olcsó, a kőolaj finomításából származó melléktermék, és egyben a leggyakoribb gyertyaalapanyag.
A paraffingyertyák mérgező és rákkeltő anyagokat tartalmaznak
A gyertyákban található káros anyagok egészségre gyakorolt hatását máig kutatják, így még nincsenek százszázalékos eredmények. Annyi azonban elmondható, hogy a paraffingyertya bizonyítottan mérgező anyagokat tartalmaz.
Amikor a paraffin égni kezd, illékony szerves vegyületek szabadulnak fel, ezek olyan gázok, amelyek szobahőmérsékleten könnyen és gyorsan elpárolognak a levegőbe. Ezek a vegyületek általában festékekből, tisztítószerekből, kozmetikumokból, légfrissítőkből, autók kipufogógázából, tüzelőanyagot égető készülékekből és még sok másból előtörhetnek. Egyes illékony szerves vegyületek önmagukban is károsak, míg mások reakcióba léphetnek egyéb a levegőben meglévő gázokkal, és szennyező anyagokat alkotnak.

A mécsesekből gyakran kibocsátott anyagok egyike a toluol, egy tiszta, színtelen, gőzölgő folyadék, amelynek jellegzetes szaga van, és természetesen előfordul a nyersolajban. A toluol több bevizsgáló szervezet és egészségügyi hivatal szerint is toxinnak minősül. A toulol egy az idegrendszert és az agyműködést támadó méreganyag, amely belélegezve szédülést, fejfájást és komolyabb mennyiségben hallucinációt is okoz.
A benzol, egy ismert rákkeltő anyag, egy másik illékony szerves vegyület, amely szintén hasonló tüneteket okoz. Ennek a vegyi anyagnak a hosszú távú közelsége olyan vérbetegségekkel hozható összefüggésbe, mint a leukémia. A paraffingyertyák emellett formaldehidet tartalmaznak, amely megint csak rákkeltő anyag.
A méhviasz gyertyák egészséges alternatívát jelentenek
Alternatívaként ott vannak a szójából és méhviaszból készülő gyertyák, amelyek nem tartalmaznak ilyen vegyületeket. A méhviasz ráadásul természetesen illatos, édes aromája van. A méhviasz gyertyák nemhogy nem toxikusak, hanem pozitívan hatnak a környezetre és az emberi szervezetre is. A méhviasz gyertyák negatív ionokat bocsátanak ki, amelyek megkötik a levegőben lévő részecskéket, például a port, a polleneket és a penészt, segítve ezzel a levegő tisztítását, így ideálisak az allergiások és asztmások számára. Teljesen természetes alapanyaguknak köszönhetően nem tartalmaznak semmilyen mérgező összetevőt.

Nem elég, hogy egészségesebb, de még gazdaságosabb is, mivel a méhviasznak magasabb az olvadáspontja, így lassabban ég, mint más viasztípusok. Tehát hosszabb ideig élvezheted a táncoló fényeket és a finom illatokat. Tisztán égnek és nem termelnek kormot, így nem szennyezik a levegőt.
A nyugtató hatásukat a mézillatnak és a természetes fénynek köszönhetik, amelyek a fáradt szemet és a lelket is pihentetik. A méhviasz emellett egy megújuló, biológiailag lebomló anyag, amely minimális feldolgozást igényel, így ez a gyertya a legkörnyezetbarátabb és legegészségesebb választás a paraffin- és a szójagyertyákhoz között. Magyarországon sok kézműves és méhész foglalkozik apiterápiás termékekkel, köztük gyertyaöntéssel is, így még hazai és helyben készült vállalkozásokat is támogathatsz.
A mosás után is mérgezőek maradhatnak a ruhák – Ezeket az egészségre káros anyagokat találták bennük
Nem szabadít meg a BPA-szennyeződésektől a ruhák mosása, érdemes inkább körültekintően vásárolni.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
Olvastad már?
OLVASD EL EZT IS!

- cigaretta
- dohányzás