Ezüst ékszerek tisztítása házi módszerekkel: így lesz csodás újra a fényük

Az idő múlása az ezüsttárgyakon is meglátszik. Vannak azonban olyan tisztítási módszerek, amikkel az ezüst ékszereket szinte újjá lehet varázsolni.

Ezüst tisztítása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ezüst is nemesfém, akárcsak az arany. Nem véletlen, hogy egyeseknek a füle csak ilyen fémből készült fülbevalókat képes elviselni. Az ezüst ráadásul divatos is 2022-ben.

Az ilyen anyagból készült ékszerek azonban nem ragyognak örökké: bármilyen ezüst darab megfeketedhet a levegőben lévő levő kén-hidrogén miatt, mivel így ezüst-szulfid képződik azok felületén. Ezáltal kapják meg azt a jellegzetes, régies, úgynevezett "nemesrozsda" bevonatot, ami azonban nem mindig a legesztétikusabb.

Ezüst tisztítása házi módszerekkel

Az ember igyekszik a lehető legtöbbet megtenni a szeretett ékszereinek régi fényéért, azonban előfordulhat, hogy rosszul választ eszközt. Bizonyos tisztító módszerek csak rontanak a helyzeten. Ha alkohollal, sebbenzinnel vagy acetonnal próbálkozik az ember, végleg búcsút mondhat az ékszer ragyogásának. Vannak azonban olyan módszerek, amikkel nem csak a nemkívánatos réteget lehet eltávolítani az ezüst tárgyakról, de még csillogóbbá is teszik azt, mint valaha!

A fogkrémben található apró, fogtisztításra szolgáló szemcséknek köszönhetően az ezüst ékszerekről is hatékonyan el lehet távolítani a patinát. Gyengéden át kell dörzsölni vele, utána le kell öblíteni vízzel, majd alaposan megtörölni.
Fotó: Marc Bruxelle / Getty Images Hungary
A hajbalzsam is hatékony fegyver lehet a nemesrozsda elleni harcban.
Fotó: KatarzynaBialasiewicz / Getty Images Hungary
Érdemes kipróbálni a citrom és a só varázslatos kombinációját. Vízzel felhígítva áztatni is lehet az elegyben az ékszereket, de gyorsabb megoldásul szolgál a fogkefét citromlébe és sóba mártani és annak segítségével ledörzsölni a nem kívánt patinát.
Jó módszer lehet még az ecet. Fél csésze fehér ecetet 2 evőkanál szódabikarbónával kell összekeverni, és két-három órán keresztül ázni hagyni. Hideg vízzel öblítsd le az ékszert, egy alapos megszárítás után már kész is van.
Beválhat egy 10 perces áztatás egy csésze meleg víz és fél csésze tiszta ammónia oldatában. Miután kivetted az ékszereket, óvatosan töröld szárazra őket.
Talán furcsán hangozhat, de a kukoricakeményítőből és vízből készült paszta is jó az ezüst tisztítására. Egyszerűen csak fel kell vinni nedves kendővel az ékszerekre. Miután megszáradt, le kell dörzsölni valamilyen durvább felületű anyaggal, mondjuk gézzel.
Az ezüst ékszereket nagyszerűen lehet tisztítani alufólia és szódabikarbóna felhasználásával is. Nem kell hozzá sok alufóliát felhasználni, elegendő egy kis darabka, amiből tálkát formálsz, rá és egy kanál szódabikarbóna. Öntsd le forró vízzel, és körülbelül 2 percen belül már látható az eredmény.
Minden egyes házilag készített tisztítószeres kezelés után át kell dörzsölni az ezüstöket. Az erre használt anyagon ezután jól látszik, milyen sok szennyeződést és nemesrozsdát sikerült eltávolítani.

DOGZ Farsangi Falkaséta a Városligetben

Regisztrálj és vegyél részt ingyenesen február 22-én a Városligetben a DOGZ Farsangi Falkasétán! A közös sétálás mellett számos izgalmas programmal, köztük fotózással és nyereményjátékokkal is készülünk. Űzzük el együtt a telet több száz kutyus társaságában! 
falkaseta.hu

Promóció

Képek forrása: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük