Mit kell átgondolni bojlervásárlásnál? Nem csak a méret számít

Takarékosság szempontjából a legfontosabb a víz hőfoka.

Bojler vásárlása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A magyar emberek 66%-a bojlerrel készít magának otthon meleg vizet, sokan mégsem tudják, hogyan is kell kiválasztani úgy egy villanybojlert, hogy az a lehető legtakarékosabb megoldást nyújtsa, így a régi készülék meghibásodásakor tanácstalanul állnak az elektronikai szaküzletben.

Ilyenkor hiba lehet az előző készülék űrtartalma alapján dönteni, ez ugyanis - azon felül, hogy valószínűleg sokkal elavultabb - a vízkövesedés miatt kevesebb meleg vizet állíthatott elő, mint amennyit egy új készülék tudna.

Akkor mi alapján válasszunk villanybojlert?

A villanybojler kiválasztásakor mindig a teljes család igényeit kell szem előtt tartani. Általában abból érdemes kiindulni, hogy egy ember nagyjából átlagosan 50 liter vizet fogyaszt naponta - ebben azonban benne van az ivóvíz, a kézmosás, a mosogatás és a fürdés is. Tehát ez nem jelenti azt, hogy egy kétszemélyes háztartásba 100 literes bojler kellene. Sőt, egy 80 literes mellett valószínűleg még bőven marad is meleg víz, ha mégis kevésnek bizonyulna, a hőfokkal lehet növelni a kinyerhető vízmennyiséget.

bojler-homerseklet

A bojlerek úgy tudnak több meleg vizet előállítani, ha folyamatosan forró a bennük lévő víz, tehát maximális hőfokon üzemelnek. A 80 literes tartályban lévő, 70 fokos meleg víz a hideggel keverve több kellemes, fürdő-hőmérsékletű langyos vizet ad ki, mint mondjuk ugyanennyi 50 fokos víz. A bojler kapacitása így akár már egy harmadik fő számára is elég lehet, persze attól függően, mennyire figyelnek a család tagjai a mértékletes fogyasztásra. Azonban minél magasabb a víz hőfoka, annál több áramot fogyaszt a készülék.

Energiafelhasználás szempontjából a legtakarékosabb megoldás az, ha az ember alacsonyabb hőfokon tartja a vizet. Ilyenkor ugyan kevesebb áram fogy, de az előállítható meleg víz mennyisége is kevesebb valamelyest. Az alacsony hőfok azért is jó, mert a forró víz elősegíti a vízkövesedést. Arra azonban érdemes odafigyelni, hogy a bojler hőfoka ne legyen alacsonyabb 50 foknál, mert az már kedvez a baktériumoknak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A megfelelő hőfok mellett az is kifejezetten fontos, hogy rendszeres karbantartással biztosítsa az ember a készülék optimális működését, ugyanis a korrózió és a vízkőlerakódás hatására csökkenhet a bojler hatékonysága. Ha vízkő rakódik a fűtőszálra, a hőnek több centis lerakódásfalon kell átküzdenie magát, hogy melegíteni kezdhesse a vizet, így több áramot fogyaszt a készülék.

Az sem utolsó szempont, hogy hova akarja az ember elhelyezni a bojlert, mert minél messzebb van a felhasználás helyétől, annál kevésbé energiahatékony. Amikor nem használja a meleg vizet, a már kiengedett mennyiség a vízcsövekben reked, és ott lehűl, így akár litereket is veszíthet, ha túl messze van a bojler a csapolóegységtől.

Háztartási gépek elrejtése

Ezenkívül persze még számtalan egyéni szempont szerepet játszhat a választásban, kezdve a színtől, a formán át egészen a zajszintig, de a legfontosabb talán a takarékosság. Ha a bojler nem annyira mutatós, néhány egyszerű trükkel könnyen azzá lehet tenni akár saját kezűleg is.

Egyszerű szekrénynek látszik, pedig egy kazán bújik meg benne: így rejtsd el a háztartási gépeket ötletesen

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Getty Images.

Ezt is szeretjük