Mi történik a szervezetedben, ha bekapcsolt TV mellett alszol? Hosszú távon depressziót is okozhat

Sokan alszanak tévé mellett, de káros egészségügyi hatásai miatt érdemes elhagyni a rossz szokást.

Alvás TV mellett
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár sok ember csak teljes csendben és sötétségben szeret aludni, van, aki lefekvés után is igényel némi háttérzajt, és bekapcsolva hagyja a televíziót. Talán ennél is gyakoribb, hogy valaki tévénézés közben alszik el.

Ártalmatlannak tűnhet a szokás, ám csúnyán összezavarja az agyat, ezért hosszú távon káros a szervezetre, és kerülendő.

Miért nem jó tévé mellett aludni?

Az ember belső, napi, biológiai órája - a cirkadián ritmus - reagál a sötétségre és a világosságra, és felismeri, mikor jön el az ideje az elalvásnak és az ébrenlétnek.

A televízió villogása összezavarja ezt a belső órát, és az ember éberebbé válik: hiába hunyja le a szemét, a szemhéjon is átjut némi fény, mely a szemidegeken keresztül stimulálja az agy azon területeit, melyek az álmosság és éberség érzését, a testet elalvásra hangoló hormonok termelődését kontrollálják.

Ha az ember hosszabb távon nem tud zavartalanul aludni, az negatív hatással lesz a testi és lelki egészségére. Nemcsak kimerültséget, ingerlékenységet és koncentrációs nehézségeket okoz, hanem a Harvard Egyetem kutatói szerint növeli az elhízás esélyét, az Arizonai és New York-i egyetem vizsgálatai alapján emeli a diabétesz kialakulásának veszélyét, sőt még a depresszióra is hajlamosít.

Utóbbit, vagyis a rossz alvás és a depresszió kialakulásának kapcsolatát az Ohiói Állami Egyetem Orvosi Központja kifejezetten az éjszakai fény vonatkozásában vizsgálta hörcsögökön. A kutatók úgy találták, hogy azoknál a rágcsálóknál, amelyek pár héten át éjszaka mesterséges fénynek voltak kitéve, rövidesen az emberi depresszióhoz hasonló tünetek jelentkeztek: inaktívabbá, érdektelenné váltak, nem törődtek a csemegékkel, és sokkal idegesebben reagáltak, ha vízbe tették őket. Megemlítendő részlet, hogy az állatok, miután sötétben alhattak, visszanyerték normális kedélyállapotukat.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Pár apró lépés a nyugodt alvásért

Sokan, akik tévé mellett alszanak, nem is kapcsolják össze, hogy a készülék miatt ébrednek fáradtan 7-9 óra alvás dacára. Fénye mellett a hangja, a tévészereplők eltérő hangtónusai és a filmek, reklámok effektjei, zenéi is megzavarják az alvás nyugalmát.

Néhány kicsi, de jelentős lépéssel bárki tehet a pihentetőbb éjszakákért. A fentiek alapján érdemes kiiktatni a mesterséges világosság jelentette akadályt: éjszakára tanácsos kikapcsolni. Jó tudni, hogy villogása akkor is rossz hatással van a pihenésre, ha a fénye csak közvetlenül elalvás előtt éri a szemet, így lefekvést megelőzően jobb, ha nincs is bekapcsolva.

Nemcsak a tévé, hanem a számítógép képernyője vagy akár egy túl erős fényű lámpa is ugyanilyen hatást vált ki, ezekre tehát érdemes külön figyelmet fordítani a jobb alvás érdekében. A filmnézést vagy internetezést tanácsos arra a napszakra időzíteni, amikor még világos van, és messze a lefekvés ideje.

Fontos, hogy egy éjszakai ébredés során se kerüljön elő a távirányító vagy a mobiltelefon: abban a pillanatban, hogy fényhatás éri a szemet, az agy éber üzemmódra kapcsol, és még nehezebb lesz újra elszenderedni.

Melyik alvópóz hogy hat a szervezetre?

Más alvópóz ajánlott a gerincbetegeknek, és megint más például azoknak, akik erősen horkolnak.

Milyen pózban alszol? Mutatjuk, melyik hogyan hat a szervezetedre

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük