Mi történik a szervezetedben, ha bekapcsolt TV mellett alszol? Hosszú távon depressziót is okozhat
Sokan alszanak tévé mellett, de káros egészségügyi hatásai miatt érdemes elhagyni a rossz szokást.
Bár sok ember csak teljes csendben és sötétségben szeret aludni, van, aki lefekvés után is igényel némi háttérzajt, és bekapcsolva hagyja a televíziót. Talán ennél is gyakoribb, hogy valaki tévénézés közben alszik el.
Ártalmatlannak tűnhet a szokás, ám csúnyán összezavarja az agyat, ezért hosszú távon káros a szervezetre, és kerülendő.
Miért nem jó tévé mellett aludni?
Az ember belső, napi, biológiai órája - a cirkadián ritmus - reagál a sötétségre és a világosságra, és felismeri, mikor jön el az ideje az elalvásnak és az ébrenlétnek.
A televízió villogása összezavarja ezt a belső órát, és az ember éberebbé válik: hiába hunyja le a szemét, a szemhéjon is átjut némi fény, mely a szemidegeken keresztül stimulálja az agy azon területeit, melyek az álmosság és éberség érzését, a testet elalvásra hangoló hormonok termelődését kontrollálják.
Ha az ember hosszabb távon nem tud zavartalanul aludni, az negatív hatással lesz a testi és lelki egészségére. Nemcsak kimerültséget, ingerlékenységet és koncentrációs nehézségeket okoz, hanem a Harvard Egyetem kutatói szerint növeli az elhízás esélyét, az Arizonai és New York-i egyetem vizsgálatai alapján emeli a diabétesz kialakulásának veszélyét, sőt még a depresszióra is hajlamosít.
Utóbbit, vagyis a rossz alvás és a depresszió kialakulásának kapcsolatát az Ohiói Állami Egyetem Orvosi Központja kifejezetten az éjszakai fény vonatkozásában vizsgálta hörcsögökön. A kutatók úgy találták, hogy azoknál a rágcsálóknál, amelyek pár héten át éjszaka mesterséges fénynek voltak kitéve, rövidesen az emberi depresszióhoz hasonló tünetek jelentkeztek: inaktívabbá, érdektelenné váltak, nem törődtek a csemegékkel, és sokkal idegesebben reagáltak, ha vízbe tették őket. Megemlítendő részlet, hogy az állatok, miután sötétben alhattak, visszanyerték normális kedélyállapotukat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Pár apró lépés a nyugodt alvásért
Sokan, akik tévé mellett alszanak, nem is kapcsolják össze, hogy a készülék miatt ébrednek fáradtan 7-9 óra alvás dacára. Fénye mellett a hangja, a tévészereplők eltérő hangtónusai és a filmek, reklámok effektjei, zenéi is megzavarják az alvás nyugalmát.
Néhány kicsi, de jelentős lépéssel bárki tehet a pihentetőbb éjszakákért. A fentiek alapján érdemes kiiktatni a mesterséges világosság jelentette akadályt: éjszakára tanácsos kikapcsolni. Jó tudni, hogy villogása akkor is rossz hatással van a pihenésre, ha a fénye csak közvetlenül elalvás előtt éri a szemet, így lefekvést megelőzően jobb, ha nincs is bekapcsolva.
Nemcsak a tévé, hanem a számítógép képernyője vagy akár egy túl erős fényű lámpa is ugyanilyen hatást vált ki, ezekre tehát érdemes külön figyelmet fordítani a jobb alvás érdekében. A filmnézést vagy internetezést tanácsos arra a napszakra időzíteni, amikor még világos van, és messze a lefekvés ideje.
Fontos, hogy egy éjszakai ébredés során se kerüljön elő a távirányító vagy a mobiltelefon: abban a pillanatban, hogy fényhatás éri a szemet, az agy éber üzemmódra kapcsol, és még nehezebb lesz újra elszenderedni.
Melyik alvópóz hogy hat a szervezetre?
Más alvópóz ajánlott a gerincbetegeknek, és megint más például azoknak, akik erősen horkolnak.
OLVASD EL EZT IS!