A karácsonyi szorongás 10 tünete: miért alakul ki, és mit lehet tenni ellene?
A stressz és a szorongás megfoszthat mindattól, ami az ünnep lényege.
A téli hónapok sok szempontból kihívás elé állítják a mentális egészség megőrzésének szándékát, a napfényhiány, a rövid nappalok hosszú éjszakákkal való váltakozása, a természet lecsupaszodása és a hideg különösen kedvez a szezonális depresszió kialakulásának, melyet az ünnepek után következő időszak tovább mélyíthet.
A karácsony után jelentkező melankólia vagy súlyosabb esetben depresszió a van mit várni érzése utáni kiüresedéssel is összefügg, hisz korábban a készülődés legalább egyfajta doppingszert jelentett, mely ideig-óráig komoly problémákat és élethelyzeteket is képes lehetett elfeledtetni, elfedni.
A karácsonyi szorongás tünetei
A téli depressziótól és rosszkedvtől érdemes lehet elkülöníteni a karácsonyi stressz és szorongás fogalmait is, melyek szintén súlyosbíthatják előbbieket, de önállóan is létező jelenségek, és általában inkább a karácsony előtti időszakot jellemzik, köszönhetően többek közt a felszaporodott teendőknek, a túlhajszoltságnak, a kimerültségnek.
A készülődést mindenki másképp éli meg, van, akinek újabb teher a sok másik mellett, míg mások izgalmas időszaknak tekintik, és pozitív megküzdési stratégiákkal állnak elébe. Néhány egyszerűbb tanáccsal próbálunk segíteni most mi is abban, hogy többen tartozhassanak utóbbiak közé.
A karácsony előtti, év végi időszak elég hosszú ahhoz, hogy tartóssá váljon a stressz, a feladatok, a kapkodás, az időhiány és a novemberi-decemberi hajrá okozta feszültség, ami olyan testi tüneteket is kiválthat, mint az erősebb szívdobogásérzés, a fejfájás, a vállban és a nyakban jelentkező izomfeszülés, a szédülés, az állandósuló fáradtság, a mellkasi és gyomortáji fájdalom, illetve az émelygés.
A szorongás túlmutat az állandósuló stresszen, utóbbinak ugyanis legtöbbször beazonosítható a forrása, míg a szorongó személy gyakran nem is tudja pontosan, mi a probléma, de a tehetetlenség érzésével és félelemmel küzd, melynek eredete gyakran egy átláthatatlan masszává olvad össze.
A szorongás is vezethet ugyanolyan testi tünetekhez, mint a stressz, legyen szó a kimerültségről és energiahiányról, a fejfájástól, az izomfeszültségről. Kialakulhatnak emésztőrendszeri problémák, mint a székrekedés vagy a hasmenés, hányinger, étkezési problémák és alvászavar is jelentkezhet, és az immunrendszer is gyengülhet, gyakoribbá válhatnak a fertőző betegségek, és jellemző lehet az ingerlékenység is.
A stressz és a szorongás súlyosbodása és állandósulása esetén fontos lehet szakember segítségét kérni, előbbiek megelőzéséért azonban lehet tenni némiképp az ünnepek előtti szokások, teendők és elvárások rendszerének átkeretezésével is.
Ez jelenti a legfőbb problémát
A Corvinus Egyetem 2021-es tanulmányának központi témájául szolgált a karácsonyi stressz, a stressmas és a szorongás kialakulása és kezelése, a kutatás során pedig többek közt azt is megállapították, hogy a szorongás fő forrásait a fiatal felnőttek számára a vélt vagy valós elvárások, a munkahelyi évzárás, a korai marketing és az ünnep materiális vonatkozása jelentik.
Kibontva a témát, ezek körébe tartozik a kötelező ajándékozás, a fogyasztói társadalom nyomása miatti költekezés, a megfelelési kényszer, a halogatás, az idő szorítása, az ünnep elüzletiesedése, a családi konfliktusok, a sikertelen rítusteremtés és a logisztika nehézségei. Arra is válaszoltak azonban a kutatás résztvevői, mi okoz számukra az ünneppel kapcsolatban eustresszt, vagyis pozitív stresszt, ezek pedig a családdal eltöltött minőségi idő, az örömteli pillanatok és találkozások, a meghitt, békés hangulat átélése és a meglepetésajándékok.
Saját ünnep, saját rituálék
A legtöbben olyan elvárásoknak szeretnének karácsonykor megfelelni, melyeknek képtelenség, hisz nem lehet minden tökéletes, a dekorációtól a renden át az ünnepi menüig, miközben a családi összejövetelek idilliek, a gyerekek mosolygósak, a párkapcsolatok konfliktusmentesek, az előszoba még sárban és hóban is makulátlan, az ajándékok maguktól várakoznak a kreatív csomagolás alatt, a munkahelyen minden zökkenőmentes, a családi kassza pedig mindeközben alig apad. Csodálatos lenne, de mindezt a többségnek szinte lehetetlen kivitelezni, ha pedig mégis sikerül, annak sokszor súlyos ára van.
A társadalmi elvárások és a reklámok, filmek által sugallt idill összetevőit is érdemes kicsit félretenni, és a saját ünnep kialakítására, a saját örömökre, saját rituálékra koncentrálni, legyen az bármi. Ebben az esetben is nagyon igaz, hogy a kevesebb több, érdemes átgondolni, mi az, ami eléggé fontos ahhoz, hogy ne hagyjátok ki a teendők sorából, az egyes igényeknél pedig mi az a közös metszet, mely azt szolgálja, hogy mindenkit boldoggá tegyen.
Tervezés és feladatmegosztás
Ha van olyan feladat, ami fontos, és szereted is csinálni, ne mondj le róla, a többi esetében azonban alapvető fontosságú a feladatmegosztás. Komoly stresszforrást jelent párok és házaspárok esetében is a hagyományos férfi- és női szerepek felfogásából adódó konfliktusok sora, a feladatok aránytalan elosztása az ünnepi előkészületek során.
Nincs ember, aki stressz és szorongás nélkül képes mindent egyedül megoldani, de ez nem is lehet elvárás, érdemes megszabni a határokat, és kijelölni, egyenlően elosztani a feladatokat, ha pedig túl sok van belőlük, viszont az eredményükről senki sem akar lemondani, érdemes elgondolkodni külső segítség igénybevételén, akár csak egy ünnepi menü- vagy süteményrendelés erejéig is. Sokkal kevésbé ördögtől való dolog, mint az elégedetlenség, az idegeskedés, a feszültség és az állandósuló konfliktus.
Persze mindehhez jó előre érdemes tervezni, hogy mindenki megfelelően fel tudjon készülni, és be tudja osztani az idejét. A teendők összeírása után készülhet időbeosztás is, amibe érdemes néhány hézagot is betervezni, hogy egy esetleges csúszás se okozzon szorongást.
Ahhoz pedig, hogy a kiadások jelentette stressz is szűnjön, az előzetes költségvetés felvázolása is hasznos lehet, körülbelüli, tól-ig limitet is meghatározva esetleg az egyes tételekhez. A tömeg elkerülésére tökéletes megoldás az ajándékok online rendelése, de tárgyi javak helyett lehet élményt is ajándékozni, a saját készítésű ajándékról nem is beszélve.
Legyen miből energiát nyerni
Ahhoz, hogy ebben a felfokozott időszakban se jelentsen problémát a teendők sora, a test igényeire is figyelni kell, legyen szó a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásról, a kiegyensúlyozott táplálkozásról, a mozgásról, az énidőről. A téli időszakban érdemes lehet multivitamint, D-vitamint, B-vitamin-komplexet, magnéziumot is szedni táplálékkiegészítőként.
Az alvás és az evés megvonása rövid távon jár csak némi vélt előnnyel, hosszú távon súlyos negatív spirált indíthat be, és amiatt sem szabad bűntudatot érezni, ha énidőre, elcsendesedésre, pihenésre van szüksége valakinek. A pihenés nem lopott idő, és nem akkor lesz csak értékes és szerethető valaki, ha szünet nélkül a vállán hordozza az egész világot.
Ha lehetséges, érdemes hagyni szabadnapot, szabadnapokat a karácsony előtti időszakra, hétre is, és az is fontos, hogy az ünnep napjait se szervezzétek túl, legyen idő a szusszanásra, pihenésre, minőségi együttlétre.
Valódi együttlét, valódi ünnep
Minden ember más és más, vannak, akiknek az ünnepi forgatag zsongása és a minden ízében tökéletes díszlet valódi öröm- és nem stresszforrást jelent, míg mások attól boldogabbak, ha sikerül elemelkedni az ünnep materiális, szekularizált voltától, és átélni azt, amit mélyebben jelent. A keresztény hívek számára a szeretet és a fény, Jézus születésére való várakozást és felkészülést, vallástól függetlenül pedig a hálát családjukért és barátaikért, azért, hogy együtt lehetnek, van, kit szeretni, és képesek egy kicsit újra gyermekké válni, annak minden játékosságával, örömével, ártatlanságával és reményével.
Érdemes elgondolkodni a családi dinamikákon, és ha szorongsz is némely találkozás miatt, elengedni pedig nem tudod, próbálj meg főként azokkal lenni, akiket a legjobban szeretsz. Bármit is csináltok, csináljátok együtt, egymásra figyelve, játsszatok, beszélgessetek, sétáljatok és kiránduljatok nagyokat, ha pedig valami nem úgy sikerül, ahogy elterveztétek, gondoljatok arra, hogy semmi nem ér annyit, mint az, hogy ne sérüljön az egymáshoz való kapcsolódás.
Zseniális mentőötlet, ha elrontottad a mézeskalácsot: vicces karácsonyi mémek
Nincs karácsony vicces mémek nélkül. Szerintünk ezek a legfrappánsabbak.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.