A zombie randitrend rosszabb, mint a ghosting: szakértők árulták el, hogyan kezeld
A zombie randitrend sokkal több fájdalmat, gyötrődést okoz az embernek, mint a ghosting.
A randitrendek tulajdonképpen olyan randizási vagy éppen szakítási taktikák, melyeket igen sokat alkalmaznak. Az egyre gyakrabban felbukkanó, és egyre népszerűbb módszerek pedig mostanában sokszor külön nevet is kapnak.
A ghosting jelenségével valószínűleg nagyon sok párkereső ember találkozott már, de a zombie trükköt is igencsak sokan vetik be az ismerkedés során. De vajon mit is jelent ez, és miért olyan rossz?
A zombie randitrend
A ghosting abban nyilvánul meg, hogy egy vagy több randevú után a partner egyszerűen eltűnik, felszívódik. Ahelyett, hogy tisztességesen szakítana, és lezárná a kezdődő románcot, nem válaszol az üzenetekre, a hívásokra, szinte kitörli magát a másik életéből, sőt van, aki még le is tiltja őt a közösségi oldalakon. A zombie technika is hasonló, itt azonban az illető egy időre tűnik csak el, utána viszont visszatér a semmiből, és újból hitegeti jelöltjét.
A férfi vagy nő ilyenkor az első találkákon úgy viselkedik, mintha minden rendben lenne, aztán hirtelen minden kapcsolatot megszakít egy időre a partnerrel, majd egyszer csak váratlanul újra felbukkan. Ez általában azt jelenti, hogy üzenetet ír a másiknak, kommentel a képéhez, bejegyzéséhez, méghozzá úgy, mintha mi sem történt volna. Megpróbálja feltámasztani a halott kapcsolatot, de gyakran ilyenkor sem gondolja komolyan a folytatást. Az egész azért olyan káros, mert többször fájdalmat okoz a másiknak, aki egyáltalán nem érti a viselkedést, és valószínűleg önmagában keresi majd a hibát, vagy sokáig gyötrődik kétségek között.
Miért viselkedik így a másik?
Jaime Zuckerman pszichológus szerint két fő oka van a jelenségnek. Vannak, akik úgy érzik, már nem érdekli őket a másik, de nem akarnak beszélni vele erről, kényelmetlennek érzik a helyzetet, ezért egyszerűen csak eltűnnek. Később azonban gyakran bűntudatuk támad, bocsánatot akarnak kérni, és az is előfordul, hogy megbánják tettüket. Rájönnek, hogy mégis lett volna jövője a kapcsolatnak, vagy éppen arra, hogy már késznek érzik magukat az elköteleződésre.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A másik jellemző eset, hogy az illető túlságosan is érzéketlen, nem érdeklik a másik érzései, és az sem, ha megbántja őt a viselkedésével. Nem gondol a következményekre, egyszerűen csak azt teszi, amit éppen akkor jónak lát. Később viszont, ha unatkozik, magányos lesz, újból felkeresi régi partnerét, de az is benne van a pakliban, hogy csak kíváncsiságból teszteli le, elérhető lenne-e még számára a másik.
Kingsley Moyo párkapcsolati coach hozzátette: előfordul, hogy az akkori partnerre csak figyelemelterelésképp tekint az illető, és egy régi szerelemről akarja elterelni vele a gondolatait. Ha pedig a nagy Őnek vélt személy felbukkan az életében, a másik, alakulóban lévő kapcsolatot gyorsan leépíti. Ha pedig a dolgok mégsem úgy jönnek össze, ahogy eltervezte, újra felkeresi őt.
Hogyan kezeld?
Először is fontos, hogy légy tudatában a randitrendnek, ismerd a viselkedés mozgatórugóit, így ugyanis sokkal könnyebb kezelni az egész helyzetet. Kingsley Moyo szerint lényeges a nevén nevezni a jelenséget, és nem mentegetni a másikat, kifogásokat keresni arra, amit tett. Így ugyanis megkímélheted magadat a további csalódásoktól.
Jaime Zuckerman szerint csakis akkor reagálj az üzeneteire, akkor kezdd vele újra tartani a kapcsolatot, ha tényleg nagyon szeretnéd, és valódi, érthető magyarázatot ad az eltűnésére, és látod rajta, hogy megbánta az egészet. Csakis ebben az esetben érdemes egyáltalán megfontolni a viszony felélesztését. Ha ugyanis csak legyint a tettére, nem tanúsít megbánást, nem érdekli, mit éreztél, amikor felszívódott, akkor valószínűleg nem gondolja komolyan az egészet, és újra megteszi majd, amit már korábban.
Ha ilyen emberrel van dolgod, meg kell húzni a határokat, és mielőtt folytatnátok vagy újrakezdenétek az egészet, el kell mondanod neki, mi az, amit tolerálsz a jövőben, és mi az, amit nem. Ha semmiképp nem akarod feltámasztani a kapcsolatot, egyáltalán nem muszáj válaszolnod a megkeresésére, sőt ebben az esetben jobb is, ha nem teszed, hogy ne okozz magadnak további fájdalmakat.
Felismered, ki akar megismerkedni veled?
Te tudod, mire utal egy félmosoly vagy éppen az, ha a férfi a hajába túr? És ha elfordítja a testét, vagy megérinti a tarkóját? Kvízünkben tesztelheted, mennyire olvasol a testbeszédből az ismerkedés, illetve a randevúk során.
OLVASD EL EZT IS!
- férfi
- személyiségzavar