A nő feladata a férfi kiszolgálása, és nincs szükségük továbbtanulásra – A tradwife-jelenség
A TikTok szerint újra eljött az alárendelt, szófogadó háziasszonyok kora: elképesztő, mit üzennek a tradwife-ok.

A nők a 19. században kezdtek igazán azért küzdeni, hogy ők is iskolába járhassanak, ők is építhessenek karriert, és a mai napig küzdenek azért világszerte, hogy mind a munkahelyeken, mind a magánéletben meglegyen a nemek közti egyenlőség.
Az elmúlt években azonban felütötte a fejét egy mozgalom, ami pontosan ennek az ellenkezőjét hirdeti. A tradwife-ok szinte lerombolnak mindent, amit eddig a nők felépítettek, és azt hirdetik, hogy a nők feladata csakis a férfi kiszolgálása, illetve a gyereknevelés.
A tradwife-mozgalom
A mozgalom leginkább a TikTokon és az Instagramon ütötte fel a fejét. A név maga az angol traditional wife – vagyis hagyományos feleség – kifejezésből ered. A tradwife-ok hisznek a hagyományos, régi nemi szerepekben, a patriarchális kapcsolatokban, és úgy vélik, legfőbb feladatuk férjük kiszolgálása, a férfi igényeinek kielégítése és a gyermeknevelés, valamint a család összetartása.
Gyakorlatilag az ’50-es évek amerikai családmodelljéhez akarnak visszatérni: a férfi dolgozik, a férfi a domináns, a nő vezeti a háztartást, főz, mos, takarít, gyereket nevel – és mosolyogva várja otthon férjét vacsorával. Persze, szó sincs arról, hogy a korabeli háziasszonyok tényleg folyton boldogok és elégedettek voltak – csupán nem volt más választásuk. Teljesen a férjükre voltak utalva, az egész társadalom ezt a szerepet és viselkedést várta el tőlük, ha pedig valakit nem sikerült úgymond „jó útra terelni”, akkor pszichiátriai szerekkel kezelték az asszonyokat, például váliummal, meprobamáttal.
A TikTok és az Instagram tradwife-jai milliós követőtáborral rendelkeznek, és azt hirdetik, hogy nincs szükségük tanulásra, karrierépítésre, csakis teljes energiájukkal a férjükre és a családjukra kell koncentrálniuk. Alena Kate Pettitt életmódblogger, a mozgalom egyik legismertebb képviselője szerint a tradwife olyan nő, aki boldog, hogy háztartást vezethet, egyben alávetheti magát férje kívánságainak és kényeztetheti azt, mintha csak 1959 lenne.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A férfi kenyérkereső, a nő háziasszony
Úgy vélik, a pénzkeresés és a munka a férfi dolga, ő a családfő, a családfenntartó, teljesen ő kezeli a pénzügyeket, a nő pedig az otthoni feladatokat látja el. Volt, aki az orvosi pályát adta fel, volt, aki balerinából lett háziasszony, de olyan is, aki korábban erotikus tartalmakat készített az OnlyFansre, most pedig büszke tradwife-ként éli az életét.
Persze a nők csak a háziasszonylét tökéletes oldalát mutatják meg: boldogan, mosolyogva, csinos ruhákban, tökéletes hajjal, sminkkel főznek, takarítanak, örömmel készítik a napi menüt a férjüknek, mintha csak egy régi reklámból vagy filmből léptek volna ki. Azt nem mutatják meg, milyen, amikor a padlót vagy a vécét súrolják, milyen, amikor a gyerekek és a teljesen egyedül végzett házimunka miatt hullafáradtan dőlnek be este az ágyba. Vagy arról sem beszélnek, mi lenne velük, ha férjük elhagyná őket. Az idilli videókkal pedig követőiket is próbálják a saját életmódjuk, felfogásuk felé terelni.
És, hogy miért is választották a tradwife-létet? Van, aki egyszerűen azért, mert tényleg élvezi, van, aki ragaszkodik a régi tradíciókhoz, és olyan is, aki nem bírta az egyenlőtlen munkamegosztást, azt, hogy a munkája mellett a háziasszonyi teendők is rá hárulnak – így hát utóbbit választotta, de ezzel valószínűleg minden téren teljesen férjétől függővé tette magát.
Az embereket érthető módon teljesen megosztja a mozgalom. Egyesek úgy gondolják, visszaveti a feminista mozgalmat, az eddig elért eredményeket és az egyenjogúságért való küzdelmet, mások pedig arra világítanak rá, hogy az ’50-es évek háziasszonyainak korántsem volt ilyen tökéletes élete – sem választása, mint a mai nőknek. Ráadásul a szélsőséges tradwife-ok körében néha megjelenik az abortuszellenesség, a rasszizmus is. Vannak, akik viszont úgy gondolják, ez az ő életük, az ő döntésük, és mindenki azt kezd a saját életével, amit csak szeretne. Azt viszont tudnia kell mindenkinek, aki ezt választja, hogy szinte teljes alárendeltséggel jár.
A 26 éves nő szerint kötelessége kiszolgálnia a férjét - Felmondott a munkahelyén, és rengetegen támadják
A fiatal feleség teljes mértékben férjének szenteli az életét és az idejét. Sok támadást kapott érte az interneten.
Elolvasom(Cover-kép: Getty Images Hungary)