A szarajevói Rómeó és Júlia szívszorító története: menekülés közben lőtték le a szerelmeseket
A fiatalok a gimnázium óta szerették egymást. 25 éves korukban, menekülés közben érte őket a tragédia.
Shakespeare szerelmes hősének és hősnőjének tragikus történetét mindenki ismeri, azt azonban már kevesebben tudják, hogy egy hasonló szívszorító eset az 1990-es években, Szarajevóban is történt.
Egy fiatal pár elhatározta, hogy közösen menekülnek el Szerbiába, ahol boldogan élhetnek majd tovább együtt. A sors viszont sajnos egy sokkal szomorúbb folytatást tartogatott számukra.
A szarajevói Rómeó és Júlia története
Szarajevó ostroma 1992 és 1996 között tartott. A boszniai szerbek nem akartak elszakadni Jugoszláviától, a boszniai horvátok és a bosnyákok pedig nem szerettek volna a szerb többségű államban maradni. 1992 elején a szerbek kikiáltották a Boszniai Szerb Köztársaságot, február 29. és március 2. között pedig szavazást tartottak Bosznia-Hercegovina függetlenségéről, amit azonban a szerbek bojkottáltak. Március 3-án kikiáltották Bosznia-Hercegovina függetlenségét, a feszültség pedig egyre csak nőtt. Április 5-én a szerb csapatok sortüzet adtak le a béketüntetésre, majd másnap a boszniai szerb hadsereg körülzárta Szarajevót. A harcokban több mint 12 ezer ember veszítette életét, és körülbelül 50 ezren sérültek meg. Az orvlövészek mindenkire válogatás nélkül lőttek, így az ostromnak rengeteg civil áldozata lett. Ezek közül a szörnyű körülmények közül akart menekülni egy fiatal pár a jobb élet reményében.
Admira Ismić és Boško Brkić már a gimnázium óta ismerték és szerették egymást, és egyetemre is együtt jártak. A háború kezdetekor a 25 éves szerb, katolikus fiú apja elhunyt, családja pedig Szerbiában élt. Bár lett volna lehetősége elmenekülni, úgy döntött, inkább Szarajevóban marad párjával, az ugyanennyi idős bosnyák lánnyal.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Pénzt gyűjtöttek, hogy közösen szökhessenek el, ehhez azonban át kellett kelniük a Miljacka folyón, az ezt átszelő Vrbanja hidat viszont ellenőrzés alatt tartották. A hidat egyébként Suada és Olga hídjaként is emlegetik két háborúellenes tüntető után, akik a harcok első áldozatai voltak.
A fiatalok megegyeztek, hogy 1993. május 19-én hajnali 5-kor találkoznak, és fizettek az őröknek, hogy engedjék át őket. Optimistán, bizakodva, egymás kezét fogva kezdtek átfutni a hídon, és már majdnem átértek, amikor rájuk lőttek. A fiatal férfi azonnal meghalt, szerelmét pedig végzetesen megsebesítették. Utolsó erejéből odamászott párjához, és őt ölelve, a karjai közt hunyt el negyedórával később. Felelősséget senki nem vállalt halálukért, mindkét oldal a másikat okolta. Holttestük napokig a hídon hevert, több megrázó fotó is készült róluk. Végső nyughelyükre a Lions temetőben egy közös sírban leltek. Azóta is a boszniai vagy a szarajevói Rómeó és Júliaként emlegetik őket, családjuk pedig a mai napig jó kapcsolatot ápol egymással.
Az 1400 évvel ezelőtt élt Rómeó és Júlia története
Layla és Majnun szerelmének története a 7. századi arab világból ered. A szájhagyomány útján fennmaradt legenda elsősorban Perzsiában, Törökországban és Indiában terjedt el.
Ők voltak az 1400 évvel ezelőtt élt Rómeó és Júlia: beteljesületlen szerelmük tragikus véget ért
A mai napig készülnek a két szerelmes, Layla és Majnun tragikus történetén alapuló költemények és színházi előadások.
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- történelem
- szerelmi háromszög