Mi a sématerápia, és miben segít? Nem véletlenül egyre népszerűbb a pszichoterápiás módszer
A sématerápia rendkívül hatékony, és nemcsak mentális zavarok esetén nyújt segítséget, hanem az életben, a kapcsolatokban felmerülő akadályokat, problémákat is segít feloldani.
A pszichoterápia a lelki problémák, a mentális zavarok egyik megoldásának módja, amit csak pszichoterapeuta, pszichiáter vagy klinikai szakpszichológus végezhet. Az ülések során verbális és nonverbális eszközökkel segítik feloldani a felmerülő nehézségeket.
A pszichoterápiában is többféle módszer, megközelítés létezik, melyek közül hatékonysága miatt mostanában egyre nagyobb teret kap a sématerápia.
A sémák kialakulása, hatása
A séma kifejezés Sir Frederic Charles Bartlett angol pszichológus nevéhez fűződik. Olyan szervezett memóriastruktúrákat takar, amelyek észlelés és gondolkodás eredményei, és amelyek magukban foglalják a világgal kapcsolatos tudásunkat, elvárásainkat, azt, hogy hogyan tekintünk önmagunkra, a környezetünkre, a minket érő eseményekre.
A mélyen rögzült, tudattalan hiedelmek és gondolatminták legfőképpen gyermekkorban alakulnak ki általában kielégítetlen érzelmi szükségletek vagy traumatikus élmények hatására, leginkább akkor, ha sérül valamelyik az öt alapvető érzelmi szükséglet közül. Ezek a következők:
- kötődés és biztonság iránti vágy
- az autonómia, a kompetencia megélésének szükséglete
- az igények, a jogos érzelmek szabad kifejezésének szükséglete
- a spontaneitás és a játék iránti szükséglet
- a reális keretek és az önkontroll iránti szükséglet
Ezek, illetve az ezekben keletkezett sérülések az egész életre kihatnak, és felnőttként is komoly problémákat okozhatnak.
A kognitív sématerápia alapjai
A kognitív terápiák második hullámához tartozó sématerápiát Jeffrey E. Young dolgozta ki a ’90-es évek elején alapvetően a személyiségzavarok kezelésére. 18 különböző, maladaptív sémát állapított meg, és megküzdési, kezelési módszereket is megalkotott, melyeket azóta természetesen továbbfejlesztettek. A maladaptív sémák azok a negatív mintázatok, amelyek gyerekkorban és tinédzserkorban fejlődnek ki, és a teljes életünket végigkísérik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Bár bonyolultan hangzik, valójában ez egy egyszerű, gyakori és jól érthető jelenség. Arról van szó, hogy a gyermekkorban átélt sérülések egy-egy inger, egy-egy hasonló szituáció hatására újraaktiválódnak, és hasonló negatív érzéseket, viselkedést, válaszreakciót, illetve védekezési mechanizmust váltanak ki.
Ha például valakit elhagytak gyermekkorában, az szinte állandóan retteg attól a párkapcsolataiban, hogy társa elhagyja, ezt a félelmet pedig minden apróság kiválthatja, felerősítheti. Mondjuk, ha később ér haza, ha a barátaival tölti az idejét, vagy ha bármilyen kis probléma, veszekedés felmerül köztük.
Hogy működik, és kinek javasolt?
A kognitív sématerápia célja, hogy az ember ki tudjon lépni ezekből a negatív mintázatokból, az önsorsrontó szokásokból. Segít feldolgozni a külvilágból jövő ingereket, a testi, érzelmi folyamatokat, begyógyítani a gyermekkori sebeket, azonosítani azokat a gondolkodási és viselkedési mintákat, amelyek a lelki, mentális problémák hátterében állnak.
Segít felismerni a kötődés, az állandóság, az intimitás, az önállóság vagy épp az önérvényesítés iránti szükségleteket, a belső akadályokat, majd elhárítani azokat, elindítani a változást. Hatására erősödhet az önértékelés, de gyakorlatilag az élet minden területén hozhat pozitív eredményeket, például a karrierben, az emberi kapcsolatokban. Akkor is jó megoldás, ha úgy érzed, mindig csak rossz történik veled, mindig bevonzod a negatív dolgokat - előfordul ugyanis, hogy mindez a tudat alatti viselkedési minták és a berögzült maladaptív sémák miatt történik.
Az integratív, vagyis több hatásos módszertant egyesítő pszichoterápiai megközelítés szorongásos, depresszív kórképek, pszichés zavarok esetén is hatékonynak bizonyult, azonban nem csak ilyen esetekben javasolt, ugyanis mindenki profitálhat belőle. És pont ezért is egyre népszerűbb.
Ha valaki úgy dönt, hogy kipróbálja a sématerápiát, fontos, hogy megfelelő képesítésű, erre specializálódott szakembert válasszon. Ahogyan a pszichoterápiát, úgy ezt is klinikai szakpszichológus vagy pszichiáter végezheti. Léteznek egyéni és csoportos ülések, így mindenki eldöntheti, hogy melyik számára a kényelmesebb, megfelelőbb.
Ide kattintva pedig elolvashatod, hol érhetőek el állami pszichológiai rendelések.
Olvass tovább! Így hat a személyiségre, ha valakit elhagy az apja
Mély traumát jelent egy gyermek számára, ha elhagyja az egyik szülője, a veszteség pedig az egész életére kihat.
Így hat a személyiségre, ha valakit gyermekként elhagy az apja - 8 probléma, ami a traumát átélt nőkre jellemző
Mély traumát jelent egy gyermek számára, ha elhagyja az egyik szülője, a veszteség pedig az egész életére kihat.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- szorongás
- lelki háttér