Ez az 5 fajta gondolkodásmód megöli a párkapcsolatot - A pszichológus figyelmeztet

A hosszú távú párkapcsolatok sajátosságaival érdemes tisztában lenni.

Párkapcsolati probléma hibás gondolkodás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kezdeti lángolás elmúltával a kapcsolatban a felek között óhatatlanul is előjönnek bizonyos különbségek, melyek feszültségeket okozhatnak. Ilyenkor a realitás és az együtt fejlődés lehetőségének útjába állhat, ha ragaszkodunk bizonyos hibás gondolkodásmódokhoz. A Psychology Today írója, Seth J. Gillihan pszichológus gondolatai következnek a témával kapcsolatban.

Boldoggá kell tennem a páromat

Mindaz, amit teszel, befolyásolja partnered érzéseit, ahogyan az ő tettei is hatással vannak az érzéseidre. Ebből kiindulva nem nehéz arra a következtetésre jutni, hogy párod boldogsága a te kezedben van, és amikor boldogtalannak látod, a te felelősséged javítani a hangulatán. Ha például rossz kedve van, amikor hazaérsz, nyilván szeretnéd felvidítani, együttérzéssel, támogatóan fordulsz felé. Ez azonban nem biztos, hogy sikerül, ilyenkor pedig visszafelé sülhet el az a fajta gondolkodásmód, mely szerint neked kell boldoggá tenned a párodat. Akár haragot is érezhetsz iránta amiatt, hogy nem sikerül oldanod a negatív érzéseit. Pontosan emiatt hasznosabb, ha emlékezteted magad arra, hogy bár szereted a párodat, nem vagy felelős az ő érzéseiért.

A páromnak mindig jó érzést kell keltenie bennem

A fent leírt gondolkodásmód gyakran visszafelé is működik, és egy időben is működhet: azt gondolhatod, hogy te vagy a felelős a párod boldogságáért, ő pedig a tiédért. Ez a megközelítés általában nem jelent problémát a párkapcsolat kezdeti szakaszában, amikor még mindkét fél igyekszik a másik kedvében járni, és szinte folyamatos a pozitív megerősítés. Idővel azonban ez nem így működik a kapcsolatban. Fontos észben tartani, hogy az önbecsülésedet nem lehet kiszervezni a partneredre.

Mindig "szerelmesnek" kell éreznünk magunkat

Talán a közösségi oldalak és a romantikus filmek tehetnek arról, hogy sokan - főleg fiatalabb korban - elhisszük, hogy egy párkapcsolat lakmuszpapírja a szerelem. Vagyis hogy mindig, minden pillanatban szerelmesnek kell érezi magunkat, ellenkező esetben az a kapcsolat nem lehet jó. Amit még kamaszként nem akarunk elhinni, hogy a szerelem az évek múlásával elhalványul, az sajnos igaz. A tartós kapcsolat nem arról szól, hogy pillangók verdesnek a gyomrunkban az együtt töltött idő alatt - még akkor sem, ha egy boldog párkapcsolatról van szó. Ezt az érzést felváltja az egymás iránti elköteleződés, a közös célok. Nekünk pedig ezt a természetes folyamatot egyszerűen csak el kell fogadnunk.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A kapcsolat akkor jó, ha könnyű

Sokan hisszük, hogy az a jó kapcsolat, ami gördülékenyen megy előre, nincsenek benne konfliktusok, nehéz szituációk. Bár fontos, hogy a két fél az alapvető értékekben egyetértsen, egy kapcsolat mindig megköveteli, hogy olyan irányba fejlődjünk, ami nem mindig kényelmes, meghozzunk bizonyos kompromisszumokat a kettőnk érdekében. Ezekre a nehezebb szituációkra, időszakokra, azonban érdemes úgy tekinteni, mint lehetőségre, melyet ha sikerül együtt megoldani, az erősebbé teszi a kapcsolatot.

Nem hagyhatjuk, hogy a kapcsolatunk megváltozzon

Bizonyos szempontból érthető, ha ragaszkodunk ahhoz a varázslathoz, mely a kapcsolat elején jellemezte a szerelmet. Ugyanakkor be kell látni, hogy minden emberi kapcsolat változik az idő múlásával. A növekedés, változás fájdalmas lehet, de az élet szükséges velejárója. Ha párkapcsolatban szeretnénk élni, el kell fogadnunk azt a gondolatot, hogy az élet rendje, hogy együtt megyünk az úton, és útközben együtt változunk.

5 jel, hogy a másik már nincs jelen a párkapcsolatban - A "quiet quitting" nem csak munkában történhet meg

A quiet quitting jelensége után gyorsan megtörténik az elhidegülés.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük