Tanácsok a nászéjszakára 100 évvel ezelőttről - Volt, akinek legalább mondtak valamit
Igen nehéz volt a múlt század fordulóján nőnek lenni.
Lehet, hogy a cím a jelenkor fiataljainak komikusan hangzik, de azért nem volt ez mindig így. Képzeld el magadat egy olyan korszakban, ahol teljes a hírzárlat a szexszel kapcsolatban.
Nincs iskolai és otthoni felvilágosítás, és a média sem foglalkozik a témával. Egyszóval a szex - tabu. Így már érthető, hogy milyen jól jött akkoriban pár alkalmazható tanács.
Prüdéria és tudatlanság
Persze akkor is létezett pornográfia, még ha nem is a hardcore fajtából, és leginkább a klasszikus könyvek lapjai közé rejtett frivol francia képeslapok adtak teret neki. A közösülés pózait publikusan legfeljebb csak a haszonállatok tenyésztéséről szóló gazdasági könyvben láthatták az ifjak. Aki tehát frigyre szándékozott lépni szíve választottjával, aggódhatott kicsit a nagy nap közeledtével. A nászéjszakával kapcsolatban a szerencsésebbek tanácsot kaptak egy-egy szabadszelleműbb anyától, nagynénitől vagy női rokontól.
Hivatalos könyv is született ez ügyben
Akinek viszont vaskalapos és gátlásosabb rokonsága volt, vagy teljes tudatlanságban - és talpig érő, orosz nyakú, fehér hálóingben - feküdt bele a nászágyba az esküvő után, vagy informálódni próbált az elérhető forrásokból. Ezekből nagyon kevés volt az 1900-as évek fordulóján. Ezért is tekinthető kincsnek Emma Frances Angell Drake antológiája, mely az Amit egy fiatal feleségnek tudnia kell beszédes címet viseli.
Óvatos fogalmazás, orvosi pontatlanságok
Annak ellenére, hogy a könyv szerzője a későbbiekben orvosi tanulmányokat is végzett, a tanácsok nem túl konkrétak, és túl óvatosan vannak megfogalmazva. Az erkölcsöt tartják szem előtt, az egészségügyi és fiziológiai részleteket alig érintik. Még rosszabb, hogy néhol kifejezetten hímsoviniszta jellegűek, amely hangvétel a századfordulón sajnos teljesen elfogadott volt.
A kezdő tanácsok egyike ma már kiverné a biztosítékot: "Az esküvő napjától kezdve a fiatal családanyának úgy kell alakítania az életét, hogy kívánatos és készenléti állapotban legyen a fogantatásra és a szülésre. Ellenkező esetben nincs joga viselni a feleség címet!"
A férfiak minden módon szeretik a szexet. Vannak azonban kedvenc pózaik, nézd meg galériánkat!
Ezek a férfiak kedvenc szexpózai: elmondták, hogy élvezik a legjobban
ElolvasomA tudatlanság komoly probléma volt
A korszak szemet hunyt a nők tudatlansága felett. Érdemi és konkrét tanácsokat senkitől sem kaptak, és mindenki csak feltételezte, hogy gyakorlatilag is felkészültek a házasságra. Valójában a nők nagy részének hiányos ismeretei voltak a saját testével kapcsolatban. Erre a tudatlanságra már csak Freud és a pszichoanalízis korszakában merték felhívni a figyelmet. 1918-ban, A házasság pszichológiája című könyvében Walter Gallichan kimondta, hogy mindez akár végzetes is lehet. "Szükséges, hogy egy szűz ne lépjen házasságra anélkül, hogy elméleti tudással rendelkezzen a szexről."
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az elmélet viszont nem gyakorlat
Ezekkel a tanácsokkal sem voltak nagyon kisegítve a hölgyek. Maurice Bigelow 1916-os tanulmánya, amely a kissé didaktikus Szexoktatás: előadássorozat a szexnek az emberi élethez való viszonyáról címet viseli, már így fogalmaz: "Egy nőnek tudnia kell a saját nemi szerveinek tudományos nevét. Nem a vulgaritás miatt, mint a férfiaknál, hanem a működés megismerése céljából. A petefészek, méh, hüvely, petevezeték és vulva elegendő lesz." A szerző azt sugallja, hogy a nő ne akarja látni vagy érinteni ezen részeit, mert az kíváncsisághoz és "irritációhoz" vezet, utalván ezzel az elítélendő önkielégítésre.
Akadtak felvilágosultabb vélemények is
Szerencsére a vaskalapos korszak éppen akkortájt kezdett meginogni. 1918-ban Bernarr Macfadden már másként ír a Nőiesség és házasság című könyvében: "A személyes szabadság miatt a nőknek biztosítani kell a saját testük feletti rendelkezés jogát. Legyen hát az ő előjoga, hogy eldönthesse, mikor lép fizikai kontaktusba a férjével a házasság során."
Amint látszik, a 20. század elején igen nehéz dolguk volt a nőknek a szexuális felvilágosítás terén, mivel az gyakorlatilag nem létezett. A viktoriánus korszak prüdériájából fakadó szexuális zavarok csak a század derekán kezdtek feloldódni.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.