Nárcisztikus vagy szimplán csak egy bunkó? Így döntsd el, melyikkel van dolgod

Sokban hasonlít a kettő, azonban fontos, hogy észrevedd a különbségeket.

Nárcisztikus vagy szimplán csak egy bunkó?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Manapság az ember hajlamos a rendszeretőre rásütni, hogy OCD-s, a szétszórtra, hogy ADHD-s, az önzőre pedig, hogy nárcisztikus. Rengeteg cikk és tanulmány szól arról, hogyan kell kezelni egy nárcisztikus férfit, és milyen esetben érdemes menekülni. Ehhez azonban érdemes először tisztázni: valóban személyiségzavarral küzd, vagy csak szimplán egy faragatlan bunkó?

Amikor az embernek összetörik a szívét, egyszerűbbnek tűnik rásütni különböző jelzőket, mint például, hogy nárcisztikus. Ez ugyanis kevésbé tűnik fájdalmasnak, mint az, hogy azért nem emlékezett a születésnapodra, és nem hívott fel két hétig, mert már nem szerelmes beléd.

Nárcisztikus vagy szimplán csak bunkó?

Első körben fontos leszögezni, hogy vannak a nárcisztikus személyiségvonások, és van a nárcisztikus személyiségzavar. Attól még, hogy valakinek vannak hasonló jellemvonásai, nem feltétlenül szenved személyiségzavarban. Most mutatunk pár jelet, ami segíthet eldönteni, pusztán önző a párod, vagy mentális problémákkal küzd. 

GettyImages-1443242959
Fotó: Eoneren / Getty Images Hungary

Mindkettő arrogáns, de más a motivációjuk

A nárcisztikus személyiségzavarral diagnosztizált emberek a nagyképűséget, a csodálat szomjazását és az empátia hiányát mutatják. Gyakran vonzódnak nagy hatalommal rendelkező emberekhez, nagyratörő céljaik és vágyaik vannak, sokan vezetők közülükMíg az önző emberek arról ismertek, hogy szeretnek eredményeikkel dicsekedni, addig a nárcisztikus személyek esetében a kérkedés mögötti motiváció az imidzsük megőrzése.

Bár egyértelműen úgy tűnik, a nárcisztikusok nem gondolják magukat felsőbbrendűnek, viszont arra szükségük van, hogy a környezetük valóban azt higgye, azok. A nárcisztikus személyiségzavarral küzdők szülei jellemzően vagy felülértékelték gyermeküket, és piedesztálra emelték, vagy pedig túlságosan alulértékelték őt.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az önző emberek unalmasak

Az önző emberek általában baromi unalmasak is. Ezzel ellentétben a nárcisztikusok személyisége elbűvölő és izgalmas lehet. Jó pillanatiakban bókokkal árasztanak el, figyelnek rád, és jó benyomást keltenek benned. Mindezt egy dologért: hogy mellettük maradj, és te is dicsérettel és csodálattal áraszd el őket.

Azonban a legtöbb nárcisztikus mélyen belül lealacsonyítja a másikat, hogy ő maga jobban érezze magát a bőrében - ez pedig sokáig láthatatlan marad. A párja végül úgy érezheti, tojáshéjon kell járnia. Gyakorlatilag vagy fantasztikusan érzi magát mellette, vagy fél tőle.

GettyImages-1446961010
Fotó: FG Trade Latin / Getty Images Hungary

A nárcisztikus az imádat hiányát támadásnak veszi

Amikor megpróbálsz reagálni egy önző ember tetteire, és felvenni ugyanazokat a mintázatokat, a másik, lehet, hogy észre sem fogja venni azt. Ők ugyanis saját magukért vannak, ezért a reakcióid nem lesznek hatással rájuk. A nárcisztikus személyeknél azonban ez nem így van: ők támadásba lendülnek, és agresszív, bántalmazó viselkedésformákat vesznek fel. Ha megkérdőjelezed egy nárcisztikus egyén eredményeit, vagy bármilyen módon kritizálod őket, azt énképük megkérdőjelezéseként fogják fel, és fenyegetésnek érzik. Gyakorlatilag a mélyről gyökeredző öngyűlöletüket kivetítik - ez pedig a manipuláció és érzelmi bántalmazás egy formája.

Az önző ember tiszteli a határaid

Az igazi nárcisztikusok gyakran agresszív viselkedéssel, sértegetéssel reagálnak akkor, ha úgy érzik, a határaid nem illeszkednek az övéikhez. Egy konkrét példával élve: partnered felháborodik, mert te egy vonzó munkatárssal beszélgettél. Egy szimplán önző ember ebben a helyzetben féltékenynek lesz, mert aggódik, hogy nem kedveled annyira, mint gondolta. Egy nárcisztikus viszont inkább arra koncentrál, hogy ezt közös barátaid előtt tetted, és úgy gondolja, hogy emiatt gyengének tűnik.

3 reakció, amivel garantáltan összezavarsz egy nárcisztikust - Nem értik majd, mi történik

A nárcisztikusok célja gyakran az, hogy erős érzelmeket váltsanak ki belőled, és a befolyásuk alá vonjanak. Ezekkel a reakciókkal viszont megálljt parancsolhatsz nekik.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük