Növelik a mentális erőt, segítenek szembeszállni a nehézségekkel - 5 szokás, amit építs be a hétköznapjaidba

Mentálisan erőssé tesznek ezek a szokások, és segítenek megugrani a nehézségeket, megbirkózni a problémákkal.

Szokások, amik növelik a mentális erőt
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A mentális erő nagyjából azt takarja, hogy mennyire vagy képes irányítani az elmédet ahelyett, hogy hagynád, hogy az irányítson téged. Ettől is függ, hogy hogyan birkózol meg a stresszel, a nehézségekkel, a kihívásokkal és a kritikával - ezért is olyan fontos és hasznos az élet minden területén. 

Sok mindentől függ, hogy kinél milyen mértékben van jelen, de szerencsére tudatosan, egy kis idő- és energiabefektetéssel fejleszthető, tanulható. A következő szokásokkal egyszerűen, mégis hatékonyan fejlesztheted a mentális erődet: építsd be őket a hétköznapjaidba.

Szokások, amik növelik a mentális erőt

Adj hálát!

Vezethetsz hálanaplót, vagy egyszerűen elmondhatod, átgondolhatod mindennap, hogy miért vagy hálás. Bármelyiket is teszed, az segít abban, hogy a pozitív dolgokra fókuszálj a hétköznapjaidban, és szép lassan megváltoztatja az életszemléletedet is. Csak napi pár percet vesz el az idődből ez a módszer, de segít, hogy könnyebben viseld a problémákat, és ne süllyedj bele teljesen a negativitásba, a szomorúságba.

Énidő mindennap

Sokak számára lehetetlenül hangzik, hogy mindig beszorítsanak egy kis énidőt, pedig ez igazából a legtöbbször megvalósítható - ha nem is mindennap, akkor is rendszeresen. Nem kötelező órákat fordítani magadra, már fél óra vagy öt-tíz perc is sokat segít. Ezalatt csináld azt, ami feldob, ami kikapcsol, és ami örömöt okoz: hallgass meg pár jó zenét, olvass egy kicsit, nézz meg egy részt a kedvenc sorozatodból, vagy csak menj ki egy kicsit a szabadba. Ezek az apróságok segítenek, hogy kikapcsolj, megtaláld az apró örömöket a hétköznapokban, és csökkentik a stresszt.

Lépj ki a komfortzónádból!

A komfortzóna kényelmes, de ha túlságosan belesüppedsz, az a mentális egészségedre is káros. Próbálj néha olyan dolgokat tenni, amiket nem szoktál, amikre kíváncsi vagy, de nem merted őket bevállalni, vagy amik egyszerűen csak egy kis kényelmetlenséget, bonyodalmat okoznak. Ha nem mertél eddig valakivel beszélni, tedd meg. Ha pedig nem mertél kipróbálni valamit, próbáld ki.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ha mindig is akartál utazni egyedül, de féltél tőle, szervezz egy rövidebb kiruccanást. Nem kell mindennap kilépned a komfortzónádból, de ha rendszeresen megteszed - még ha apróságban is -, erősebb és magabiztosabb leszel.

Egy kis mindfulness

A sűrű hétköznapokban hajlamosak vagyunk elfeledkezni a jelen pillanatról, és a múlton rágódni vagy a jövőn aggódni. Ahhoz viszont, hogy fejleszd a mentális erődet, valamint csökkentsd a stresszt és a szorongást, szükség van arra, hogy néha tényleg az adott pillanatra fókuszálj. Ebben segít a mindfulness. Rengeteg szuper applikációt találhatsz hozzá, de az is jó, ha egyszerűen csak napi öt-tíz percen keresztül meditálsz, légzés-, illetve vizualizációs gyakorlatokat végzel, vagy egyszerűen befelé irányítod a figyelmedet.

Tűzz ki kisebb célokat!

Ha csak nagy, távoli céljaid vannak, az folyamatos szorongáshoz, elégedetlenséghez és állandó nyomáshoz vezet. De ha mindig kitűzöl melléjük pici, rövidebb távú célokat is, és értékeled, vagy kicsit megünnepled, ha eléred őket, az magabiztossá tesz, és mindig új erőt ad. Ha van célod, és a kijelölt úton haladsz, és mindig teszel valamit azért, hogy elérd, az növeli a mentális erőt, az önbizalmat, az elégedettséget és a kitartást.

Legyen szó munkahelyi vagy otthoni feladat elvégzéséről, egy régóta húzódó ügy elintézéséről, egy könyv elolvasásáról vagy egy tanfolyam elvégzéséről, mindegyik meghozza a várt eredményt.

Olvass tovább! Szokások, amik csak a legsikeresebbekre jellemzőek

A legsikeresebb emberek sok mindent másképp csinálnak: ezek a legfontosabb szokásaik.

10 szokás, ami csak a legsikeresebb emberekre jellemző – Érdemes alkalmazni őket

A legsikeresebb emberek sok mindent másképp csinálnak: ezek a legfontosabb szokásaik.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük