Ilyen volt egy esküvő 100 évvel ezelőtt: a fekete menyasszonyi ruha sem számított még ritkának

Ami ma természetesnek tűnik, régen nem volt szokás, és fordítva: az egykor elengedhetetlen hagyományok egy része kikopott.

Az esküvők régen

Az esküvői szokások is sokat változtak az évszázadok alatt. Van, ami ma már elképzelhetetlen, de régen természetes volt. És ami régen kötelező hagyomány volt, az ma már sokszor elhanyagolható eleme egy szertartásnak. 

Míg korábban a vallásnak is kulcsfontosságú szerepe volt, és különféle babonák is kötődtek az esküvőhöz és lakodalomhoz, ma már minden jóval szabadabban működik, és általában a fantáziára van bízva, ki hogyan ünnepli meg ezt a fontos napot.  

Ilyen volt egy esküvő 100 évvel ezelőtt

Sok helyen még a XIX. és XX. század fordulóján is színes volt a menyasszonyi ruha. 1910-ben például Mezőkövesden hagyományosan fekete volt a menyasszony ruhája. A csángóknál a ruha egyik éke a fekete bársonycsákó és fekete palást volt. Napjainkban is fekete bársonyszegésű a széki ara szoknyája. 

Érdekes, múltidéző képeket mutatunk arról, milyen volt egy esküvő körülbelül egy évszázaddal ezelőtt.

Több olyan régió is volt az országban, ahol a sötét színek, ezek közül is a fekete elfogadott szín volt a menyasszonyi ruhák terén. Régen nem engedhették meg maguknak az emberek, hogy egy napra egyetlen ruhát varrassanak, így általában a legünnepibb ruhájukban mentek férjhez. A kép az egri főszékesegyház előtt készült, 1935-ben.
Fotó: Fortepan / Négyesi Pál
A helyszín a szegedi Dóm tér, a Fogadalmi Templom főbejárata. A fotó 1937-ben készült. Hagyomány volt, hogy az esküvő helyszínére vezető utat szalagok díszítették, a pár pedig az utat vagy gyalog vagy hintón tette meg. Néhány településen ez a szokás ma is él.
Fotó: Fortepan / Vargha Zsuzsa
A kép Albánia, azon belül Tirana, a királyi palota. Apponyi Geraldine és I. Zogu albán király esküvője 1938. április 27-én. Balra katonai egyenruhában gróf Ciano olasz külügyminiszter, a király esküvői tanúja. Az uralkodónők közül elsőként Stuart Mária ment fehér színben férjhez elsőként. Ezután I. Viktória mondta ki ebben a színben a boldogító igent, útjáraindítva a ma is legáltalánosabbnak mondható esküvői megjelenést.
Fotó: Fortepan / Reklámélet folyóirat
Ahogy sok esetben ma is, a lakodalom régen is óriási ünnepség volt, amin rengeteg ember vett részt. Gyalog kísérték a párt a szertartásra, és a képen láthatjuk, hogy népviseletben vonulnak és énekelnek, táncolnak az asszonyok.
Fotó: Fortepan / Uj Nemzedék napilap
A felvétel 1940-ben készült a Szilágyi Dezső téri templom előtt. Horthy István és gróf Edelsheim-Gyulai Ilona esküvőjét örökítették meg. A templom előtt többek között tiszti egyenruhába öltözött pilóták fogadták az ifjú párt. Horthy Miklós fia, Horthy István a MÁVAG vezérigazgatója és szenvedélyes pilóta volt.
Fotó: Fortepan / Vass Károly
Követendő szokásnak számított a menyasszonyok körében, hogy az esküvőkön „valami rég, új, kék és kölcsönbe kapott” dolgot viseltek. Ennek is szimbolikus jelentése volt, a "régi" a hajadon életre utalt, az "új" a házasság utáni, új élet kezdetére. A "kék" a menyasszonyok örök hűségét volt hivatott jelképezni. A "kölcsön kapott" a szerelemre utalt. Ez a szokás néha még ma is felfedezhető egy-egy esküvőn.
Fotó: Fortepan / Hanser Mária
A fénykép 1937-ben készült, a helyszín a Kálvin téri református templom. Dr. Papp László Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes birkózó és Stiller Ilonka, a Magyar Királyi Operaház balerinájának esküvője.
Fotó: Fortepan / Bojár Sándor
Hagyomány volt a rizsszórás is, ezzel a szokással még ma is találkozhatunk. Világszerte elterjedt tradíció, mely alapvetően Ázsiából ered. A templomból kiérő párt rizzsel szórják meg, ez a gazdagságot és a termékenységet szimbolizálja.
Fotó: Fortepan / Ebner

Képek forrása: Getty Images

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük