A mai kor embere gyakran megdöbbenve szembesül vele, hogy régen a szexualitás látszólag sokkal szabadabb, természetesebb, kevésbé tabusított részét képezte a mindennapoknak, mint napjainkban. Az erotika és a termékenység kérdése központi szerephez jutott a pogány népünnepélyekben és a művészetekben is.
A görög mitológiából fel lehet idézni többek között Zeusz hódításait vagy Dionüszosz, a bor és mámor istenének kultuszát, de a régészeti leletek is tartogatnak érdekességeket. Hogy hogyan reagált az előkerülő pikáns antikvitásokra a nagy nyilvánosság, arra jó példa a nápolyi régészeti múzeum mára már kevésbé titkos kis kiállítóterme, ahol a Pompejiben talált szexuális töltetű alkotásokat helyezték el. Miután 1819-ben I. Ferenc király elborzadva pillantotta meg őket a tárlaton - ekkor még nem voltak elkülönítve -, elrendelte, hogy a tárgyakat csak érett és erkölcsös látogatók tekinthessék meg.
Erotikus ábrázolások a görög művészetben
A szexualitás viszonylag gyakori témája az ókori görög és római művészetnek. A régészeti leleteken meglehetősen direkt ábrázolásokkal találkozhatnak az érdeklődök. Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy ezek nem feltétlenül öncélúak, és valószínűleg nem is mind szándékoltan erotikus töltetűek. A falloszt megjelenítő szobrok, freskók, mozaikok például szerencsehozó képek lehettek a kutatók szerint.

Az ókori görög kultúra megismerésében a fazekasság fennmaradt emlékei segítik leginkább a kutatókat. A különböző edények, vázák díszítése az, ahol a legtöbb, mai szemmel erotikusnak tűnő ábrázolással találkozni. Egyes mesterek nevét meg is őrizte az utókor, a Louvre gyűjteményében lévő, fürdőző nőket megjelenítő, i. e. 525 körül készült fehéralakos amfóra alkotója Andokidész.
Fotó: Getty Images Hungary

Az erotikus töltetű jelenetek olykor az edények belsejében bújnak meg, ahogyan az ezen a vörösalakos, i. e. 480 körülről származó ivóedény (kylix) esetében is látható. A meandersorral keretezett tondón egy férfi és egy nő közötti aktus explicit ábrázolása látható.
Fotó: Getty Images Hungary

Az ókori Görögországban nem számított ritkaságnak a homoszexualitás. A pederasztia is elterjedt volt, ami egy idősebb férfi, más néven erasztész, valamint egy kamasz fiú, az erómenosz kapcsolatát jelentette egy beavatási rítus részeként. Ebben az esetben a szexualitás valószínűleg a simogatásban és az érintésekben merült ki.
Fotó: Getty Images Hungary

Az ókori Görögországban virágzott a prostitúció. Miután a feleségek elsődleges feladata nem a gyönyörszerzés, hanem a gyermekszülés volt, a vágyaik kiélésére máshol kerestek partnert a férfiak. Különösen nagy megbecsülésnek örvendtek a hetérák, vagyis a művelt prostituáltak, akik a lakomák gyakori vendégei voltak. A vörösalakos kylixen az idősebb férfi pénzt kínál a fiatalabbnak szolgáltatásai fejében.
Fotó: Getty Images Hungary

Ezen az i. e. 5. században készült ábrázoláson a kutatók szerint két mitológiai alak, Zephürosz, a nyugati szél istene, valamint a szépségéről híres Hüakinthosz, Amüklosz spártai király fia, Zeusz dédunokája látható. Zephürosz Apollónnal együtt versengett az ifjú kegyeiért, ám ő Apollónt választotta. Bosszúból Zephürosz eltérítette Apollón diszkoszát, ami kioltotta Hüakinthosz életét.
Fotó: <b><a id="hyperlink_3d91a1f5e04af1a43572ee918c9d5538" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hyacinthus_and_Zephyrus_3.jpg" target="_blank">Wikipédia/Közkincs</a></b>

A berlini Altes Museum gyűjteményében található, i. e. 5. századból származó vázán egy jókora falloszt visz egy meztelen női alak. Egyesek szerint a nő egy hetéra lehet.
Fotó: <b><a id="hyperlink_38173c16c3bf180beedec9da5cd87e33" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pan_Painter_ARV_551_10_youth_at_herm_-_naked_woman_carrying_phallos_(02).jpg" target="_blank">Wikipédia/ArchaiOptix</a></b>

A New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum őrzi ezt a különleges tárgyat. A fallosz formájú vázák az intézmény tájékoztatása szerint ritka, de jellegzetes példái a görög fazekasságnak. Az ehhez hasonló edényekben a feltételezések szerint illatosított, gyógyászati vagy erotikus célokra használt olajat tarthattak. A játékos lelet i. e. 550-500 körül készülhetett.
Fotó: <b><a id="hyperlink_f9b74ac560075be5a87813ebedbf0a4b" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_phallus_in_the_Met.jpg" target="_blank">Wikipédia/Antigng</a></b>

A Délosz szigetén található fallikus szobor a Dionüszosznak szentelt templomnál áll. Két oszlopon is megtalálható az objektum. A péniszmotívum az ókori Görögországban a jó szerencsével és az ártó erőkkel szembeni védelemmel lehetett összefüggésben, gyakori szimbólum, ami a bor és a mámor istenére, valamint a hozzá kapcsolódó kultuszra utal.
Fotó: Getty Images Hungary
(Borító- és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary.)