Úgy érzed, elhaladt melletted az élet, és semmi maradandót nem alkottál? Nem vagy egyedül, és van rá megoldás

Nem biztos, hogy a válás a megoldás.

Életközépi válság
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az életközépi válságot a pszichológia a normatív krízisek közé sorolja, melyen a kamaszkorhoz vagy épp a családdá váláshoz hasonlóan megy keresztül az ember. Jellemzően 40-50 éves kor táján jelentkezik. Akkor, amikor már sok mindent elértél a fiatalkori terveid közül, a régi dolgok már nem motiválnak, a gyerekek kamaszodni kezdenek, esetleg kirepülnek a családi fészekből.

Az életközépi válság jelei

Ha látszólag ok nélküli kiüresedettséget, értékvesztettséget tapasztalsz, és azon kapod magad, hogy egyre inkább foglalkoztat a test öregedése, illetve az, hogy mit tettél le eddigi életed során az asztalra, jó eséllyel téged is érint az életközépi válság. Ilyenkor megfogalmazódhatnak benned olyan kérdések is, hogy jól, értelmesen éled-e egyáltalán az életed. Sokan gondolnak az elmúlásra - mely huszonévesen még elképzelhetetlenül távoli dolognak tűnt -, hiszen negyvenéves kor felett már a "B oldal" forog.

Mint más normatív krízisek, az életközépi válság is egy természetes változáshoz való adaptációs időszak. Ilyenkor sok házasság bomlik fel, hiszen ahogy nőnek a gyerekek, lazulhat a párok közötti összetartó erő. A szülőknek ebben az időszakban vissza kellene találniuk egymáshoz, ez azonban cseppet sem egyszerű, ha az elmúlt 10-15-20 évben kevés idejük, energiájuk maradt a párkapcsolat ápolására.

Ilyenkor sokan érzik úgy, hogy már nincs közük egymáshoz, vagy éppen az évek során felhalmozódott, feldolgozatlan sérelmek okoznak kapcsolaton belüli feszültséget. A közös programok, hobbi, sportolás, utazás segíthet, némi eltávolodás a hétköznapi problémáktól sokat segíthet abban, hogy a házaspárok visszataláljanak egymáshoz. Ha komolyabb a gond, vagy nehezebben megy az újbóli összehangolódás, párterapeuta segítségét is érdemes igénybe venni. Ugyanakkor egyénileg is érdemes dolgozni azon, hogy az életközépi válságból mielőbb megtaláld a kiutat. Érdemes észben tartani: Carl Gustav Jung, a XX. század egyik legismertebb pszichológusa szerint életünk első fele a gyűjtésről szól, a második pedig a gyarapodásról. Az élet második fele az elmélyülés, az addig megszerzett tudás szintetizálásának ideje.

Így lendülj túl az életközépi válságon!

Az életközépi válság nem egy hullámvölgy, évekig eltarthat, míg rátalálsz arra, hogy pontosan mi okozza a frusztrációt, motiválatlanságot, kiüresedettséget. A legfontosabb, hogy őszinte légy önmagadhoz, csak így találhatod meg a kiutat, és juthatsz túl ezen a normatív krízisen.

Komoly szerepük van ebben az életszakaszban a kis közösségeknek, baráti kapcsolatoknak - különösképp a személyes találkozóknak. Könnyebb úrrá lenni a válságon, ha van kivel vagy kikkel megbeszélni a tapasztalataidat. Ötleteket kaphatsz, jó mintát láthatsz arra, mások hogyan kezelik az életközépi válságot.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Sokan érzik ilyenkor, hogy a munkájukkal nem képesek azonosulni, érdektelenek abban, ami korábban motiválta őket. Ilyenkor érdemes belekezdeni egy új szakma tanulásába, pályát módosítani. Természetesen ez cseppet sem egyszerű, de érdemes átgondolni, hogy milyen munkával töltenéd szívesen a következő húsz évet.

Ha nem töröd a fejed karrierváltáson, akkor is jó lehet valamilyen új célt kijelölni vagy új hobbiba, sportba belekezdeni. Még jobb, ha másokkal együtt űzhető elfoglaltságot találsz, amiben nem csak ki tudsz teljesedni, de szorosabbá válhat általa egy vagy több baráti kapcsolatod.

Érdekel a pszichológia? Töltsd ki az alábbi kvízt!

Sokan valódi hobbiként tekintenek a psziché tudományára. Ők azok, akik folyton pszichológiai könyveket bújnak, megpróbálják megfejteni az őket körülvevő emberek reakcióit és feltárni saját traumáikat. Te mennyire vagy képben?

Mi van Maslow szükségletpiramisának tetején? - Csak az igazi pszichoguruk tudják a választ

Ha szeretsz pszichológiai témájú cikkeket és könyveket olvasni, most ebben a kvízben próbára teheted műveltségedet.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük