Megnyugtató gondolatok egy pszichológustól a szülőségről - Ha "épp elég jó" vagy, akkor már sikeresnek mondhatod magad
A jó szülőség kulcsa nem a tökéletességben rejlik, hanem abban, hogy emberinek mutatjuk magunkat.
Minden szülő tökéletes akar lenni. Gyerekvállaláskor az ember elhatározza, hogy ő másképp fogja csinálni, mint a szülei, következetesebb, türelmesebb és lazább lesz. Pedig a pszichológia szerint csupán “elégnek” kéne lenni.
Ez a görcsös tökéletességre való törekvés bűntudatot, szégyent, alkalmatlanságot és szorongást okoz a szülőben. Sokan ugyanis összekeverik a jó szülőséget a tökéletessel. Ahhoz, hogy jó szülő legyél, nem kell tökéletesnek lenned.
Az "elég jó" szülőség
Az 1950-es években Donald Winnicott pszichoanalitikus és gyermekorvos megalkotta az "elég jó anya" kifejezést. Elméletében azt fejtegette, hogy egy gyereknek nem tökéletes, hanem emberi anyukára van szüksége. Bár a hangsúly az anyákon volt, a fogalom apákra egyaránt vonatkozik.
Winnicott hangsúlyozta, hogy a szülők is emberi lények, akiktől irreális elvárás azt követelni, hogy tökéletesek legyenek. A pszichoanalitikus szerint a jó szülő ott kezdődik, hogy reagál a kisbaba szükségleteire, majd ahogy a gyermek nő, a szülő csökkenti reakcióidejét, attól függően, hogy a gyerek milyen mértékben képes feltalálni magát és alkalmazkodni a helyzethez. A gyermek idővel megérti, hogy attól még, hogy a szülő nem fordít a nap minden pillanatában teljes figyelmet rá, nem azt jelenti, hogy nem szereti vagy törődik vele.
Winnicott úgy vélte, hogy egy anyának az egyensúlyra kell törekednie, nem a tökéletességre. A biztonságos alap megteremtése lehetővé teszi a gyermek számára, hogy jobban megbirkózzanak a csalódásokkal és kudarcokkal. Ha az anya fáradt, nemet mond gyermeke bizonyos kéréseire, vagy megváratja őt - fejleszti gyermeke képességeit, empátiát és türelmet kelt benne.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az elég jó elve az élet több területére is ráilleszthető, ugyanis ha belegondolsz, jobb mindenben "elég jónak" lenni, mint néhány dologban kivételesnek. Az életben egy feladatot "elég jól" elvégezni szintén előremutatóbb, mint a perfekcionizmus miatt sosem fejezni be. Fontos azonban leszögezni, hogy az elég jó nem egyenlő a középszerűvel. Az elég jó szülők célja, hogy racionális döntéseket hozzanak ahelyett, hogy minden részletet túlgondolnának, és a végletekig tökéletesítenének.
A gyermeket ugyanis nem érdekli, hogy mennyire tökéletes süteményt készítesz, csupán arra van szüksége, hogy csillapítsd az éhségét. Az elég jó szülők figyelik a gyermek fejlődését és függetlenedését, felkészítve őt a felnőttéletre. Ha ugyanis soha nem engeded el, és a maximumot nyújtod, soha nem tanul meg felelősséget vállalni. A szükségletek tökéletes kielégítése és a mártírszerep felvállalása károsítja a fejlődést, és negatívan befolyásolja a gyermek mentális egészségét.
"Elég jónak" lenni tehát nem probléma. A valódi problémák ott kezdődnek, amikor a szülő és a gyerek nem hangolódik egymásra. A ráhangolódás jelen esetben azt jelenti, hogy felismered a gyermek fizikai és érzelmi szükségleteit, és érdemben reagálsz rá. Az érzelmi kapcsolódás elengedhetetlen ahhoz, hogy úgy érezze, meghallgatjuk és megértjük őt. Ez egy biztos alapot ad kapcsolatotoknak, amiben a gyerek biztonságban érzi magát, és szabadon fejlődik.
Hogyan legyél "elég jó" szülő?
Fogadd el, hogy ahogy te sem, úgy a gyermeked sem tökéletes. Gyermeked tökéletlenségének elfogadása azonban nem egyenlő azzal, hogy nem vársz el tőle jó viselkedést vagy jó jegyeket. Vékony a határ aközött, amit a gyerektől elvársz, és aközött, amit valóban meg kell tennie, ezért türelmesnek kell lenni velük. Engedni kell, hogy hibázzon, azzal ugyanis, hogy megengeded neki a tökéletlenséget, segítesz nekik, hogy a leghitelesebb énjüket hozd ki belőlük.
Vigyázz magadra is, ne csak a gyerekre. Ahhoz, hogy jó szülő legyél, magadban is rendet kell tenni mentálisan. Az érzelmi stabilitás ugyanis elősegíti a szoros szülő-gyerek kapcsolatot. Ne feledd, magadról gondoskodni nem önzőség, hanem szükség. Mindig tervezz be egy kis énidőt, hogy aztán feltöltődve tudj foglalkozni a gyermekeddel!
Olvass tovább - Ez a mérgező szülők 8 típusa
A szülők viselkedése nagyon erős befolyással van a gyermek fejlődésére. Ha azonban valaki toxikus családban nő fel, az az egész életére rányomja a bélyegét. Sokan még felnőttként is a mérgező szülők hatásaitól szenvednek, és gyakran úgy, hogy nem is tudják, hogy mi áll a nehézségeik hátterében.
A mérgező szülők 8 fő típusa - A felnőtt gyerekekre is borzasztóan hathatnak
A mérgező szülők viselkedése nagyon káros a gyerekeikre, hatásuk még felnőttként is megmutatkozik. Leggyakoribb típusaikat vesszük sorra.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- gyerek
- gyereknevelés