A depresszió egyáltalán nem egy úri huncutság, ami egyenlő a szomorúsággal vagy az ideiglenes rosszkedvvel. Komoly mentális betegség, amit több mint két hétig tartó, a legtöbb szituációban fennálló lehangoltság jellemez, de társulhat hozzá az önbizalom hiánya, a lelkesedés elvesztése a betegség előtt örömöt nyújtott tevékenységekben, és testi tünetek is megmutatkozhatnak.
Jellemző, hogy olyan testi problémák jelentkeznek, amiknek nincs egyéb kiváltó orvosi okuk, hátterük bizonytalan, szinte megmagyarázhatatlanok, a beteg mégis szenved tőlük. A háttérben álló mentális problémára viszont gyakran nagyon nehezen és későn derül fény.
A depresszió testi tünetei
Ha valaki régóta küzd olyan tünetekkel, amikre a szükséges orvosi vizsgálatok sem találtak magyarázatot, és minden más betegséget kizártak, akkor érdemes arra gondolni, hogy akár a szorongás és a depresszió is állhat mögöttük. Bármilyen meglepő is, a depresszió egészen szerteágazó problémákat okozhat, olyanokat, amikről a legtöbben nem is sejtenék, hogy ez is lehet az ok. Képeken mutatjuk ezeket. Azt pedig fontos leszögezni: ezeket a tüneteket nem szabad félvállról venni, ahogyan a depressziót sem, hiszen egy nagyon is komoly betegségről van szó.

A depresszió gyakran párosul emésztési problémákkal, gyomorégéssel, gyomorfájdalommal, hasmenéssel, étvágytalansággal vagy épp az étvágy szokatlan növekedésével, ezáltal pedig fogyással vagy hízással is.
Fotó: LaylaBird / Getty Images Hungary

A depressziós emberek háromszor nagyobb valószínűséggel tapasztalnak fájdalmakat másoknál, és az ízületi vagy izomfájdalmak is jellemzőek ebben az esetben. A szorongás, a feszültség is eredményez például izomfeszülést, izomfájdalmat bármilyen testrészen, de a nyaki és háti panaszok különösen gyakoriak.
Fotó: Getty Images Hungary

A fejfájás és a migrén szintén nagyon gyakori tünetek mentális problémák esetén.
Fotó: Olga Rolenko / Getty Images Hungary

Gyakran változás következik be a pszichomotoros képességekben, szokásokban. Előfordulhat, hogy a pszichomotoros aktivitás gyorsul vagy épp lassul, nehezebbé válik például a karok, az ujjak mozgatása, vagy épp kényszermozgások alakulnak ki.
Fotó: Catherine Falls Commercial / Getty Images Hungary

Az alvászavarok és az állandó fáradtság szintén a tipikus tünetek közé tartoznak. A beteg általában nehezen alszik el, sokszor felébred, nehezen alszik vissza, és egész nap álmos, fáradt. De van, akinél a depresszió a teljes kedvetlenség mellett állandó pihenéssel, alvással társul. A szokások, a ritmus megváltozására kell odafigyelni ilyenkor.
Fotó: Andrii Lysenko / Getty Images Hungary

A depresszió hatására az immunrendszer legyengül, az ember hajlamosabb elkapni minden vírust, fertőzést, gyakrabban beteg az átlagnál.
Fotó: SimpleImages / Getty Images Hungary

Vérnyomás-ingadozás is előfordulhat, a leggyakrabban a vérnyomás magassá válik, ami akár rossz közérzetet is okozhat.
Fotó: Getty Images Hungary

A libidó csökkenése vagy teljes hiánya szintén a depresszió jellemző velejárója. A betegeknek nincs kedvük, energiájuk az együttlétekhez, és ha mégis sor kerülne rájuk, általában nem élvezik őket úgy, mint korábban.
Fotó: Witthaya Prasongsin / Getty Images Hungary
6 testi tünet, amit egy toxikus párkapcsolat okozhat - Nem csak a lelket roncsolja
Így jelez a tested, ha mérgező emberekkel veszed körül magad.
Elolvasom
(Képek: Getty Images Hungary.)