Szabó Magda és John Lennon is rajongott a cicákért: 8 művész, aki a bársonytalpúak megszállottja volt

Macskák és művészek sokszor jártak kéz a kézben a történelem folyamán.

8 művész, aki a macskák megszállottja volt
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A macskák titokzatos lények, akik számtalan művészt inspiráltak már. Nemcsak rengeteg vers, regény, dal, festmény szereplői ezen állatok, de sok alkotó életének is fontos részei voltak.

A művész a macskák társaságában már-már klisé, de nem is véletlenül: a felsorolt művészek csupán egy apró halmaza mindannak az alkotónak, akik rajongtak a bársonytalpúakért. Nemcsak jó barátot, de inspirációt és ihletforrást is találtak a különös lényekben.

8 művész, aki a macskák megszállottja volt

Számos olyan művész volt, aki nem is elégedett meg egy-két macska társaságával. Sokan közülük körbevették magukat tucatnyi állattal, és ki tudja, talán ezek a csodálatos állatok hozzájárultak egy-egy remekmű születéséhez jelenlétükkel és szeretetükkel. Képeken mutatjuk a macskarajongó hírességeket és imádott cicáikat.

Köztudott, hogy Szabó Magda nagyon szerette az állatokat. Mindig volt körülötte egy kutya vagy egy macska, és több fotó is megmaradt róla, ahol állatokkal áll modellt.
John Lenonnak sok macskája volt, kezdve gyerekkori cicájával, akit Elvisnek hívtak. Egyszer megmentett egy kóbor cicát, majd eljárt vele a helyi halkereskedőhöz finomságokért. Mikor híres lett, rendszeresen hazatelefonált, és ellenőrizte, hogy jól van-e. Cynthiával való házassága során tíz macskájuk volt. Yoko Onóval két cicájuk volt, Só és Bors, majd később egy orosz kék macskájuk, akit Alice-nek hívtak.
Mark Twain nagy rajongója volt a macskáknak. Rengeteg írásában jutott hely ezen állatoknak. 1902-ben így írt: "Egy ember bánásmódja a kutyák felé nem jelzője természetének, de a macskákkal való bánásmódja igen. Ez a döntő teszt. Egyedül az emberséges bánik jól a macskával."
Kurt Cobain állatokkal való kapcsolatáról nem sokat tudunk. Ez a kép elhíresült róla, és kétségtelenül szeretni való és emlékezetes. Más fotók is vannak róla, amin cicákat simogat, így nagy a valószínűsége, hogy ő is odavolt a szőrmókokért. Állítólag annyira szerette az állatokat, hogy szeretett volna egy simogatót is nyitni.
Klimt macskák iránti rajongása és szeretete legendás. Ez az egyik legszebb portré a művészről, amin ráadásul egy cicát tart karjaiban. Nagyszámú macskák voltak szabadjára engedve mindkét stúdiójában, ahol korlátlanul kóborolhattak. A művész tudatában volt vele, hogy az állatok káoszt teremtenek eszközei közt, és néha rongálták is őket. De ez egy cseppet sem zavarta őt.
Haruki Murakami híres arról, hogy macskagazda, és az állatok nagy kedvelője. Ő az egyik legnagyobb kortárs író a világirodalomban. Több írásában is fontos szerepet játszanak a cicák. A Kafka a tengerparton című regényében például a macskák beszélnek, és saját személyiségük van, akivel az egyik főszereplő kommunikálni tud.
Charles Bukowski olyannyira szerette a macskákat, hogy ma már olyan kötet is van, melyben azon írásait gyűjtötték össze, amikben ezek az állatok kapnak szerepet. "Következő életemben macska szeretnék lenni. 20 órát akarok aludni egy nap, és arra várni, hogy etessenek. Üldögélni, és nyalogatni magam. Az emberek túlságosan nyomorúságosak, dühösek és együgyűek."
1943-ban, amikor Kubában élt, Ernest Hemingway levelet írt első feleségének, Hadley Mowrernek, amelyben leírást adott a vele együtt élő közel tucatnyi macskáról és arról, hogyan tanította meg az egyiket, Friendlesst, hogy "igyon velem (whiskyt és tejet)".Hemingway macskái közül sok példány polidaktil volt, ami azt jelenti, hogy extra lábujjak voltak a mancsain. Azóta az extra lábujjakkal rendelkező macskákat gyakran "Hemingway-macskáknak" nevezik.

Borító-és ajánlóképek forrása: Fortepan/Hunyady József; Fortepan/ GGAABBOO
A bal oldali képen Tóth Béla író, újságíró látható.

Képek forrása: Fortepan/Hunyady József, Instagram/beatleshistorytour, Instagram/year_in_photos, Instagram/hankowski71, Instagram/leopold_museum, Instagram/midnight.special, Instagram/fabiofr77, Instagram/chimesatmidnight

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük