Így lesz tökéletes és vajpuha a húsvéti sonka: lepd meg valódi húskölteménnyel a családod
A húsvéti asztal dísze és az ünnepi lakomák koronázatlan királya nem más, mint a sonka.
Bár a vegánizmus és vegetarianizmus egyre nagyobb teret hódít világszerte, és a flexitáriánusok száma is folyamatosan nő, kis hazánkban azért egyelőre még a húsvéti sonka az ünnepnapok nagyszínpados sztárja.
Érdemes kiemelt figyelmet szánni annak, hogy milyen típusú sonkát emelsz le a polcról, hiszen eget rengető különbségek vannak az egyes sonkatípusok között. Elmeséljük, hogy miután kiválasztottad a család számára legmegfelelőbb húst, hogyan varázsolhatsz valóságos húskölteményt a húsvéti asztalra.
A gyorspácolt sonka vagy a parasztsonka a nyerő?
Érdemes az elején leszögezni, hogy számottevő különbség van az egyes sonkatípusok közt. A gyorspácolt sonkák telis-tele vannak adalékanyagokkal, és jóindulattal is csupán sonkaszerű termékeknek lehet őket nevezni.
A sós levet injekcióval juttatják a húsba, a nedvességet pedig különböző adalékanyagokkal kötik meg, így a végeredmény semmiképp sem tekinthető egészségesnek.
Akkor jársz a legjobban, ha a tradicionális, érlelt és ízletes parasztsonkák felé fordítod a fejed a beszerzés során. A parasztsonka elkészítése és érlelése hosszú folyamatot - akár heteket, hónapokat - vehet igénybe, és kevésbé pénztárcabarát, viszont a pénzedért cserébe magasabb minőségű, adalékmentes és zamatos húskészítményben lesz részed.
A húsvéti sonka elkészítése
Az ötcsillagos recept
A sonkafőzés nem túl bonyolult művelet, azonban kulcsfontosságú, hogy azt a néhány lépést a lehető legnagyobb pontossággal hajtsd végre. Csupán néhány hozzávaló segítségével már maradandót alkothatsz, kattints ide, ha a világbajnok házi húsvéti sonka receptjére vagy kíváncsi.
A húsvéti sonkák tekintetében létezik pár remek tipp és jótanács, amelyeket hasznos észben tartani.
Tippek a tökéletes végeredményért
- A főzőlevében hagyd kihűlni a sonkát, hiszen amíg forró, nehéz megfelelően szeletelni. Emellett az eltávozott nedvességek egy részét ismét magába szívja ilyenkor a hús.
- A sonka főzővizét is bátran ízesítheted, használhatsz babérlevelet, szemes borsot, borókabogyót, de akár kolbászt is.
- A sonka főzőlevét ne öntsd ki, miután végeztél: főzd meg benne a tojásokat vasárnap reggel, hidd el, extrán zamatosak lesznek.
- Akkora fazékban főzd meg a sonkát, amiben kényelmesen ellepi a víz.
- A zsíros réteget ne szedd le a sonkáról, hiszen ez védi meg a kiszáradástól.
- Ha tarját vagy kötözött sonkát áztatsz hideg vízben, ezeknek a típusú húsoknak bőven elég egy-két óra áztatás is.
Verhetetlen kísérők
Bár magában is elképesztően finom a profin elkészített húsvéti sonka, azért érdemes kísérőkkel, kiegészítőkkel is feldobni a lakomát. A hús hű társa lehet a jól bevált szelet friss kalács és a főtt tojás is, de egyesek szerint az igazi ízét és zamatát a torma vagy a tormamártás hozza elő.
Ha boltban vásárolsz sonkát, így válaszd ki a legfinomabbat!
Az ízletes húsvéti sonka nem hiányozhat az ünnepi asztalról, elmondjuk, mire figyelj a vásárlás során, hogy igazán zamatos legyen!
Így választhatod ki a legfinomabb húsvéti sonkát a boltban – Tippeket adunk a vásárláshoz
Az ízletes húsvéti sonka nem hiányozhat az ünnepi asztalról, elmondjuk, mire figyelj a vásárlás során, hogy igazán finom legyen!
Elolvasom(Kiemelt kép és gyorspácolt sonka: Getty Images Hungary, parasztsonka: MTI/Oláh Tibor)
OLVASD EL EZT IS!
- fokhagyma
- rozmaring