Szokatlan, új magyar keresztnevek a magyar gyerekeknek: mostantól így is hívhatják a kicsiket
2020-ban 609 kérvény érkezett a Nyelvtudományi Intézethez, ebből 46 női és 21 férfinév kapott zöld utat.
Egy gyermek számára a névválasztás a szülők részéről alapos átgondolást igényel, hiszen talán bele sem gondolnak, de egy rosszul választott keresztnévvel a gyermeküket cikizésnek tehetik ki, vagy épp annak, hogy amikor felnőve egy felelősséggel járó pozícióra pályázik, neve miatt komolytalan jelentkezőnek tartják majd őt.
Országonként változó, hogy milyen hatóság engedélyezi vagy épp vétózza meg az anyakönyveztetni kívánt neveket. Nálunk, Magyarországon az MTA Nyelvtudományi Intézetéé a feladat, ahová egyébként százával érkeznek kérések évente.
Elefteria, Valburga, Randolf
Az elmúlt évekhez képest a tavalyi évben mégis kiugróan magas volt az anyakönyveztetni kívánt utónevek száma, 2020-ban 609 kérvény érkezett a Nyelvtudományi Intézethez, amiből mindössze 46 női és 21 férfinév kapott zöld utat - mondta az intézet a 24.hu megkeresésére. Dr. Raátz Judit tudományos főmunkatárs tájékoztatása szerint ennek oka az lehetett, hogy a járvány ideje alatt a szülőknek sokkal több idejük volt az utóneveken gondolkodniuk.
A tavalyi évben a női nevek közül az Elefteria, Valburga, Altea, Nabila, Szolina és Héli, a férfinevek közül az Oszama, Farisz, Fadi, Latif, Randolf, Szkott, Lex és Ejnár kapott zöld utat.
Elutasított nevek: Pandémia, Éden, Fanny
Az elutasított utónevek között főként olyanok szerepelnek, amelyeket külföldön használt, jellemzően idegen írásmódnak megfelelően szerettek volna bejegyeztetni. Mivel hazánkban csak a magyar helyesírásnak megfelelő alak használható, így például a Fanny, Monika, Zaya, Wanda, Jasmin, Dorothy, Jennifer, Antony, Theo vagy Lukas is elutasításra került.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Dr. Raátz Judit tudományos főmunkatárs a lapnak elmondta, egy szülőpáros a Pandémia nevet szerette volna kislányának bejegyeztetni, de ezt nem javasolták anyakönyveztetésre, csakúgy mint az unisex neveket, például a Lee-t, a Nermint vagy az Édent.
Bárki kérheti a bejegyzést
Amennyiben a szülők nem elégedettek a már elfogadott, anyakönyvi bejegyzésre alkalmas nevekkel, hivatalos úton, a Miniszterelnökség Területi Közigazgatásért Felelős Államtitkárságán kell kérvényeznie a Kormany.hu portálról letölthető formanyomtatványon. Az államtitkárság továbbítja a kérvényt az MTA Nyelvtudományi Intézetéhez.
És hogy milyen neveket nem javasolnak? Például az újonnan kérvényezett utónevet minden esetben a mai köznyelvi kiejtésének megfelelően, a mai magyar helyesírás szabályai szerint kell bejegyezni. Nem javasolják az olyan név bejegyzését, amely hangzásában, jelentésében a gyerek személyiségfejlődésére nézve a későbbiekben vélhetően káros lehet, csakúgy mint a földrajzi névként, márkanévként és művésznévként, valamint csak családnévként használt alakokat. A teljes listát ide kattintva tudod tanulmányozni.
Fiú- vagy lánynév? Nem mindig egyszerű eldönteni - Kvíz!
Nem mindig olyan egyszerű eldönteni, hogy egy rendhagyó név vajon fiút vagy lányt takar. Kvízünkben most tesztelheted, mennyire ismered a magyar utóneveket. Tízből vajon hány kérdésre tudod a helyes választ?
Borító- és ajánlóképek: Getty Images Hungary