Megdöbbentő, milyen kevés babát terveznek a magyar szülők - Durván befolyásolja a gyerekek mentális egészségét
Nem tervezik őket, csak megszületnek.
A születésszabályozás mindig is létező emberi igény volt, ám évszázadokon át nem volt mód a biztonságos és hatékony családtervezésre. A 19. század közepén megalkotott első gumióvszerek, majd a 20. század derekán piacra dobott fogamzásgátló tabletta azonban elhozta annak lehetőségét, hogy a nem kívánt terhességek száma mindinkább visszaszorítható legyen, és hogy a párok tudatosan tervezhessék a családalapítást. A KSH Kohorsz ’18 vizsgálata mégis azt mutatja, hogy napjainkban Magyarországon csak a megkérdezett anyák 66%-a tervezte tudatosan a gyermekvállalást.
A Kohorsz ’18 vizsgálatról
A KSH Népességtudományi Kutatóintézet 2017-ben indította el a Kohorsz '18 Magyar Születési Kohorszvizsgálatot. A kutatás a gyermekek magyarországi felnövekedéséről és az azt befolyásoló tényezőkről igyekszik képet adni. A kutatásban csaknem 8300 anya vett részt, akiknek 34,5%-a diplomás, 54%-uk él házasságban.
A vizsgálatban részt vevő nők csupán 66%-a tervezte tudatosan a gyermekvállalást. Ezt az adatot összevetették az iskolázottsággal, melyből kiderült, hogy a tervezett várandósság több mint 80%-os volt a 30 év feletti értelmiségi nők körében. Ugyanakkor az iskolázottság csökkenésével a tervezett várandósságok aránya is csökken: a 8 általánost végzett anyák körében már ijesztően alacsony, mintegy 25% - tehát csak minden negyedik gyermek születik kívánt terhességből.
Nem tervezett? Nem várt?
Természetesen a nem várt és nem tervezett gyerekek között lehet különbség. Előfordulhat, hogy egy pár nem tervezi a babát, ám amikor kiderül a várandósság, örömmel vesznek tudomást róla és alakítják úgy az életüket, hogy beleférjen egy gyerek. A nem várt babák azonban, akiknek érkezésére a szülők nincsenek felkészülve, egy életen át tartó lelki traumákat hordozhatnak magukban és hatással van a személyiségfejlődésükre. Ezt támasztja alá Omri Gillath pszichológus, a Kansasi Egyetem professzorának vizsgálata is.
- A születési állapot, illetve az ezzel kapcsolatos ismeretek nemcsak a szülők, hanem a gyermekek életében is szerepet játszanak - befolyásolja kötődésüket és felnőttkori mentális állapotukat - mondta Gillath.
Az általa végzett kutatási eredmények azt mutatták, hogy azok az emberek, akik úgy hiszik, vagy tudják, hogy nem kívánt terhességből születtek, általában bizonytalanabb kapcsolati stílust mutatnak felnőttként. Előfordulhat, hogy képtelenek hosszabb időn át párkapcsolatban élni, illetve gyakori, hogy alacsony szintű intimitást és elégedettséget tapasztalnak romantikus viszonyaikban.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- A bizonytalan emberek nagyobb valószínűséggel kezdenek házasságon kívüli kapcsolatokba, vagy beleragadnak egy ördögi körbe, amely a szakítás és az újra együttélés ördögi körébe tartozik – magyarázta Omri Gillath.
De a kötődési stílus nem csupán a párkapcsolatokban, hanem a testvérekkel, barátokkal való viszonyokban is megmutatkozik, vagyis a nem várt gyermekek egész későbbi kapcsolatrendszerét befolyásolhatja a tény, hogy nem tervezett várandósságból születtek.
Vigyázz, mit mondasz a gyereknek!
A gyereknevelés során elbukkanhatnak olyan jól bevált régi panelek, melyeket már nem kellene használniuk a szülőknek.
3 mérgező mondat, amit soha ne mondj egy óvodásnak - Csak ártasz vele!
A szülők néha bele sem gondolnak az alábbi mondatok üzenetébe.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- pszichológus