Felrobbant az internet attól, amit ez a nő mondott a szülőkről: sokakat elgondolkodtatott

„Szülőnek lenni nem öröm?” 8 millióan látták a tiktoker videóját.

Szülőnek lenni
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a TikTok nem arról híres, hogy különösebben mély mondanivalójú tartalmakkal szegeznék a képernyő elé a felhasználókat, olykor azonban bele lehet szaladni egy-egy elgondolkodtató gyöngyszembe.

Egy @baileerainwater nevű tiktoker pár perces videója, melyben a családtervezéssel, gyerekvállalással kapcsolatban tesz fel egy fontos kérdést, most vírusként terjed a neten, cikkünk írásakor már majdnem 8 millióan látták.

Szülőnek lenni nem öröm?

A tiktoker azt a kérdést veti fel, vajon mi az ideális időpont a gyerekvállalásra, és a leendő szülők gyerekvállalással kapcsolatos gondolatait hangosította ki. Majd a videó végén jön egy csavar.

@baileerainwater Are we trying to delay something not enjoyable? Are we trying to get it over with? What are we doing? Is having kids not enjoyable? #childfree #youngmom #oldmom #youngdad #olddad #parentsoftiktok #dink #havingkidsmustbehard #latetwenties #thirtiestok ♬ original sound - baileerainwater

- A húszas éveim elején szülök gyerekeket, így aztán élvezhetem majd a negyvenes éveimet, akkorra már szabad leszek, azt csinálhatok, amit csak akarok - mondja. Majd a másik profilját fordítja a kamera felé, és a következőt állítja: - A harmincas éveimben szülök, így élvezhetem a húszas éveimet. Nagyon szeretném kiélvezni a fiatalságomat, ezért várok.

Végül a kamerába néz, és felteszi a kérdést, mely sok szülőt és leendő szülőt érzékenyen érinthet: - Szülőnek lenni nem öröm?

- Próbálunk valami nem örömteli dolgot elhalasztani? Próbálunk túllépni rajta? Mit is csinálunk tulajdonképpen? Nem öröm szülőnek lenni? - kérdezi videója mellett a tiktoker. A videót sok ezren megosztották, és rengeteg hozzászólás is érkezett. Ezek közül szemezgettünk néhányat.

"Szülőnek lenni öröm. A gyerekek nagyszerűek, de a nevelés sok munka, idő, energia. És már nem lehet csak úgy szeszélyből felpattanni és bármit megtenni, amit szeretnénk."

"Egyszerűen nem vállalok gyereket, hogy élvezhessem az életemet, és továbbra is elkényeztethessem az unokahúgomat, unokaöcsémet, és én legyek a jófej nagynéni."

"A szülők úgy beszélnek a gyerekvállalásról, mintha börtönbüntetésüket töltenék, úgyhogy szerintem nem öröm."

"Szülőnek lenni öröm, de a patriarchátus és a kis közösségek hiánya hatalmas kihívássá teszi a gyereknevelést."

A rendszerrel van a baj, nem a gyerekekkel

Tény, hogy sokan tartják a fiatalságukat, a még gyermektelen éveiket életük legjobb időszakának. De ebbe az érzésbe vegyül némi nosztalgia is. Fiatalon nem kellett alkalmazkodni a gyerekekhez, sok szempontból nagyobb szabadsága volt az embernek. Ugyanakkor alighanem a többség nem pont arra vágyik huszonévesen, mint a harmincas, negyvenes éveikben.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ami a nehézséget jelenti a gyerekvállalásban, és ami miatt sokan komolyan veszik a "gyerekek mindent tönkretesznek" klisét, az valószínűleg az az őrült rendszer, melyben mindannyiunknak működnünk kell. A kisgyerekek egymást érő betegségeit összeegyeztetni a munkával embert próbáló feladat. Ha nincs ráérő és segíteni vágyó nagymama a közelben, a munkaadó pedig nem kifejezetten rugalmas, szinte lehetetlen küldetés. A részmunkaidő jó megoldás lehet e tekintetben, de Magyarországon az anyák 63%-a teljes munkaidőben dolgozik. Ennek egyfelől nyilvánvalóan anyagi okai vannak, másfelől hazánkban még mindig nem elég elterjedt a négy- vagy hatórás munkavégzés lehetősége.

Sajnos a társadalom ma irreális elvárásokat támaszt a szülőkkel szemben. Sok munkaadó elvárja, hogy a szülő úgy dolgozzon, mintha nem lenne gyereke, ami - különösen, amíg óvodások, általános iskolások - lehetetlen, hiszen egymást érik a nem várt, megoldandó feladatok. Nem a gyerekekkel van tehát probléma, hanem a rendszerrel. Szülőnek lenni pedig igenis öröm, még akkor is, ha az ember nem élvezi minden pillanatát. Ugyanakkor, ha valaki nem vágyik rá, felesleges azt sulykolni belé, hogy gyerek nélkül nem teljes az élet - ők nem kiegészítők.

Olvass tovább: Milyen az anyaság valójában?

Ha a parkban az édesanya a telefonját nyomkodja, könnyen kéretlen kritikák célpontjává válhat, miközben a külvilág nem látja mindazt a munkát és erőfeszítést, melyet akár csak aznap a gyerekéért tett.

Ezt látod az anyaságból, de ilyen valójában: szellemes rajzokon mutatja meg az ausztrál anyuka

Paula Kuka jól megfogta, milyen anyának lenni: rajzai minden kisgyerekes szülő számára ismerős valóságot mutatnak meg.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük