Szabadon akarunk dönteni, mikor és hány gyereket szülünk - A csok és a babaváró módosításának margójára

2024. januárjától változik a csok és a babaváró. De nem ez a baj.

Csok, babaváró változás 2024
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kormány múlt heti bejelentése, miszerint módosulnak a babaváró hitel feltételei - 2024 januárjától csak olyan a házaspárok vehetik fel a babavárót, ahol a nő 30 év alatti - és eltörlik a csokot, illetve csak a falusi csok marad, nagy port kavart.

Bár sokakat rosszul érint a két támogatás módosítása, mi úgy látjuk, nem ezzel van a legnagyobb probléma. Lennének ötleteink, hogy Magyarország családbarát kormánya hogyan segíthetné valóban a családokat.

Csak 30 év alatt jár a babaváró

A babaváró hitelt 2019 júliusában indította a kormány, a 40 év alatti házasságban élő nőket megcélozva. A maximum 10 millió forint kamatmentes, szabad felhasználású kölcsön feltétele az volt, hogy öt éven belül szülessen a párnak legalább egy gyermeke - a harmadik gyermek születése esetén pedig a teljes fennmaradó tartozást elengedik. A babavárót 2024 januárjától már csak azok a házaspárok vehetik fel, ahol a hölgy 30 év alatti, a maximálisan igényelhető összeg pedig 11 millió forint lesz. 

Csak a falusi csok marad

A családok otthonteremtési kedvezményét 2015 nyarán vezették be, és az ingatlanvásárláshoz nyújtott vissza nem térítendő támogatást a családok számára. A támogatás összege függött a gyermekek számától - már meglévő és tervezett gyermekek után egyaránt igénybe vehető volt -, valamint attól, hogy új vagy használt ingatlanról volt-e szó. 2024-től a csok csak az ötezer főnél kisebb településeken lesz elérhető, vagyis csak a falusi csok marad - igaz, itt emelkedik az igényelhető összeg.

A kormány célja a változtatásokkal

A jelenlegi nehéz költségvetési helyzetben a kormány nyilvánvalóan ezeken családtámogatási eszközökön igyekszik spórolni. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az Inforádió műsorában adott interjúja szerint a babaváró és a csok januári szigorítása, illetve részben megszüntetése egyúttal rövid távú fogyasztásnövelési eszköz is. A kormány célja, hogy a még bizonytalankodók 2023-ban előrehozzák a felvételt, ezáltal lendítsenek kicsit a lelassult lakáspiacon.

„A szabad akarat olyan, mint a lepke szárnya”

A KSH statisztikái szerint, míg 1980-ban az első gyermek születésekor még 22,86 év volt a nők átlagéletkora, addig 2022-re ez a szám 29,17-re tolódott. Ennek oka egyfelől nyilván a lehetőségek bővülése: egyre többeknek adatott meg, hogy tanuljanak, bizonyos szintű egzisztenciát teremtsenek. Másfelől az ingatlanárak elmúlt évtizedekben bekövetkező jelentős drágulása sem hagyható figyelmen kívül. Ahhoz, hogy egy fiatal pár biztos családi háttér hiányában gazdaságilag megnyugtató alapot teremtsen születendő gyermekei számára, idő kell, épp ezért napjainkban kevesen mennek az iskolapadból a szülőszobára.

Hogy a babaváró esetében szigorították az életkori határt, azzal a párok kétharmada elesik most a támogatás igénybevételének lehetőségétől. Nem beszélve arról, hogy statisztikák szerint a szülő korban lévő magyarok jelentős része szingli, vagyis sem tartós párkapcsolata, sem házassága, sem gyermeke nincs. A 2011-es népszámlálás adatai szerint 201 ezer 20 és 39 év közötti szingli él Magyarországon, ám a becslések szerint a tavalyi népszámlálás eredményei ennél magasabb számot hoznak majd. Tehát sok olyan húszas évei vége felé járó, még egyedülálló van, akit ezzel a változtatással rögtön ki is zártak. Azt pedig csak mellékesen említjük meg, hogy mind a csok, mind a babaváró esetében a „beígért” gyerekek megfoganása sok pár esetében komoly stresszfaktort jelentett. Hiába… nehéz időre szülni.

Ahelyett, hogy egy viszonylagos gazdasági biztonság felé haladna az ország, mely nem csak a családosoknak kedvez, hanem szélesebb rétegeknek, belehajszolnak sok még bizonytalan párt a harmadik gyerek vállalásába. Ahogy a mondás tartja: „A szabad akarat olyan, mint a lepke szárnya. Ha hozzáérnek, többé nem száll fel sohasem.”

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Hogyan segíthetné a kormány valóban a családokat?

Olyan országban szeretnék élni, ahol a befizetett adót nem a sokadik felesleges stadion építésére és hiábavaló nemzeti konzultációkra fordítják, ahol van működőképes egészségügy, oktatás, és nem a gyerekek születését jutalmazzák, hanem idősnek és fiatalnak, családosnak és szinglinek egyaránt van lehetősége boldogulni, és hó végén nem kell azt számolgatni, hogy belefér-e a költségvetésbe még egy cukrászdázás vagy egy nagybevásárlás, esetleg a gyógyszerek kiváltása.

Egy magát családbarátnak kikiáltó kormánynak az egészségügyi ellátás fejlesztésével kellene kezdenie. Míg a magán úton történő terhesgondozás még elérhető egy nem túl szűk réteg számára, az állami kórházakban való szüléstől sok kismama tart - különösen mióta számos kórházban szakemberhiány miatt végleg bezárt, vagy csak bizonyos napokon működik a szülészeti ellátás. Így - ha csak a családnak nincs milliós nagyságrendű megtakarítása a magánkórházi ellátásra - a leendő édesanyát élete egyik legnagyobb megpróbáltatása során kiszámíthatatlan körülmények várják, ismeretlen arcok veszik körül. Az otthonszülés útjába pedig akadályokat gördít a kormány, miközben finanszírozottá válása óriási lehetőségeket rejtene magában.

A bölcsődei, óvodai férőhelyek számát, illetve a dajkák, gondozók, óvodapedagógusok fizetését ugyancsak érdemes lenne átgondolni. Óriási segítség, ha a szülő úgy hagyhatja ott reggel gyermekét a bölcsiben, oviban, hogy tudja, jól fogja érezni magát, a gondozóknak, óvónőknek lesz idejük érdemben foglalkozni vele, mert nem harmincas a csoportlétszám. Ha úgy tud dolgozni a szülő, hogy nem kell aggódnia amiatt, vajon mikor mondanak fel az óvó nénik, mert képtelenek kijönni a fizetésükből.

Az iskolákban uralkodó tragikus pedagógushiányról pedig valószínűleg az is tud, akinek a családjában nincs sem általános, sem középiskolás diák. A 2022/2023-mas tanév jó része a pedagógussztrájkról szólt. Vérlázító, hogy egy pedagógus II. kategóriába tartozó egyetemi végzettséggel tíz éve a pályán lévő tanár garantált havi bruttó fizetése 304.500 forint - melynek a nettója alig több mint 200 ezer forint. A pedagógusok béremelését a kormány jelenleg EU-s pénzekből ígéri 2025-re. Majd, ha úgy alakul...

Úgy gondoljuk, a kívánt gyermekek megszületéséhez sokkal üdvösebb volna ezeknek a körülményeknek a megteremtése, hogy a szülők szabadon, kényszer nélkül dönthessenek arról, hány gyereket szeretnének, és azok mikor szülessenek meg.

Olvass tovább: milyen az anyaság valójában?

Ha a parkban az édesanya a telefonját nyomkodja, könnyen kéretlen kritikák célpontjává válhat, miközben a külvilág nem látja mindazt a munkát és erőfeszítést, melyet akár csak aznap a gyerekéért tett.

Ezt látod az anyaságból, de ilyen valójában: szellemes rajzokon mutatja meg az ausztrál anyuka

Paula Kuka jól megfogta, milyen anyának lenni: rajzai minden kisgyerekes szülő számára ismerős valóságot mutatnak meg.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük