4 tünet a terhesség alatt, amitől minden kismama fél, pedig nem kellene
A tünetek elsőre akár ijesztőek is lehetnek, pedig nem kell tőlük tartani.
A terhesség egy kismama számára nemcsak felhőtlen boldogsággal, de sok aggódással, szorongással és félelemmel is járhat: vajon egészséges lesz-e a pici, úgy fejlődik-e, ahogy kellene, mennyire fáj majd a szülés, hogyan étkezzen, mit tornázzon, hogy az a babának a legjobb legyen - ilyen és hasonló gondolatok cikázhatnak a fejében.
A kismama - főként, ha ez az első várandóssága - gyakran elbizonytalanodik a furcsa tüneteket illetően, amelyek elsőre akár ijesztőek is lehetnek. Az idő előrehaladtával azonban megszokottá válik, hogy az erőteljesebb illatoktól is hányingere lehet, az egyre növekvő pocaktól megfájdulhat a háta, de sok olyan tünet akad, amiről kevesebb szó esik.
Ijesztő tünetek, amik a legtöbbször ártalmatalnok
Sajnos nem minden terhesség könnyű, vannak akik számos egészségügyi problémával találják szemben magukat a várandósság során: az erős fájdalommal, görcsöléssel, vérzéssel járó tünetekkel fontos azonnal kórházba menni, ugyanakkor vannak olyan kellemetlenségek, amelyek elsőre minden kismama számára ijesztőek lehetnek, pedig általában nem kell miattuk tartani. Ezekből szedünk össze párat.
Állandó rosszullét
A várandósság első trimeszterében sok kismama megtapasztalja a reggeli rosszullétet, az állandó émelygést és akár az egész napon át tartó hányingert, hányást. Míg egyes kismamák a második trimesztert már általában energikusan kezdik, addig néhány százalékukat a rosszullétek az egész terhesség során végigkísérik.
Akkor van gond, ha vészes terhességi hányás - hyperemesis gravidarum - lép fel, amely súlyos, naponta gyakran ismétlődő hányást jelent, ami testsúlycsökkenéssel és kiszáradással társul. Ezt a terhességi hormonok magas szintje, a reflux, a pajzsmirigy-túlműködés és gyomorfekélyt okozó helicobacter-fertőzés idézheti elő, ilyenkor mindenképp érdemes az orvos azonnali felkeresése.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Erős szívdobogás
A váradósság hónapjai alatt megnő a kismama szervezetében a vér mennyisége, a szívnek jobban kell dolgoznia, ezért ebben az időszakban hevesebb, erősebb szívdobogás érzékelhető, főként fekvő helyzetben. A koffeintartalmú italok is gyorsabb pulzust és szapora szívverést eredményezhetnek, de általában nem áll semmilyen probléma a tünet hátterében.
Ha csak egyszer-egyszer tapasztalja valaki, nem érdemes izgulni, de ha rendszeres, vagy nagyon erős, akkor mindenképpen jelezni kell az orvosnak.
Enyhe görcs, szúró érzés a méhben
Enyhe alhasi görcsöket, néha nyillaló fájdalmat lehet érezni a méhszalagok nyúlásakor. Ahogy egyre nő a méh, úgy rendeződnek át, és változtatják meg helyüket a belső szervek, ez sem mindig kellemes. Odabent óriási változások mennek végbe, aminek néha ilyen jelei is lehetnek. A nyilalló fájdalmat a kismama mozgásszegény életmódja és a terhességi hormonok hatására lelassuló emésztés is okozhatja. Ez utóbbi tornával, sétával és rostdús ételek, valamint italok fogyasztásával könnyen orvosolható.
Keményedő pocak
A terhesség bármely szakaszában létrejöhet a pocak keményedése, amelyet a méh simaizomzatának összehúzódása okozza, de az esetek többségében nem jelez bajt. Ha a kismama intenzív tempót diktál, érdemes lassú sebességre kapcsolnia, pihennie, meleg vízben zuhanyoznia, ezáltal a keményedés is ritkábbá válhat.
+2 gyakori jelenség
Hason alvás
Sok kismama aggódik a magzat miatt, nem sérül-e, ha ráfekszik, de a természet okos volt, és úgy intézte, hogy a folyadékkal teli méh biztonságot ad. Az orvosok azt ajánlják, amíg nem zavaró ez a póz, nyugodtan aludhatnak a várandós nők hason is, ám ez a pozitúra a harmadik trimeszter végére, nagy pocakkal már kényelmetlen lehet. A legjobb egyébként, ha a kismama a bal oldalán fekszik, mivel ez javítja a vérkeringést, de gyomorégés, reflux ellen is ajánlott.
Macska a házban
A cicatulajdonos kismamákat gyakran ijesztgetik a toxoplazmózis nevű betegséggel, amit a macskák ürülékében található kórokozóktól lehet elkapni ritka esetben. A várandósok ne cseréljék az almot, és ne puszilgassák a cicát. Azt kevesen tudják, hogy a mosatlan zöldségek, gyümölcsök fogyasztásától is ugyanúgy megfertőződhetnek. Azok a kismamák, akiknek van cicájuk, jó eséllyel vagy elkapták már korábban, vagy nem fogékonyak a fertőzésre - ezt egy vérvétel könnyen kiderítheti -, így a cicát is megtarthatják. Érdemes minden vérvételnél jelezni, hogy szűrést kér rá a cicagazdi.
Mindenki nevetett az ultrahang láttán
A vizsgálatok alkalmával azonban sokszor vicces helyzetek bontakoznak ki. Galériánkban olyan képeket mutatunk, amelyek ezeket a pillanatokat szülték.
Mindenki nevetett az ultrahang láttán: nézd, mit mutatott a baba odabent
Nézegess képeket!
ElolvasomBorító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!