30 felett a szülés életet menthet?

Egy új kutatás szerint a késői terhesség megvédhet a nők egyik rettegett és gyakori betegségétől, az endometriumráktól.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az endometriumrák a méh nyálkahártyáján - endometriumán - kialakuló, leggyakoribb nőgyógyászati rák.

A National Cancer Institute - Nemzetei Onkológiai Intézet - 2012-es, júliusi adatai alapján ebben az évben csak Amerikában 47 ezer új megbetegedést diagnosztizáltak, és nyolcezer halálos esetről számoltak be. Az orvosok több kutatást végeztek arra vonatkozóan, hogy mi lehet a méhtestrák kialakulásának oka, illetve, hogy mivel lehet a megbetegedés kialakulásának kockázatát csökkenteni.

Eredmények

A Dél-kaliforniai Egyetem legújabb, júliusban kiadott vizsgálata szerint azok a nők, akik harminc és negyven év között szülnek, kisebb valószínűséggel szembesülnek el a rák e fajtájával.

A vizsgálatokat végző orvosok esélyt látnak arra, hogy a késői szülés rákellenes hatású lehet. Az eredmények alapján a legjobb kilátással azok a nők rendelkeznek, akik utolsó gyermeküket 35 és 39 éves koruk között szülték - náluk 39%-kal csökken a kockázat. Azoknál, akik 30 és 34 év között adtak életet babájuknak, 17%-os a kockázatcsökkenés. Ezzel szemben azok, akik 25 évesen vagy annál fiatalabban váltak anyává, a szülést követően nem lettek védettebbek a méhrák ellen.

A kutatók 17 másik tanulmányt bevonva - melyekben nyolc méhtestrákos és 16 egészséges nő szerepelt - próbáltak rájönni, hogy mi az összefüggés a kései szülés és a méhtestrák kockázatának csökkenése között. Vizsgálták a fogamzásgátlás és a fogamzóképesség hatását is a betegségre.

Találgatások

Az átfogó kutatás ellenére még nem találtak pontos magyarázatot arra, hogy az idősebben szült nők miért védettebbek a méhrák ellen. Csupán feltételezni tudják, hogy a terhesség ideje alatt megnövekedett hormonszint okolható e kedvező hatásért.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az egyetem megelőzéssel foglalkozó professzora, Wendy Setiawan szerint ugyan nem bizonyított, de valószínűsíthető, hogy a szülés alatt meg lehet szabadulni a rákot okozó sejtektől. Ugyanakkor a professzor azt az egyszerű magyarázatot is lehetségesnek tartja, hogy a szülésnek nincs kockázatcsökkentő ereje, csupán az a nő kisebb valószínűséggel lesz méhrákos, akinek olyan jó állapotban van a méhe, hogy 35 fölött is képes szülni.

Terhességi rosszullét ellen - A 8 legerősebb természetes gyógymód

Nézegess képeket!

Elolvasom

Miért szülj fiatalon?

A késői gyerekvállalás pozitív hatásai ellenére nem veszélytelen. Ha az anya idősebb, bizonyítottan nagyobb a kockázata a terhesség alatti komplikációnak, illetve annak, hogy az újszülött nem éri el a kívánt testsúlyt.

A fiatalkori gyerekvállalás mellett szól, hogy így nagyobb valószínűséggel kerülöd el a petefészekrákot, illetve a mellrákot, melynek valószínűségét a szoptatás jelentősen csökkenti. A Nemzeti Rákregiszter szerint Magyarországon minden évben 7500 új emlőrákos megbetegedés fordul elő, és évente 2800 nő veszti életét e betegségben.

Amíg nincsenek pontos eredmények az endometriumrák és a késői szülés kapcsolatáról, addig érdemes arra gondolni, hogy a természet nem véletlenül alkotta meg úgy egy nő szervezetét, hogy annak legtermékenyebb időszaka húsz- és harmincéves kora közé essen. Egy biztos, a fiatalabb szervezet könnyebben birkózik meg a babavárás édes terhével, még akkor is, ha annak nincs rákellenes hatása.

Ezt is szeretjük