Ő volt Sissi legidősebb, életben maradt lánya: Gizellát a budai várban jegyezték el
Erzsébet királyné nem alakíthatott ki szorosabb viszonyt lányával, Gizellával.
Ferenc József császár felesége, Wittelsbach Erzsébet négy gyermeknek adott életet. Az elsőszülött Zsófia tragikusan fiatalon, alig kétéves korában elhunyt tífuszban, így az őt követő Gizella lett a legidősebb a császári gyermek közül. Öccséről, a 30 évesen öngyilkosságot elkövettet Rudolfról, illetve Sissi legfiatalabb lányáról, a sokak által „magyar gyermek”-nek nevezett Mária Valériáról többet hallhatunk, Gizelláról azonban kevesebb szó esik.
Sissi és lánya, Gizella kapcsolata
Erzsébet 1856-ban, Gizella születésekor csupán 18 éves volt. Elsőszülött gyermekéhez, Zsófiához hasonlóan Gizella nevelését is kivették Sissi kezéből. Ferenc József anyja, a meglehetősen autokrata Zsófia főhercegné választotta ki a császári gyermekek dadáit, nevelőit, az ő kezében volt minden, a gyerekkel kapcsolatos döntés. Sissi egészen az elsőszülött lánya 1857-ben bekövetkezett haláláig harcolt ez ellen, próbálta akaratát érvényesíteni anyósával szemben. A kislány halálakor azonban mély depresszióba esett, állapota pedig lehetetlenné tette, hogy életben maradt lánya, Gizella neveléséről gondoskodjon. Sissi és Gizella amúgy sem túl szoros kapcsolata tehát Zsófia halálával, a másodszülött kislány tíz hónapos korában újabb törést szenvedett. A gyász időszaka alatt Erzsébet ismét várandós lett: ebben a depressziós állapotban hordta ki és szülte meg a trónörökös, Rudolf herceget.
Végül Rudolf lett az, akihez Gizellát talán a legszorosabb szálak fűzték a családon belül - bár apjával, Ferenc Józseffel is szeretetteli viszonyuk volt. A két testvér Gizella 1873-as esküvőjét követően is élénk levelezésben állt egymással. Öccse 1889-ben bekövetkezett mayerlingi öngyilkosságát soha nem tudta feldolgozni Gizella.
Sissi és gyermekei kapcsolata szempontjából a keménykezű anyós mellett további nehezítő tényező volt, hogy a császárnénak évekig számos - ma már tudjuk, hogy pszichés gyökerű - egészségügyi panasza volt. Ezekre a problémákra orvosai levegőváltozást írtak elő: Erzsébet az alig négyéves Gizellától és a kétéves Rudolftól sokat és hosszú időn át volt távol. 1860-62 között gyakran tartózkodott Korfun, Madeirán, mire visszatért, vélhetően már túl nagy szakadék volt közte és gyermekei között.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Gizella is 16 évesen ment férjhez
Gizellát korán, Sissihez hasonlóan, 16 éves korában férjhez adták másod-unokatestvéréhez, Lipót Miksa József bajor királyi herceghez, a német császári hadsereg ezredeséhez. Eljegyzésük a budai várban volt. Bár a házasság elrendezett volt, kapcsolatuk harmonikusnak bizonyult. A házaspár Bajorországba költözött, négy gyermekük született. Két lányukat, Erzsébet Mária Augusztát és Auguszta Mária Lujzát két fiú: György Ferenc József és Konrád Lipót Ferenc követte. Müncheni kastélyukban gyakori vendég volt Ferenc József császár, illetve Gizella 1868-ban született húga, Mária Valéria is. Érdekes egyébként, hogy a császári pár gyermekeinek élete erős szálakkal kötődik a budai várhoz. Az elsőszülött Zsófia itt hunyta le a szemét örökre, Gizellát itt jegyezték el, a legfiatalabb főhercegnő, Mária Valéria pedig itt látta meg a napvilágot.
Gizella sok időt töltött - egyházi és szociális - jótékonykodással, 1898 és 1916 között a Csillagkeresztes Rend védnökasszonya volt. Az első világháború idején pedig müncheni kastélyukban hadikórházat rendezett be.
Sissi és Ferenc József gyermekei közül ő ért meg leghosszabb kort: 1932-ben, 76 évesen hunyt el Münchenben. Nevét az Osztrák Államvasutak Salzburg Hauptbahnhoftól Wörglbe vezető szakasza, a Gizella-vasút viseli, Budapesten pedig a XIV. kerületi Gizella út és a XVI. kerületi Gizella tér őrzi a néhai osztrák főhercegnő emlékezetét.
Hol található Sissi híres magyarországi kastélya? 8 kérdés a történelem királynéiról
Kvízünkben tesztelheted, mennyit tudsz a történelem híres királynéiról.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)