4 évesen kezdett sakkozni, 8 évesen tönkreverte a felnőtteket: Samuel Reshevsky sakkcsodagyerek története

A lengyel származású Samuel Reshevsky egészen Bobby Fisher feltűnéséig Amerika elsőszámú sakkozója volt.

4 évesen kezdett sakkozni, 8 évesen tönkreverte a felnőtteket: Samuel Reshevsky sakk-csodagyerek története
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Samuel Reshevsky - eredeti nevén: Szmul Rzeszewski - 1911 novemberében a lengyelországi Ozorków városában látta meg a napvilágot. Négyéves korában tanul tanult meg sakkozni amatőr játékos apjától. Hatévesen már sakkcsodagyerekként vált ismertté, aki felnőttek ellen játszott szimultán játszmákat. 1920 novemberében Samuel szüleivel az Amerikai Egyesült Államokba disszidált, és bár a világbajnoki címig soha nem jutott el, egészen 1958-ig ő számított Amerika sakknagyágyújának.

Samuel Reshevsky, a sakkcsodagyerek

A Reshevsky család új hazájukban megélhetésüket gyermekük tehetségének nyilvános bemutatására alapozták. Samuel pedig a megérkezésüket követő első héten le is rakta amerikai legendájának alapjait. Az Egyesült Államok West Point-i Katonai Akadémiájának húsz legjobb kari játékosával egyszerre lépett pályára, és gyorsan legyőzött 19-et, köztük a matematika tanszék vezetőjét is.

Samuel bejárta az Egyesült Államokat, és több ezer játékot játszott kiállításokon szerte az országban, melyek közül alig néhányat veszített el. Egyszerre akár 40-75 ellenféllel játszott szimultán. A New York Times szerint az 1920-as évek egy legjelentősebb celebje volt, aki játszott Hollywoodban is Charlie Chaplinnel és Jackie Coogannal, milliomosokat varázsolt el azzal, hogy legyőzte őket a saját nappalijukban. 

Sakknagymesteri címig jutott

Ám a sakk és a sok utazás miatt Samuel egy ideig nem járt iskolába, a szülők pedig helytelen gyámság vádjával a Manhattani Kerületi Bíróságon találták magukat. Ezt követően azonban Julius Rosenwald, a chicagói Sears, Roebuck and Company gazdag társtulajdonosa Reshevsky mecénása lett, és garantálta kisfiú jövőjét azzal a feltétellel, hogy befejezi tanulmányait.

1924-1931-ig feladta a versenyszerű sakkot, amíg elvégezte a középiskolát, majd 1934-ben számviteli diplomát szerzett a Chicagói Egyetemen. New Yorkba költözött, könyvelőként kereste kenyerét, de mellette még sokáig uralta az amerikai sakkvilágot.

Felnőttként hétszer nyerte meg az Egyesült Államok sakkbajnokságát, látványos győzelmeket aratott nemzetközi versenyeken, és legyőzte a világ számos élvonalbeli játékosát, köztük a legendás Jose Raoul Capablancát 1935-ben, és 1955-ben Mihail Botvinnik sakkvilágbajnokot.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Bobby Fisher berobbanásáig első volt Amerikában

Kemény és erőteljes játékos volt, ám gyakran rengeteg időt használt a nyitásban, ami veszélyes taktika volt: sokszor arra kényszerítette, hogy a meccs hátralévő részét rövid idő alatt játssza le. Játékstílusa néha elbizonytalanította ellenfeleit, máskor viszont baklövésekhez vezetett. Talán ez lehetett az oka, hogy tehetsége ellenére a sakknagymesterből végül soha nem lett világbajnok. Ám egészen Bobby Fisher 1958-as berobbanásáig Reshevsky volt az amerikai sakk legnagyobb neve. Az 1940-es években megnősült, feleségével, Norma Mindickkel három gyermekük született: két lány, Sylvia és Malki, valamint egy fiú, Joel - ők azonban nem követték a fekete-fehér pályán. Samuel Reshevsky 1992-ben, nyolcvanéves korában hunyt el szívroham következtében.

Polgár Judit a világ legjobb női sakkozója: 10 évvel visszavonulása után ezzel foglalkozik

Amióta abbahagyta a versenyzést, Polgár Judit másképp gazdálkodik az idejével és a saját szabadságával.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük