Ezért tanul rosszul a gyerek? - 3 gyakori ok a háttérben
Sok szülő csak azt látja, rosszak a jegyek, de nem gondol rá, hogy ezek miatt is lehet.
Minden szülőnek a saját csemetéje a legszebb, a legaranyosabb és a legokosabb. Utóbbiba fektetett hitükből csak akkor zökkenhetnek ki, amikor elkezdődik az iskola, és jönnek a fekete pontok vagy egyesek az ellenőrzőbe.
Ilyenkor a szülők értetlenül állnak előtte, hogyan lehetséges, hogy az ő értelmes gyerkőcük nem teljesít jól az iskolában. Van, aki a tanárt hibáztatja, van, aki ráparancsol a gyerekre, hogy márpedig addig nem játszhat, nézhet tévét vagy kaphat édességet, amíg nincs kész a lecke. Egyes szülők maguk ülnek le a gyerekkel magolni, mások magántanárt fogadnak.
Jó esetben kiderül, hogy annyi volt a probléma, hogy a gyerek nem értett valamit a tananyagból, ami kis plusz munkával korrigálódott. Van azonban olyan is, hogy minden igyekezet ellenére nem sikerül felzárkózni, és csak záporoznak a rossz osztályzatok tovább.
Nem megoldás a gyereket büntetni, megvonni, eltiltani dolgoktól, szidni pláne nem, főleg akkor nem, ha az ember látja, hogy valóban órák telnek el otthon kemény tanulással. Inkább azt kell megvizsgálni, mi állhat a háttérben. Érdemes felvenni a kapcsolatot a tanárokkal, és konzultálni, ugyanis könnyen lehet, hogy valamilyen tanulási nehézség miatt áll fenn a probléma.
Három lehetséges ok
Három gyakori ok is lehet, amiért a gyerek nem tanul jól, és egyik sem róható fel neki. Szakember, logopédus segítségével, odafigyeléssel némiképp lehet javítani a helyzeten. A dolgot azonban alapos megfigyeléssel lehet csak észrevenni, a tanári kar segítségét is kérni kell, valamint otthon is érdemes leülni a gyerek mellé, amikor tanul, és megfigyelni, vannak-e árulkodó jelek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A diszlexia tünetei
A diszlexia a beszéddel, a nyelvvel, az olvasás elsajátításával kapcsolatos részképességzavar. Gyakran előfordul, hogy a gyerek az anyanyelvével nehezen boldogul, a tanult idegen nyelvvel pedig zökkenőmentesen.
A zavar fennállására az hívja fel a figyelmet, hogy a gyerek nem tud olyan tempóban haladni a tanulnivalóval, mint társai, és nincs is hozzájuk hasonló szinten. A probléma hátterében látásszervi zavar, látóidegpálya-rendellenesség is meghúzódhat. Logopédushoz kell fordulni a diszlexiás, diszlexiagyanús gyerekkel.
Tünetek: nehezen ismeri fel a számokat, a betűket, nehezen olvassa a szavakat, felcseréli írás közben a betűket, visszafelé olvas.
A diszgráfia tünetei
A diszgráfia az írásképesség elsajátítás és annak alkalmazásának a nehézsége. A gyerek lassan, kínkeservesen tanul meg írni, és a továbbiakban is gondjai vannak az írással. A diszgráfia összefüggésben állhat a diszlexiával, annak az írásbeli megnyilvánulása lehet. Logopédus segítségét kell igénybe venni.
Tünetek: rendezetlen íráskép, a gyerek nem alkalmazkodik a vonalas füzet soraihoz, azonos betűket nem egyformán ír le, nem tartja az azonos szótávolságot, furcsán fogja a ceruzát, erősen rányomja a papírra. Gondolkodik a betűkön, tollbamondáskor lemarad, elhagyja a szóvégeket. Egyszerre csak két-három betűt tud lemásolni.
Vigyázz, a csúnya külalak nem egyenlő a diszgráfiával!
A diszkalkulia tünetei
Ha rosszak a matematikajegyek, ez is lehet a háttérben. A diszkalkulia ugyanis a számolással kapcsolatos nehézségeket jelenti, lehet baleset által szerzett, de öröklött is. Körülbelül annyira gyakori, mint a diszlexia. Oka a neurológiai struktúrát, funkciókat érintő eltérés. Sokáig észrevétlen maradhat. Logopédushoz kell fordulni fennállása, illetve gyanúja esetén.
Tünetek: számolási nehézség, problémák a számok összehasonlításával, ujjak segítségül hívása számoláskor, pénzszámolási nehézség, óraleolvasási nehézség, táblázatok nehéz értelmezése, rossz időérzék, jobb és bal oldal nehéz megkülönböztetése, mozdulatsorok - például tánclépések - nehézkes elsajátítása.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- gyereknevelés