Piros pöttyök a gyerek arcán: a macskától is elkaphatta a betegséget
A legápoltabb gyerek sincs biztonságban egyes, állatok által terjesztett nyavalyáktól. Így előzd meg!
A gyermeknevelés egyik fontos eszköze a kedvenc állatokkal való együttélés. A róluk való gondoskodás rendszerességre és felelősségre tanítja a kicsit, miközben a sokat emlegetett szabad levegőn való tartózkodás is megoldott - nem beszélve arról, hogy a két- és négylábúakkal való barátsága egy életre elegendő lelki muníciót adhat neki.
Mindennek azonban nem mond ellent, hogy az állatokkal való együttélés veszélyes is lehet a gyerekre nézve, ha a szülő nem tartja be az előírt vagy javasolt állat-egészségügyi teendőket, illetve nem tájékozódik a háziállatok által terjesztett betegségek felől.
Élősködők
Az állatokat könnyen megtalálják a különféle élősködők, melyekkel az embert, így a gyereket is megfertőzheti.
Bélparaziták
A bélparazitákkal megfertőzött kutya vagy macska enyhe vagy súlyosabb betegséget terjeszthet ürülékével. A széklettel ürülő peték az állatok szőrére kerülnek, innen a gyerkőc kezére, amit lurkó a szájába is vehet.
Az állatok székletével a földbe, homokozóba kerülő peték könnyen jutnak az ott játszó gyermek körme alá és szájába. Különböző megbetegedések forrásai, leggyakoribb a bélférgesség, illetve az emésztőrendszer parazitás fertőzése.
Természetesen szó sincs arról, hogy megelőzésképpen el kellene paterolnod a háztól négylábú barátotokat, néhány óvintézkedést azonban érdemes megtenned. Ahogy egy állatorvos fogalmazott, nem kell beleejteni a vajas kenyeret a kutyagumiba, és akkor nem lesz semmi baj - ám biztosabb, ha a házikedvencnek néhány havonta féreghajtót adsz, a gyerkőcöt pedig gyakori kézmosásra ösztökéled.
Rovarok és atkák
A kijárós állatok könnyen összeszedik a bolhát, amit aztán a lakásban is elterjesztenek - a gyerek arcán lévő piros pöttyök tehát nem feltétlenül allergiát vagy kiütéses betegséget jeleznek, és ennek semmi köze az ápoltsághoz. A megoldást a bolhapor vagy bolhanyakörv alkalmazása jelenti - ez esetben garantáltan nem kell tartanotok a rút élősdiktől.
Sajnos a rühatkák is megtelepedhetnek szőrös kedvenceinkben, majd továbbterjedhetnek az emberre, és csillapíthatatlan viszketés, illetve vöröses foltok formájában adhatnak hírt magukról. Hogy ez ne történhessen meg, időnként vidd állatorvoshoz a cicát vagy kutyát akkor is, ha nem beteg - a néhány ezer forintos vizsgálati díjért cserébe mindannyiótokat biztonságban tudhatod.
Macskakarmolási betegség
A macskakarmolási betegség - nevének megfelelően - az állat karmolása vagy harapása útján fertőzi meg az embert. Láz kíséretében a bőrön gyulladás, majd gennyes hólyag keletkezik, amelyet hetek múlva a közeli nyirokcsomók jelentős duzzanata, gyulladása követ. Gyógyítható, de spontán gyógyulás is előfordul.
A legtöbb macska nem támad ok nélkül, sőt, általában szeretettel és gyengédséggel fordulnak a gyerekek felé, mert érzik, hogy ők még kicsik. Ha azonban a lurkó - még ha csak kedvességből is - a fülénél-farkánál fogva húzza-vonja, a legbékésebb cicának is elfogyhat a türelme. Tanítsd tehát a gyereket kíméletes bánásmódra, leginkább a saját példádon keresztül - így szinte biztos, hogy nem keveredik majd konfliktusba a házikedvenccel.
Veszettség
A veszettség az elővigyázatos rendszabályoknak köszönhetően nagyon ritka, de a betegség súlyossága miatt fontos tudni, hogy mit kockáztatsz, ha a kutya vagy a macska harapása után nem viszed orvoshoz a gyereket.
Ha a kórokozó az idegrendszerbe kerül, fájdalom, láz, érzészavarok, ingerlékenység, majd bénulások jelentkeznek, amelyek között a legjelentősebb a légzésbénulás. Kezelési lehetőség nincs, csak a megelőzés hatékony. A sebet azonnal ki kell mosni, majd haladéktalanul szakemberhez kell fordulni. Ha a kutya vagy macska állatorvos által megfigyelhető, a veszettség tüneteinek jelentkezésekor védőoltás-sorozat adandó a kicsinek.
Ha az állat elpusztult, boncolással állapítható meg, hogy valóban beteg volt-e. A legrosszabb, ha az állat elkóborol, ebben az esetben kisebb kockázatot jelent a gyermek beoltása, mint a betegség lehetősége.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Így ismerd fel a beteg állatot!
A beteg állat viselkedése megváltozik, ingerlékeny, ugyanakkor bágyadt. Jellemző a fokozott nyálfolyás. Ha a gyermek ingerli, vagy egyszerűen csak simogatni akarja, a beteg állat könnyen támad. Nem eléggé közismert, hogy a beteg állat nyála is fertőzhet a bőr korábbi sérülésein keresztül.
Így előzd meg!
Saját házikedvencetek, ha kijárós, oltasd be veszettség ellen, ha pedig az utcán találkoztok egy, a fenti tüneteket mutató kutyával vagy macskával, ne engedd, hogy a gyerek megsimogassa.
A megfelelő óvintézkedések mellett az állattartás pozitívan hat a gyermek egészségére - ha szeretnéd többet tudni erről, kattintsd ide.
Cikkünk dr. Kovács Ágnes A doktor néni könyve című művének segítségével készült, amely az Officina Kiadó gondozásában jelent meg.
OLVASD EL EZT IS!
- genetika
- kisgyerek
SLO-szindróma, és nem magatartászavar
- kisgyerek
- baktérium