Így lesz okos a gyereked!
A mondókák, dalok nemcsak örömet szereznek gyermekednek, hanem segítik az értelmi fejlődését is.
A kicsinek szinte valamennyi érzékszervét megdolgoztatják, a különböző csatornákon érkező ingerek pedig egyszerre futnak össze az agyban, elősegítve az agysejtek közötti idegi összeköttetések kialakulását.
Örömteli fejlesztés
A régi korok emberei mindezt ösztönösen tudták. Nem véletlen, hogy többek között a magyar hagyományban rengeteg mondóka, dal él, melyek számos generáción keresztül fejlesztették a porontyokat, méghozzá igencsak örömteli módon - a kicsik észre sem vették, hogy valójában milyen sokat tanultak általuk.
Sokhoz közülük valamiféle koreográfia is tartozik, azaz a baba el tudja mutogatni-játszani az úgymond cselekményt. Mindez számos lehetőséget kínál a mozgásra, ami meghatározó jelentőséggel bír az értelem fejlődésében - az egészen pici gyerek ugyanis a mozgás révén ismerkedik a világgal -, emellett fejleszti a mozgáskoordinációt, az egyensúlyérzéket, valamint az együttmozgás képességét.
Mindeközben a gyerkőc megismerkedik különböző testrészeivel, tisztába jön az irányokkal, és megtanulja akaratlagosan koordinálni a mozdulatait.
Az elmutogatható mondókák és énekek más formában is hozzájárulnak az értelmi fejlődéshez: ismételgetésükkel a baba mintegy játszva sajátítja el az összpontosítás képességét, illetve egyre hosszabb ideig képes fenntartani a figyelmét, és az emlékezete is formálódik a szöveg és a mozgásformák folyamatos tanulása révén.
A négyes ikrek toplistája
Kezdetben voltak az olyan standardok, mint a Csip, csip, csóka és a Fújja szél a fákat. Aztán, ahogy a babák nőttek és okosodtak, folyamatosan bővült a repertoárjuk, már csak azért is, mert sok emberrel - rokonnal, baráttal, segítővel - találkoznak, és mindegyiküknek más és más dalok és mondókák vannak a tarsolyában. Az elsődleges forrás természetesen az édesanyjuk, Gesztes Ágnes.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Így ketyeg az óra
Így ketyeg az óra, tik-tak jár,
alszik a manócska, nem kalapál.
Béka a fa tövén
Béka a fa tövén,
ezeréves, csodavén.
Ugrik a kövön át,
keresi a vacsorát.
Nem kell neki libamáj,
szúnyogokra foga fáj.
Nem kell neki tele tál,
bogarakat vacsorál.
Nyuszi pajtás hosszú fülét hegyezi
Nyuszi pajtás hosszú fülét hegyezi, hegyezi,
a bajuszát pödöri, pödöri,
répát eszik, rop, rop, rop,
nagyot ugrik, hopp, hopp, hopp.
Erdő szélén házikó
Erdő szélén házikó,
ablakában nagyapó.
az ajtaján bekopog.
Kérlek, segíts énrajtam,
a vadász a nyomomban.
Gyere, nyuszi, sose félj,
megleszünk itt kettecskén!
Csigabiga
táskájában eleség,
Várja otthon fia, lánya,
csigabiga feleség.
Elfáradt a csigabiga,
Incy Wincy Spider
Az ici-pici pókfi a vízköpőbe bújt
Jött egy nagy zuhé, és kimosta a fiút
Felderült az ég, és kisütött a nap
és az ici-pici pókfi megint fölszaladt.
OLVASD EL EZT IS!
- gyereknevelés
- személyiség
2 test, 1 lélek?
- gyereknevelés
- kommunikáció
Gyerekszáj
- kisgyerek
- intelligencia