A tinédzserkori agresszivitást nárcizmus is okozhatja: fontos máshogy és megértéssel nevelni őket
A nárcizmus nem csak felnőtteknél, már kamaszkorban is megmutatkozhat.
Elvesznek saját tükörképük nézegetésében, és elhitetik magukkal, hogy különlegesebb bánásmódot érdemelnek bárki másnál, amit ha nem kapnak meg, agresszívakká válnak. A nárcisztikus tinédzsereket mindig a körülmények szülik.
Egy 2015-ös spanyol tanulmányban a családon belüli erőszak, a szülő-gyerek kommunikációjának a hiánya, valamint a túlzottan megengedő gyereknevelés hatásait vizsgálták a kamaszok nárcisztikus viselkedésjegyeinek kialakulásában, akik idővel fizikailag vagy verbálisan is bántalmazhatják a szüleiket.
Nárcisztikus tinédzserek
Nem sűrűn esik szó erről a témáról, hiszen az emberek csak igen ritkán ismerik be, hogy vannak gyerekek és tizenévesek, akik képesek bántani felnőtt szüleiket. Ez a tanulmány először tárta fel azokat a tényezőket, melyek ehhez a különös típusú erőszakhoz vezetnek.
- Előfordul, hogy a serdülők azért bántalmazzák szüleiket, mert maguk a szülők is erőszakosan viselkedtek velük kiskorukban, vagy egymással szemben. Ezeket az erőszakos mintákat elsajátítják a gyerekek. Ugyanilyen fontos aspektus a szeretetteljes, törődő kommunikáció hiánya és az elenyésző együtt töltött minőségi idő. Sőt, a túlzottan megengedő nevelés, mely nem szab korlátokat, szintén ide vezethet - mondta Esther Calvete, a tanulmány vezetője.
Ismertetőjegyek
- Úgy érzik, mindent meg kell szerezniük azonnal, amit csak akarnak, itt és most.
- Nem fogadják el a nemleges választ.
- Agresszíven reagálnak, ha a szülők megpróbálnak korlátokat felállítani.
A több éven át zajló, 529 tinédzserrel végzett vizsgálatban kimutatták, hogy az erőszakos környezetben nevelkedő gyerekek viselkedése átlagosan három év eltelte után a szülők felé irányuló agresszióba torkollott. Szintén ezt váltotta ki a hanyag, nem túl szoros szülő-gyerek kapcsolat, ilyenkor egyfajta torz önképe alakul ki a tinédzsernek a visszacsatolás hiányából fakadóan.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Ha a szülő nem felelősségtudattal és tisztelettel neveli gyermekeit, akkor könnyen kialakulhatnak vagy rögzülhetnek agresszív viselkedésmintázatok, pláne akkor, ha a szülők is bántalmazták őket még fiatalabb korukban. De ez nem csak az apák és anyák viselkedésén múlik. Néhány gyermek egyszerűen impulzívabb, más a temperamentuma, és nagyobb hajlandóságot mutat arra, hogy később erőszakosan viselkedjen - tette hozzá a szakember.
Az ilyen típusú, nárcisztikus fiatalok könnyen csalódottnak, elutasítottnak érzik magukat. A számukra nem megfelelő történésekre először kiabálással és sértegetéssel reagálnak, amit a későbbiekben követ a fizikai agresszió.
- Ezért, amikor egy apa vagy anya észreveszi, hogy fia vagy lánya tiszteletlen, fenyegető, sőt, egyenesen ijesztően viselkedik, az egyértelmű jele annak, hogy ideje szakember segítségét kérniük - mondja a kutató. - Az agresszivitás ezen fajtájának kritikus időszaka 13-15 éves kor közé tehető, ami dühben és kontrolállhatatlan magatartásban nyilvánul meg, célja pedig a szülő fizikai vagy lelki bántalmazása.
- A tizenévesek bosszúból ellophatják vagy eltörhetik szüleik fontosabb tárgyait is. Nincs különbség e tekintetekben fiúk és lányok között, bár statisztikák szerint a nárcizmus inkább a lányok körére jellemző.
Mit lehet tenni az agresszív tinédzserekkel?
A familylives szakemberei szerint ezek a tanácsok segítenek megbirkózni az erőszakos tinédzserekkel.
- Adj nekik teret, mihelyst lenyugodtak, már tudtok beszélni a történtekről, és fel tudod ajánlani a segítségedet nekik.
- Legyél egyértelmű, a kamaszoknak tudniuk kell, milyen véleményen vagy, és mik a határok. Tudniuk kell, hogy az erőszak bármilyen formája elfogadhatatlan.
- Beszélj az iskolával, derítsd ki, hogy ez a viselkedés ott is előfordul-e, gyakran a tanárok is tudnak segíteni.
- Ne legyél erőszakos beszélgetés közben, mutass pozitív példát a gyereknek.
Hogyha a tinédzsereknél kialakul ez a negatív magatartást, a nárcisztikus nézeteiket kell alapjaiban megváltoztatni, amihez akár viselkedésterápiára vagy szakember bevonására is szükség lehet.
Amikor mindenért magukat hibáztatják a gyerekek: a nárcisztikus anyák jellemvonásai
A legtöbb szülő szeretné, ha gyereke eredményes életet élne, és minden családban vannak elvárások, azonban néha ez a gyerek számára káros méreteket ölthet. Ennek egyik oka a nárcisztikus személyisgézavar is lehet.
Amikor mindenért magukat hibáztatják a gyerekek: a nárcisztikus anyák jellemvonásai
A nárcisztikus anyák komoly károkat okozhatnak a gyerek önképében.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- gyerek
- merevedési zavar