Nárcisztikus személyiségek vallottak gyerekkorukról: pszichológus találta meg a közös pontot
Teljesen eltérő iskolák, mégis hasonló következményeket eredményez.
Egy nárcisztikus személy rengeteg sebet tud ejteni másokon, sőt saját magán is. A nárcizmus árulkodó jelei már fiatalkorban megjelennek, ami aztán rengeteg konfliktust okozhat a családban.
Bizonyos nevelési módszerekkel, stílusokkal nagyobb eséllyel válik nárcisztikussá a gyerek, a szakértő pedig most elárulja, mitől érdemes óvakodni.
Így kerüld el, hogy nárcisztikussá váljon
Dr. Ramani Durvasula klinikai pszichológus munkája során rengeteg nárcisztikus felnőttel találkozott, és mikor a gyerekkorról, szülőkről esett szó, hasonló emlékekről, tapasztalatokról számoltak be. Ramani ezekből kiindulva rájött, hogy kétféle szülői stílus vezet ahhoz, hogy egy gyerek nárcisztikussá váljon. Érdekes módon ez két egymástól teljesen eltérő nevelési módszer.
Akiknél semmit sem validálnak
Azok a gyerekek, akik olyan háztartásban nőnek fel, ahol nem ismerik el az érzéseiket, olyan felnőtté válhatnak, akik nem érzik szükségét mások érzéseinek vagy szükségleteinek tiszteletben tartását. A durva veszekedések, a gyermek megszégyenítése, visszautasítása vagy a figyelem hiánya mind ahhoz vezet, hogy azt gondolja nem helyes az, amit érez, és nem érdemli meg a szülő figyelmét. Ez később azt eredményezheti, hogy a gyerek nem tudja, miként reagáljon a különböző akadályokra, problémákra, cselekvőképtelenné válik.
Ahelyett tehát, hogy bagatellizálod a gyermek problémáit, inkább segítsd őt megérteni azokat. Ha tudatod vele, hogy amit érez, az normális, az segít elkerülni a szégyen, félelem és bizonytalanság érzését, amik pedig az előszobái a nárcisztikus viselkedésformák kialakulásának.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Akiknél mindent validálnak
A második nevelési módszer az előbbi szöges ellentéte, a testi-lelki elkényeztetés. Ha mindent megadsz a gyereknek, minden érzését validálod, azt közvetíted, hogy minden, amit mond és tesz, helyes, akkor egy hamis, felfújt önértékelés fog kialakulni bennük, és könnyen lehet, hogy ez határozza majd még életük hátralevő részét.
A gyerek önmagától nem tudja, mi helyes, és mi nem az, ezért te vagy az, aki utat mutathat neki. A viselkedési normák elsajátítása elengedhetetlen a fejlődés szempontjából, erre azonban nem a kiabálás vagy a büntetés a jó módszer, sokkal inkább a kérdezés. Ahelyett, hogy leszidnád, amiért megbántotta a másik gyereket, sokkal inkább azt kérdezd: "Mit gondolsz, hogyan esett a kisgyereknek, ahogyan viselkedtél?"
Bár a kettő nagyban eltér, a hatása ugyanaz: mindkét családi környezet egyfajta énközpontú létet erősít, ahol a gyermeket arra tanítják, ami más emberekkel történik, az nem olyan fontos, mint ami velük. Mindkettő gyenge érzelemszabályozási készségekhez vezet, mondja Durvasula.
Ha kíváncsi vagy arra az egyetlen kérdésre, amivel tesztelhető a nárcisztikus személyiség, kattints ide!
A minta az első
A gyerekek hihetetlenül gyorsan és effektíven el tudják tanulni a mérgező szokásainkat. Figyelik minden reakciódat és azt, hogy bizonyos szituációkban hogyan viselkedsz. Ez sajnos azt is jelenti, hogy a hibáidat, rögeszméidet eltanulják, és nem sokkal később a saját életükre is alkalmazni fogják. Az, hogy te miként kezeled, ha a pénztáros rosszul ad neked vissza, vagy ha a pincér elrontja a rendelésed, csak tőled függ. Viszont a figyelő szemek örökre elmentik azt, ahogy abban a helyzetben viselkedtél.
4 jel, hogy nárcisztikus szülő nevelt fel - Olvass tovább!
Minden családban vannak észszerű elvárások a gyerekek felé, rakjon rendet a szobájában, megfelelően teljesítsen az iskolában, vagy segítsen be néha a ház körüli teendőkben. Egyes családokban az elvárások túlságosan nagy mértéket ölthetnek, amelyek mázsás súlyként nehezedhetnek a gyerek vállára.
"Bármit teszel, sose leszel elég jó" - 4 jele annak, hogy nárcisztikus szülő nevelt fel
A nárcisztikus szülő nevelési módszerei komoly problémát okozhatnak a gyermek lelki fejlődésében.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
- gyereknevelés
- gyerekvállalás
- gyerekek lelki bajai
- nárcisztikus személyiség
- nevelés
- szülő gyerek viszony
- szülői hatás
- Gyerek