Miért nem sikerül a baba?
Ha régóta szeretnétek kisbabát, de nem sikerül, akkor a görcsölés helyett végy részt alapos kivizsgáláson.
A mióma jóindulatú, azaz nem daganatos, többnyire szabályos alakú szövetszaporulat. A méh izomfalából indul ki, és bedomborodik annak üregébe, így elsősorban a tér elfoglalásával okozhat komplikációkat.
A termékeny korú nők 25%-ánál fordul elő, a leggyakrabban harminc és ötven év között. A gyermekvállalási életkor kitolódásával egyre gyakoribb, hogy a mióma rontja a tervezett terhesség esélyeit.
Hogyan alakul ki?
Kialakulásának pontos oka egyelőre ismeretlen, azt azonban tudjuk, hogy a vérben keringő ösztrogén - például terhesség vagy fogamzásgátlók szedése idején - nagymértékben hozzájárul a növekedéséhez.
A produktív életkorban felfedezett, műtéti beavatkozást még nem igénylő miómák a menopauza után többnyire spontán gyógyulnak, azaz zsugorodásnak indulnak, és elsorvadnak.
Bizonyos méret alatt a mióma nem okoz panaszt, tüneteket. Efölött viszont beágyazódási rendellenességre, spontán vetélésre, vérzési rendellenességre hajlamosít.
A mióma tünetei
- Hosszas és bőséges menstruáció - jelentős vérveszteséggel.
- Gyakori vizelési inger.
- Szorulás.
- Keresztcsonti fájdalom.
A mióma egyszerű nőgyógyászati fizikális vizsgálattal és kismedencei ultrahang révén diagnosztizálható. Mivel el kell különíteni a cisztáktól, illetve a rosszindulatú daganatoktól, esetenként szövettani mintavételre is szükség lehet.
Hogyan kezelhető?
Bizonyos méret alatt a mióma különösebb teendőt nem, utánkövetést viszont igényel. Az orvos a panaszok, tünetek alapján dönti el, hogy szükség van-e sebészi beavatkozásra.
Nagy menstruációs vérvesztés, sorozatos vetélések, illetve terhesség tervezése esetén indokolt a műtét, ami hüvelyi és hasi megközelítésből egyaránt történhet.
Amennyiben a meddőséget mióma okozza, a kóros szövetszaporulat eltávolításával a termékenység az esetek többségében maradéktalanul helyreáll. Egy tanulmány szerint a három centinél nagyobb átmérőjű miómát hordozó nők 59,9%-a sikeresen teherbe esett a műtétet követően. A korábbi 40%-os vetélési ráta is jelentősen csökkent - a beavatkozás után az érintettek 80%-a zavartalanul kihordta terhességét.
Sajnos a beavatkozás nem eredményez végleges gyógyulást - az ismétlődési kockázat tíz éven belül 25%. Garanciát csak a teljes méheltávolítás jelenthet. Ez azonban csak igen súlyos esetekben, illetve a menopauza közeledtével jöhet szóba, valamint akkor, ha a nő nem tervez több gyermeket.
Kiegészítő terápiák
Az ösztrogénekben szegény diéta jelentős mértékben segítheti a mióma összehúzódását, elsorvadását.
Lényege a magas fehérje- és rost-, valamint az alacsony zsírbevitel, továbbá a növényi eredetű táplálékok előnyben részesítése. Étrendedet az alábbiak szerint érdemes összeállítanod.
- Kerüld az ösztrogéntermelést stimuláló vörös húsokat és állati eredetű ételeket.
- Fogyassz gyakran Lactobacillus-kultúrát tartalmazó savanyított tejtermékeket, mivel ezek gátolják a növényi hormonok felszívódását a bélből.
- Csökkentsd a finomított cukrok bevitelét, mivel közvetett módon ezek is serkentik az ösztrogéntermelést.
- A felszívódás gátlása révén a növényi rostok nagyobb mértékben fejthetik ki hatásukat, elősegítve az elhasznált, toxikus hormonok távozását. A vegetáriánus nők szervezetéből háromszor annyi ilyen hormon ürül ki, mint húsfogyasztó kortársaikéból.
- Kerüld az alkoholt, mivel ez akadályozza a máj méregtelenítő tevékenységét, így hormonanyagcsere-kapacitását is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- A máriatövis és a gyermekláncfű támogatja a máj munkáját, javítja a májfunkciót, a barátcserje pedig hozzájárul a hormonegyensúly helyreállításához. Fontos azonban, hogy a fenti gyógynövényeket kizárólag az orvos tudtával és engedélyével fogyaszd.
Cikkünk Marina Nicholas 3 lépés a termékenységért című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- meddőség
- termékenység
Ezt a 4 dolgot fogyaszd, hogy teherbe ess!
- meddőség
- meddőség kezelése
A 3 legjobb meddőségi klinika az országban
- meddőség
- termékenység