Elképesztő peteérést generál: egyre több kutatás bizonyítja a természetes szer hatását
Egyre több babavárós sikertörténet kapcsolódik a méhpempő fogyasztásához.
A méhészeti termékek jótékony hatásait szinte felsorolni is nehéz volna, az utóbbi években azonban egyre nagyobb figyelem övezi közülük is a tiszta méhpempőt, melynek fogyasztása amellett, hogy általános értelemben is hozzájárul az egészség megőrzéséhez, a termékenység megőrzése és fokozása terén is tud igazán kiemelkedőt nyújtani.
A több mint 150 biológiailag aktív összetevőt tartalmazó méhpempő a gyermekáldás elősegítését célzó fórumok igazi sztárjává vált, a legújabb kutatások szerint pedig, csakúgy, mint az egyre szaporodó sikertörténetek alapján, korántsem csak placebohatásról van szó.
A méhpempő hatása a termékenységre
A méhpempőt gyakran összekeverik a propolisszal, míg azonban utóbbi a kaptár védelmére, tömítésére és fertőtlenítésére szolgáló, sárgásbarna, ragacsos anyag, melyet a méhek a fák ágairól, rügyeiről gyűjtenek össze, a méhpempő vagy méhtej a méhek, pontosabban a fiatal dolgozók garatmirigyében termelődik. Célja a méhanya táplálása, de életük első három napján a méhlárvák is ezt fogyasztják, később azonban már mézet és virágport. A méhanya azonban továbbra is ezt eszi, és ez a táplálkozásbeli különbség dönti el azt is, a lárvából, vagyis álcából anya lesz-e, vagy dolgozó.
Az anya ennek köszönheti női szaporítószervét, magas élettartamát, nagyobb méretét és nagy fokú termékenységét is, egy nap alatt képes ugyanis annyi petét lerakni, mint amennyi a saját súlya, akár 1500-at is. Egy 2011-es japán tanulmány ezt egy konkrét fehérjére, a méhpempőben található royalaktinra vezeti vissza, melynek anyaszerű, termékeny példánnyá növesztő hatását muslincákon is sikerült kimutatniuk.
A pempőzés nagyon aprólékos munka
A természet ezen hihetetlenül csodálatos mechanizmusa nem véletlenül került reflektorfénybe a termékenység tekintetében is, és vált a méhpempő, ha nem is gyógyszeralapanyaggá, de elismert hatással bíró étrend-kiegészítővé. A méhpempő a modern tartósítási eljárásoknak köszönhetően már nem veszíti el olyan gyorsan bioaktív hatásait, a pempőzés azonban aprólékos munka, emiatt nem meglepő az sem, hogy nem túl olcsó egy üvegcsényi mennyiség. És nem is olyan általános a méhészeti termékek közti megjelenése, nem foglalkoznak ugyanis vele mindenhol, a természetközeli méhészkedéstől például távolabb áll, akkor tudják ugyanis kinyerni, ha az anyát eltávolítják, ami hatalmas stresszt jelenthet egy méhcsaládnak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A férfi- és a női termékenységre is hatással van
A méhpempő, melyben a fehérjék és aminosavak mellett enzimek, antibiotikumok, C-vitamin, B5- és B6-vitamin, nyomelemek és ásványi anyagok is találhatók, a kutatások szerint elősegítheti a reproduktív egészséget és a termékenységet, illetve kiegyensúlyozó hatása van a hormonrendszerre nézve. Kísérletek is bizonyították, hogy nagymértékben támogatja és elősegíti a peteérést, javítja a tüszők minőségét és érési folyamatát, valamint a petefészek korai kimerülésének kockázatát is csökkentheti. Mindemellett a hormonrendszerre gyakorolt hatásai révén a beágyazódást is elősegítheti a méhnyálkahártya előkészítésének támogatása által. De a férfiakra nézve is jótékony hatású, segíthet a hormonproblémákon, valamint növelheti a hímivarsejtek számát, minőségét és mozgékonyságát is.
Egy 2023-ban megjelent tanulmány szerint a lombikprogram sikerességének esélyét is javíthatja, egy másik kutatás szintén 2023-ban közzétett eredményei szerint pedig potenciális gyógyszerré válhat a kemoterápiás kezelés miatt kialakuló petefészek-károsodás mértékének csökkentésében és megelőzésében.
A méhpempő kapszula formájában is kapható, de a leghatékonyabb tisztán fogyasztva lehet. A kis üvegcsét hűtőben kell tárolni, és naponta egy alkalommal, éhgyomorra kell fogyasztani belőle. Sokan nem szeretik a szokatlan ízt, ennek ellenére a legcélszerűbb a nyelv alatt tartani, ameddig csak lehet, majd utána 20-30 percig nem enni semmit.
Kúraszerűen szokás alkalmazni, vannak, akik 30 nap után, míg mások két hónap után tartanak szünetet. A ciklusra is hatással lehet, az általános javaslat szerint a menstruáció ideje alatt jobb nem fogyasztani, majd a végeztével újra elkezdeni, terhesség esetén pedig kisebb mennyiségben a 12. hétig fogyasztható, de mindig szükséges egyeztetni orvossal is.
Az ajánlott mennyiség napi 1 gramm, de érdemes fokozatosan elkezdeni az alkalmazást, ugyanis akár allergiát is okozhat, mint ahogy más méhészeti termékek is. Allergia esetén a készítmény szedését abba kell hagyni, az olyan kezdeti tünetek azonban, mint a fejfájás vagy a bőrproblémák, esetleg a gyomorbántalmak, gyakran csak időszakosak. Ha azonban a szokatlan tünetek nem szűnnek, szintén fontos orvossal konzultálni, folytatható-e a kúra.
Ösztrogéndominancia, magas vérnyomás esetén mindenképp orvosi konzultáció kell hogy megelőzze a méhpempő alkalmazását, de ez minden más esetre is igaz, mivel tényleges, kézzel fogható és jelentős hatása lehet a szervezetre, fogyasztása alapos utánajárást és orvosi beleegyezést igényel, az adagolással kapcsolatban pedig a termelő, illetve gyártó ajánlását is figyelembe kell venni.
3 terhesség, 3 ikerszülés, 6 gyerek: bűbájos fotókat oszt meg családjáról az édesanya
Tifanny Parker és férje nem mindennapi családban élnek.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!
- vegyszer
- termékenység