Rontja a spermiumtermelést, és meddőséget okozhat: ezért fontos elegendő E-vitamint fogyasztani
Az E-vitamin-hiány is hozzájárulhat a hiába várt gyermekáldáshoz.

- Huawei szupereszköz: az iroda parancsnoki hídja (x)
- A természet ihletet ad (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- Idén visszatér az egyik legnépszerűbb hazai gyereknapi program (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- 5 tipp, hogy a megfelelő laptopot válaszd az utazáshoz (x)
- Mikor van az aranylakodalom, és mi van előtte, utána? – A legfontosabb évfordulók nevei, amik már feledésbe merültek »
- Könnyű hidratáló arckrémek szomjas, vízhiányos bőrre: árakkal és lelőhelyekkel »
- Eva Longoria csodás narancssárga szettjein ámulunk: megjelenésével vidám színfoltja a cannes-i forgatagnak »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Hevesi Tamás és Hevesi Kriszta balatoni nyaralója: a kétemeletes ház kívül-belül mesebeli
- Nem ébredés után mutatja a valós testsúlyt a mérleg - Mikor kell méredzkedni a tudomány szerint?
A férfimeddőség témája sokáig nemigen került szóba az elmaradó gyermekáldással kapcsolatban. Ma már tudjuk, hogy komoly jelentősége van a teherbe esés szempontjából a spermiumszámnak, illetve néhány más adatnak is.
A férfi szervezetében bizonyos mikrotápanyagok hiánya megnehezítheti a megtermékenyítés sikerességét. Ilyen például az E-vitamin.
Mi az a spermiogram?
Bár a férfiak többsége csak vonakodva veszi rá magát, hogy spermiogramot csináltasson, hiszen a mintaadáshoz egy olyan helyiséget kell használniuk, melyet előttük már sok más férfi is. Ha azonban több mint egy éve tartó rendszeres nemi élet mellett nem jön össze a baba, érdemes elvégeztetni a vizsgálatot. A leadott mintában elsőként a spermiumszámot vizsgálják. A WHO jelenlegi ajánlásai szerint 15 millió/ml spermiumszám még normálisnak tekinthető. Ez tehát az alsó határ. Ha a spermiumok minimum 4%-a képes a megtermékenyítésre úgy, hogy nagy eséllyel egészséges magzatot hozzon létre, az még szintén határértéken belül van. Mindezeken kívül vizsgálják még a pH-értéket, illetve a spermiumok mozgékonyságát is.

Szomorú, de az egészségtelen táplálkozásnak, a mozgásszegény életmódnak és a fokozott stressznek köszönhetően szakemberek szerint a mintákból kimutatott spermiumok mennyisége évről évre csökken, és ezzel párhuzamosan romlanak a minőségi mutatók is.
Ahhoz, hogy ez a tendencia megállítható legyen, rendkívül fontos, hogy a szervezet megkapja azokat a tápanyagokat, melyek a normál működéshez létfontosságúak. Sokszor előfordul, hogy a hiánybetegség tünetei egyéb területeken nem mutatkoznak, hiszen a szervezet a rendelkezésére álló tápanyagokból először a létfontosságú funkciókat igyekszik fenntartani, nem a termékenységet.
E-vitamin és férfimeddőség
Sok-sok mikrotápanyag megfelelő mennyiségű bevitele szükséges ahhoz, hogy a férfimeddőség ne alakuljon ki. Köztük van az E-vitamin, melyről régóta tudjuk, hogy antioxidáns hatású vegyület, segít semlegesíteni a szervezetben felgyülemlett, káros hatású szabad gyököket, a test minden sejtjének szüksége van rá. A termékenység szempontjából pedig azért bír különös jelentőséggel, mert feladatai közé tartozik a spermiumok védelme, mozgékonyabbá tétele, illetve darabszámuk növelése. E-vitaminban gazdag táplálék a mogyoró, mandula, búzacsíraolaj, tökmagolaj, kukoricaolaj, napraforgómag, édes burgonya. Az állati eredetű táplálékok közül a máj és a tojás tartalmazzák jelentősebb mennyiségben. Ellentétben más zsírban oldódó vitaminokkal, a szervezet csak rövid ideig raktározza, így túladagolni nehéz, viszont rendszeres pótlása szükséges.
Vitaminhiány esetén napi 100-300 mg fogyasztása ajánlott, megelőzés céljából elegendő napi 20-30 mg is. Felszívódását elősegíti a C-vitamin és a szelén, de még jobb komplex, férfiaknak szánt készítményt választani. Aki emellett dönt, ügyeljen rá, hogy szerves kötési formában (-citrát és -glükonát) vigye be a szervezetbe, hiszen így lesz a leghatékonyabb a hasznosulásuk. A dobozon ezt jellemzően fel is tüntetik: a -citrát és -glükonát kötési típusokat érdemes keresni. Ahhoz azonban, hogy a vitaminpótlás következtében a termékenység helyreálljon, általában hónapokra van szükség, mivel a spermatogenezis ciklikus folyamatában nem tudható, éppen hol tart a szervezet. Végül pedig nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a vitaminpótlás mellett ajánlott a lehető legalacsonyabb szintre csökkenteni a stresszt, illetve a rendszeres mozgást beiktatni a mindennapokba!
E-vitaminban gazdag ételek
Az E-vitamin fontos az egészséges látás, a vérkeringés és az agyműködés szempontjából is, valamint hozzájárul a bőr szépségének megőrzéséhez is.
Képek: Getty Images Hungary