Mi az a másodlagos fulladás? Durva, de napokkal a strandolás után is jelentkezhet
A baj akkor is megtörténhet, amikor a család rég hazaért a strandról - a tüdőben maradt víz miatt.
Strandra menni nagyszerű nyári családi program, de megvannak a maga veszélyei. Sőt, van, hogy a problémák csak napokkal később jelentkeznek.
Leginkább gyerekekkel fordul elő, hogy beszippantanak valamennyit a vízből, amikor úszni tanulnak, vagy szertelenül játszanak a vízben, esetleg lenyomják egymást.
Hogyan történhet a másodlagos fulladás?
A másodlagos fulladás, mint neve tükrözi, utólag történhet. Nem a strandolás közben, a víz beszippantása után jelentkezik a baj, a rosszullét, a fulladás veszélye, hanem később, akár napokkal a pancsolás után.
A szervezet természetes védekező reakciója közvetlen a víz beszippantása után a köhögés. Ha azonban a légutakba került vizet nem sikerül kiköhögni, akkor a folyadék a tüdőbe juthat, és pár órán vagy napon belül jelentkeznek a baljós tünetek. A gyerek rózsaszín árnyalatú, esetleg habos folyadékot köhög fel, mellkasi fájdalma van, sápadt, rendkívül fáradnak érzi magát, nehezen lélegzik.
Ez az állapot életveszélyes, és azonnal orvoshoz kell fordulni. A másodlagos fulladás a tüdőben maradt víztől következhet be, mely irritációt, tüdőödémát, nehézlégzést okoz.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Meg lehet előzni?
A másodlagos fulladáshoz vezető vízbeszippantás szinte kivédhetetlen, de a fulladáshoz vezető tünetek felismerése életmentő lehet. A szülő annyit tehet a gyerek védelmében, hogy figyel és vigyáz rá, nem hagyja fékevesztetten, esztelenül játszani a vízben. Fontos arra is ügyelni, hogy a gyerek ne játsszon számára túl mély vízben - ez alapvetően a vízbe fulladás veszélyét is magában hordozza -, mert úgy könnyebben előfordulhat, hogy felszív valamennyi vizet.
Régi módszerek a leégés kezelésére
A jókedvű strandolást elronthatja a napégés, de ha nem súlyos, vagy első körben kerülnénk a patikai krémeket, régi módszerekkel is próbálkozhatunk.
Mivel kenték nagyanyáink a gyereket, ha leégett? Mutatjuk a régi módszereket
Nézegess képeket!
Elolvasom