Erről a legtöbb válni készülő szülő nem tud: ügyvéd beszélt a közös felügyeletről

Jó hír az apáknak: ebben változott a válóperes bírói gyakorlat.

Közös szülői felügyelet és váltott elhelyezés

A statisztikák szerint ma Magyarországon évente 16-20 ezer házaspár válik el. A házasságok felbomlása az esetek 70-80%-ában nemcsak magát a párt, hanem legalább egy közös gyereket is érint. Ilyenkor a közös anyagi javak megosztása mellett a gyerekkel kapcsolatban is konszenzusra kell jutni.

Sokan még mindig azt veszik alapnak, hogy a válást követően a gyerek az anyánál marad, és az apa jellemzően csak hétvégente, esetleg egy-egy hétköznap találkozik a fiával, lányával. E tekintetben azonban sokat változott a bírói gyakorlat az elmúlt években. A témáról bővebben dr. Túry Dániel Miklós ügyvéddel beszélgettünk.

Közös szülői felügyelet és váltott elhelyezés

A Polgári törvénykönyv alapján a válást követően alapesetben a szülők továbbra is közösen gyakorolják a gyermekük vagy gyermekeik feletti felügyeleti jogot. A közös szülői felügyelet azonban nem jelenti automatikusan a váltott gondoskodást  vagyis azt, hogy a házasság felbomlását követően a szülők ugyanannyi időt töltenek a gyermekkel, egyforma mértékben veszik ki részüket a gyermek körüli teendőkből. Míg korábban a bíróság csak abban az esetben állapított meg közös felügyeleti jogot és váltott gondoskodást, ha az mindkét szülő kérése volt, 2022 óta változott a bírósági gyakorlat. Erről az alábbi videóban beszél dr. Túry Dániel Miklós ügyvéd.

Az apák is egyenrangú szülők maradhatnak

 A 2022-es törvénymódosítás miatt már az egyik szülő kérelmére is megítélhető a közös felügyelet. Ez komoly lehetőséget teremt arra, hogy  általánosítást használva  az édesapák is egyenrangú szülők maradhassanak a válást követően is. Tömegesen lépett fel ilyen új igény az apák részéről, amit ritkán támogatnak az anyák, legalábbis az én praxisomban. Releváns és igazolt statisztikával nem tudok szolgálni ennek arányáról, de az általam vitt perek túlnyomó többségének az a fő témája, hogy vajon a bíróság az adott helyzetben megítélheti-e a közös felügyeletet, vagy nem.

A cikk az ajánló után folytatódik

Boomerek és Zoomerek - Miért nehéz a generációk közötti kommunikáció?

Steigervald Krisztián generációkutató a Femina Klub áprilisi előadásán arra keresi a választ, hogyan érthetjük meg egymás világát, hogy a különbözőségek helyett a kapcsolódási pontokra koncentráljunk. Hogyan lehet megtalálni a közös nyelvet a digitális bennszülöttek és az analóg világban felnőttek között? Milyen eszközökkel segíthetjük elő az együttműködést, és hogyan tanulhatnak a generációk egymástól, ahelyett hogy egymás ellen dolgoznának?

 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. április 9. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Csak így működhet közös felügyelet és a váltott gondoskodás

Természetesen ahhoz, hogy a gyermek nevelése váltott gondoskodásban történjen, vagyis az apa és az anya közel azonos mértékű időt tölthessen a gyermekkel, fontos, hogy a szülők készek legyenek konszenzusra jutni a legfontosabb, gyermeket/gyermekeket érintő kérdésekben.

 Az általam ismert iskolapszichológusokkal folytatott beszélgetéseim alapján ez egy valóban működő rendszer tud lenni, amennyiben a felek képesek kooperációra. A gyermekek jól tudnak alkalmazkodni a helyzethez, ha a szülők ezt megfelelően támogatják. A paradoxon abból van, hogy a szülők sokszor azért válnak el, mert a világnézetük eltérő  így később sem lesz könnyű a gyermeknevelési elveket összehangolni. De hiszek benne, hogy megfelelő hozzáállás mellett nem lehetetlen. Fontos megkülönböztetni az együttműködési képességet  ami egy pszichológiai fogalom  az együttműködési készségtől, ami a szándékot jelenti. Tapasztalataim szerint gyakran csak a szándék hiányzik az egyik fél részéről, ami miatt tudatosan bojkottálja az együttműködést. A bíróságnak kell megítélni, hol a határ  mondja dr. Túry Dániel.

A közös szülői felügyelet jogi és pszichológiai kérdései

A közös szülői felügyelet jogi és pszichológiai kérdéseiről az alábbi videóban dr. Túry Dániel ügyvéd és Giller Ildikó tanácsadó pszichológus, iskolapszichológus beszélgettek.

3 magyar könyv, ami őszintén mesél a válásról - Regény és pszichológiai írás is van köztük

Mit él át a gyerek váláskor, és hogyan lehet minél kisebb károkozással válni?

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük