2 éves kisfiút adtak át a szögesdrót kerítésen: a szívbemarkoló Pulitzer-díjas fotó története
Az ártatlanságot és a háború borzalmait jelképező fotó a koszovói háború idején készült.
Jugoszlávia 1990-es években végbemenő felbomlása által előidézett délszláv válságra még a mai harmincas éveik végén, negyvenes éveik elején járók is emlékeznek homályosan.
A válság egyik fegyveres konfliktusa volt az 1998-99-es koszovói háború volt, mely során az albán többségű Koszovó próbált függetlenedni Szerbiától. Húsz évvel az események után, 2019-ben népirtásnak, valamint emberiség elleni bűncselekménynek nyilvánították a koszovói háborúban történteket.
Pulitzer-díjas fotó a koszovói háborúról
A koszovói háború során több mint 13 ezren vesztettél életüket, több ezer nőt erőszakoltak meg és több mint egymillió koszovói albán volt kénytelen elmenekülni otthonából, a háború végén pedig mintegy hatezer embert tartottak eltűntként nyilván.
Carol Guzy amerikai fotós a Washington Post munkatársaként 1988 óta örökítette meg az emberi szenvedést, természeti katasztrófák vagy háborús konfliktusok okozta tragédiákat szerte a világon. A koszovói háborúról készített képei közül az egyik 2000-ben Pulitzer-díjat kapott - a ma 66 éves fotós összesen négyszer nyerte el a rangos szakmai elismerést munkájáért.
Az említett kép 1999. május 3-án készült, egy 2 éves albán kisfiú, Agim Shala látható rajta, ahogy a szögesdrót kerítésen keresztül a nagyszülők kezébe kerül az Egyesült Arab Emírségek által működtetett táborban, az albániai Kukesben. A nagyszülők, akik Morinánál lépték át a határt, már korábban megérkeztek a táborba, a koszovói Prizrenből menekült Agim Shala és szülei pedig még várták, hogy befogadják őket. Az elcsigázott kisfiút azonban addig is beadták a tábor területére a nagyszülőkhöz. Másnap a szülők is bebocsátást nyertek. A család csak a júniusi békeszerződés aláírását követően térhetett vissza Prizrenbe.
Agim Shala tetoválása
A Pulitzer-díjas fotón szereplő kisfiú már 24 éves. Agim Shala ma is büszke rá, hogy részese lehetett annak, hogy a világ megismerje a koszovói albánokkal történt borzalmakat, melyet az 1998-99-es szerb népirtás idején kellett elszenvedniük. Carol Guzy fotója, mely a háború értelmetlen pusztítását, a családok elszakadását mutatja be, a prizreni fiatalember identitásának olyannyira része, hogy a koszovói háború mementójaként alkarjára tetováltatta azt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Koszovó napjainkban
A Szerbia déli részén lévő Koszovó területén 90%-os többségben lévő albán lakosság 2008-ban kikiáltotta a tartomány függetlenségét. Autonómiáját Európa nagy része támogatja, hivatalosan azonban sem Szerbia, sem Kína, sem Oroszország nem ismeri el. A napjainkban kétmilliós lakosságú Balkán-félszigeten lévő terület máig vitatott jogállású.
Híres gyerekfotók történetei
A világ talán leghíresebb gyerekfotói közül sok ismerős lehet, ám történetükkel talán nem vagy tisztában.
8 kép a világ leghíresebb gyerekfotói közül: megrázó és szép történetek is vannak köztük
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- gyerekjáték
- régi fotók