Fárasztó és stresszes a gyereknek, de sok szülő nem gondol bele: miért legyen közel a suli?
2023. április 21-22-én zajlanak le az általános iskolai beiratkozások.
Mind a gyerek, mind pedig a család életében komoly mérföldkő, amikor óvodásból iskolás lesz. Egyik napról a másikra kevesebb játék és több kötelezettség vár rá. A szülők értelemszerűen szeretnének segíteni ebben a váltásban, aminek első lépcsőfokaként igyekeznek kiválasztani a megfelelő iskolát gyermekük számára.
A kistelepülések esetében gyakori dilemma, hogy utazzon egy jó hírű városi iskolába a gyerek - akár napi 1-2 órát -, vagy válasszák a helyi, körzetes intézményt. Az iskolaválasztás szempontjairól megkérdeztük Teveliné Horváth Melinda okleveles pszichológus, iskolapszichológust is.
Az iskolaválasztás szempontjai
A pedagógus
Sokan hallották már a mondást, hogy nem iskolát, hanem pedagógust kell választani. A gyerek hétközben több időt fog a tanító nénivel tölteni, mint a szüleivel, ezért egyáltalán nem mindegy, hogyan jönnek ki egymással. Azt se feledd, hogy az alsós gyerek számára kezdetben a legfőbb motivációt a pedagógus személye jelenti. Persze jelen helyzetben sokakban felmerül a kérdés, hogy vajon a szimpatikus pedagógus még két év múlva is a pályán lesz-e, ezért ha kizárólag a tanító néni miatt választanátok a sulit, és amúgy az iskola szellemisége antipatikus, az nyilván rizikós döntés.
- A pedagógus személyiségét kiemelten fontosnak tartom, ha nincs meg a gyermekkel az összhang, akkor nehezen fog működni az első négy év, ami az alapokat jelenti. Ekkor fogja megszeretni az iskolát, a tanulást a gyermek, vagy akár sajnos egy életre elmehet tőle a kedve. Ha a pedagógus megszeretteti vele a tanulást, tud hozzá kötődni, érte fog megtenni dolgokat az első időben, akkor jó benyomásai lehetnek az első években az iskoláról - mondja Teveliné Horváth Melinda.
Az iskola irányzata, szellemisége
Ha a környéken többféle lehetőség is kínálkozik, érdemes végiggondolni, hogy állami, magán-, esetleg egyházi fenntartású vagy Waldorf-, Montessori-iskolát válasszatok. Ajánlott alaposan körüljárni, hogy melyik suli milyen előnyökkel, hátrányokkal jár, hogyan illeszthető bele az intézmény szellemisége, a gyerekkel, családdal szembeni elvárasai az életetekbe.
- Vannak diákok, akik élvezik a versenyhelyzetet, de én személy szerint fontosabbnak tartom, hogy legyen gyermekkoruk, nem szabad, hogy az alsó tagozat csak a tanulásról szóljon. Fontos, hogy legyen ideje gyereknek lenni, a játékok által fejlődni és a saját tempójában megélni az iskolai éveket, ne a túlszabályozottságról, a teljesítménykényszerről, a túl magas elvárások miatt kialakult szorongásról szóljon ez az időszak. A belső értékek, az empátia, a humánus légkör a gyermek érzelmi intelligenciáját fejleszti, melyről a téma egyik legnagyobb kutatója, Daniel Goleman is így nyilatkozott: „az iskolás intelligencia igazából nem készít fel az élet viszontagságaiból adódó gyűrődésekre és esélyekre” - tette hozzá az iskolapszichológus.
Milyen messze van az iskola?
Nem csak a logisztika miatt fontos, hogy közeli intézményt válassz - bár tény, hogy a szülőknek is egyszerűbb az életük, ha nem kell reggel 6 előtt kelni és minden hétköznap messzire fuvarozni a gyereket. Minél kisebb a gyerkőc, annál nagyobb a jelentősége az iskola távolságának. Egy első osztályos számára még megterhelőek az iskolai tanórák. Épp csak elballagott az óvodából, ahol bár kellett alkalmazkodni a közösséghez, mégis egy jóval szabadabb légkör vette körül. Ha még nincs iskolás gyerek a családban, hamar látni fogod, hogy péntek délutánra mennyire el tud fáradni egy első osztályos.
Sok új inger éri az iskolában, sok új feladat várja, ráadásul nincs már az óvodában megszokott délutáni alvás/csendes pihenő. Mindezek miatt fontos, hogy minél több ideje legyen iskola után a pihenésre. Ha már reggel 7 előtt el kell indulnia egy 20 km-rel távolabbi iskolába, és csak este 17 óra után ér haza, az nagyon kimerítő lesz számára.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Véleményem szerint hangsúlyos az iskolaválasztáskor, hogy milyen korán kell felkelnie a gyermeknek, a szülő milyen nyugodtan vagy éppen feszülten tudja a csúcsforgalom kellős közepén iskolába vinni, és ezzel akár az egész napját elrontani saját gyermekének - magyarázza Tevelinél Horváth Melinda.
Ha tehát van a közelben olyan helyi iskola, mellyel alapvetően nincs probléma, csak hát a távolabbinak jobb a híre, érdemes alaposan megfontolni a választást. Ráadásul a gyerekek számára az is fontos, hogy ismerős legyen a környezet, nyugodt körülmények között érkezzen meg az iskolába. Ha a helyi óvodából együtt kezdi egy jól összeszokott gyerekcsapat az iskolát, az kétségkívül előnyt jelent számukra az kezdeti időszakban.
Ideje beszerezni egy íróasztalt!
Ha még nem tudod pontosan, miként tudjátok átvariálni kicsit a gyerekszobát, hogy a változó igényeknek megfeleljen, a következő képekkel adunk némi ötletet ehhez.
Ezek az íróasztalok a legkisebb gyerekszobába is beférnek: képeken 7 praktikus darab
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)