Itt a legjobb ma gyereknek lenni: íme, a toplista első 5 országa

A közoktatási rendszer fejlettsége és a családpolitika nagyban meghatározza, hogy a világban hol jó ma gyereknek lenni.

Hol a legjobb gyereknek lenni
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyerekek érkezése előtt sok pár szeretne túl lenni olyan dolgokon, mint a nagyobb otthonba költözés, esetleg egy családi autó vásárlása. És napjainkban egyre több olyan - akár kevert nemzetiségű - házaspár van, akik fontolóra veszik, hogy olyan országban telepednek le a gyerek érkezése után, ahol a politikai berendezkedés kedvez a családoknak, az oktatási rendszer a jelenkor igényeihez igazodik.

Hol a legjobb ma gyereknek lenni?

A U.S. News 2023-as globális felmérésében 17 000 embert kérdezett meg arról, hogy mennyire elégedettek országukban a gyermeknevelés feltételeivel. A válaszadóknak nyolc tényezőről kellett elmondaniuk a véleményüket. A következő szempontok szerint kellett osztályozniuk az országot, melyben élnek: emberi jogok, nemek közötti egyenlőség, jövedelmi egyenlőség, biztonság, közoktatási rendszer fejlettsége, közegészségügyi rendszer fejlettsége, családbarát, boldogság. Ezek alapján az alábbi országok végeztek előkelő helyen. 

1. Svédország

A svéd társadalomra alapvetően a nyitottság és a gyermekközpontúság jellemző. Svédországban 480 nap fizetett szülési szabadság jár a szülőknek a gyermek születése, illetve örökbefogadása esetén. Ezt a szülők egyenlő arányban vehetik ki - vagyis egyenként 240 napot lehetnek otthon a kicsivel. A svédek azt vallják, hogy a társadalmat leginkább az oktatás révén lehet formálni, ezért sok pénzt áldoznak rá. 

A gyerekek oktatása ingyenes a szülők számára: nemcsak a tankönyveket, de az összes eszközt (laptopot, tabletet is), az étkezést és az utazásokat is állami költségvetésből fizetik. A svéd oktatás elsősorban élményalapú, kevesebb hangsúlyt fektetnek a tárgyi tudásra, inkább a készségfejlesztésen van a hangsúly. 

2. Norvégia

Norvégiában a szülők választhatnak, hogy 49 hét szabadságot vesznek ki a gyerek születése után, mely alatt a teljes fizetésüket kapják, vagy 59 hét szülési szabadságot kapnak, melyre 80%-os fizetést kapnak. A norvég oktatási rendszer a svédországihoz hasonlóan teljesen ingyenes. Az iskolában a világ megismerésére helyezik a hangsúlyt, a hétköznapi életben alkalmazható tudásra összpontosítanak. Itt az oktatás alapelve az egyenlőség, nem stresszelik a gyereket, a verseny szó pedig szinte teljesen ismeretlen számukra.

3. Finnország

Finnországban az anyák 40 munkanap fizetett szabadságot vehetnek ki a terhesség alatt és 160 munkanapnyi szabadságot kap mindkét szülő a baba érkezése után. Ezt a gyerek kétéves koráig kell kivenni - vagyis a szülők jellemzően egymást váltják a gyerekkel otthon töltött hónapok alatt. A finn oktatási rendszerben csak a felsőoktatás fizetős.

GettyImages-681904145
Fotó: Westend61 / Getty Images Hungary

Az iskolákra jellemző, hogy a gyerekek egyéni igényeit, képességeiket maximálisan figyelembe veszik. A tanárokat sem korlátozzák: maguk választhatják ki a használt tankönyveket, oktatási segédanyagokat, pedagógiai módszert.

4. Dánia

Dániában 24 hét fizetett szülői szabadság jár a baba érkezését követően mindkét szülőnek, és további 4 hét a szülés várható ideje előtt. A dániai oktatás során nem csak a vizsgákra való felkészülés a cél, elsősorban gondolkozni tanítják a gyerekeket. Emellett - mind pszichológiai, mind pedagógiai szempontból - rendkívül fontosnak tartják a tanárok, hogy a feladatok végzése közben is jól érezzék magukat a diákok. Az éneklés és a szabad levegőn mozgás pedig a mindennapi iskolai élet része. Az önállóságra nevelés és a „bízz magadban” szemlélet áthatja az egész oktatási rendszerüket.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

5. Hollandia

Hollandiában a gyermek születése után 26 hét szülői szabadság illeti meg az egyik szülőt. Ebből kilenc hét a fizetett szabadság. A másik szülő pedig 6 hét fizetett szabadságot kap, melyet a baba születésétől számított fél éven belül kell kivenni. A holland oktatásban fontos szerep jut a kritikai gondolkodásnak és az együttműködésnek, a gyerekek bátorításának. Az oktatásban nem a tárgyi tudásra helyezik a hangsúlyt, sokkal inkább a képességfejlesztésre, az együtt gondolkodásra. 

Itt élnek a világ legboldogabb gyerekei: mit tudnak a hollandok?

A holland gyerekek 90%-a vallotta, hogy elégedett az életével.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük