Ennyi ideig szabad használni az autós gyerekülést: a gyártók szerint utána cserélni kell
A gyereküléseknek is van szavatossági idejük.
Magyarországon 2002 óta kötelező a biztonsági gyerekülések használata a 150 cm-nél alacsonyabb, illetve 12 évnél fiatalabb gyermekek esetében.
Míg elérik ezt a magasságot, általában 2-3 gyerekülést ki is nőnek a kicsik. Sok családban nem újat vásárolnak, ha a gyerek súlya vagy magassága miatt cserélni kell az ülést, hanem nagyobb testvértől örököl a gyerek, vagy használtat vesznek a szülők. Ilyenkor azonban érdemes tisztában lenni egy ténnyel, melyre a gyártók hívják fel a figyelmet.
Ennyi ideig szabad használni a gyerekülést
Az autósülések biztonságosabb utazást jelentenek a gyerekek számára, szorosabban tartják testüket, megakadályozzák, hogy ütközés esetén kirepüljenek az autóból. Különösen a hátrafelé néző ülések képesek arra, hogy ütközés erejét jobban eloszlassák a testre mért erőhatást, csökkentve ezáltal a fej, nyak, illetve a gerinc sérülésének kockázatát. A maximális védelem érdekében azonban a gyereküléseknek jó állapotúaknak kell lenniük.
Emiatt a gyártók meghatározzák az ülés szavatossági idejét, mely időn túl cserére lehet szükség. Ezt a lejárati dátumot - vagy a gyártási időt - a kézikönyvben vagy magán az ülésen - általában a hátulján vagy az alján - kell keresni. Amennyiben csak a gyártási időt találod az ülésen, úgy nagy átlagban 6-7 évvel lehet számolni - írja a parents.com.
Miért járnak le a gyerekülések?
Elsőre furcsán hangozhat, hogy egy autósülésnek lejár a szavatossága. Ha azonban belegondolsz, az autósülésben lévő anyagok meggyengülnek, elöregednek, ami ütközés esetén csökkenti a hatékonyságukat. A napfénynek való kitettség, az autó belsejét érintő szélsőséges hőmérséklet-ingadozás, a rendszeres kopás egyaránt hozzáárulhat a gyerekülés károsodásához. És természetesen az autósülések műszaki evolúciójáról sem szabad megfeledkezni.
- Az újabb autósüléseket úgy tervezték, hogy megfeleljenek a frissített biztonsági szabványoknak, így előfordulhat, hogy a lejárt autósülések már nem nyújtanak ugyanolyan szintű védelmet, mint egy újabb modell - magyarázza dr. Laura Purdy háziorvos.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amikor mindenképpen cserélni kell a gyerekülést
Ha úgy érzed, hogy mindez csak a gyártók ügyes trükkje annak érdekében, hogy még több gyerekülést tudjanak eladni, akkor is érdemes bizonyos időközönként átvizsgálni a gyerekülést. Ha a gyerekülésnek saját hevedere van, mely egy ponton foszlásnak indult, ha sérült a hungarocell a fejrésznél, az ülés megérett a cserére. Ellenőrizd a műanyag és fém alkatrészek sérüléseit, deformációit, elszíneződéseit is!
Amennyiben a műanyag részeket szabad szemmel is jól láthatóan kiszívta a nap, vagy ha hajszálrepedést pillantasz meg rajta, az szerkezeti gyengüléshez vezet, így ebben az esetben is érdemes új biztonsági gyerekülést vásárolni. Amennyiben szeretnéd tudni, melyek jelenleg a legbiztonságosabb típusok, ajánljuk figyelmedbe a német autóklub vagyis az ADAC legutóbbi gyereküléstesztjét.
Teszteld magad! Átmennél most az elsősegélyvizsgán?
Milyen információ fontos a mentősöknek, és mi nem az? Mikor hagyható abba az újraélesztés? Frissítsd fel tudásod kvízünkkel!
(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- biztonság
- biztonsági öv
Vírusként terjedt az apa vicces TikTok-videója: nagyon veszélyes lehet a szakértő szerint
- baleset
- közlekedés