Hogy rajzolja le a családot a gyerek? Ennyire érzi magát biztonságban otthon

A gyermekrajzok mesélnek mindarról, ami a gyerekben zajlik.

Gyerekrajz elemzés család
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kicsik imádják a színes ceruzákat és filctollakat próbálgatni, és ahogy egyre cseperednek, a vonalakból egyszerre csak alakok lesznek. Figurák, emberek, állatok, virágok. Sok szülő nem is hinné, hogy micsoda mérföldkő ez a gyerek növekedésében: innentől fogva ugyanis mindaz, ami a gyerek fejében zajlik, de szavakkal kifejezni még nem tudja, rajzok formájában bukkanhat a felszínre a lelkéből.

Érdemes tehát megfigyelni a gyerek rajzait. Rajzelemző sorozatot indítunk, melynek első állomása a családrajzok elemzése. Nézd meg, csemetéd hogy rajzolja le a családot, és megtudhatod, hogy látja a családi viszonyokat, és hogy érzi magát, mennyire érzi magát biztonságban a családban.

A képeken egy négytagú család ábrázolását mutatjuk, melyben a rajzoló a harmadik figura. Ezen a rajzon jól megfigyelhető, ki a gyerek számára a családban a legfontosabb, és ki a legkevésbé. Ezt a figurák mérete árulja el. Itt az derül ki, hogy az anya a gyerek számára a legjelentősebb, a többiek pedig kevésbé jelentősek.

Érdemes megfigyelni, hogy a családról készült rajzon összevissza rajzolt figurák közül ki van legalul és ki van legfelül. Aki legalul van, az a legkevésbé domináns, aki legfelül, az a legdominánsabb. Ha valaki nagyon kívül esik a többiektől, az a gyerekhez kevésbé közel álló személy.

Az, hogy a figurák közt mekkora a távolság, illetve ki kihez áll közel, mutatja, hogy a gyermek szerint a családban milyen az összetartás. Ha a figurák közt nagy a távolság, akkor a gyerek azt érzékeli, távolságtartás van, ha viszont kicsi, az az összetartást ábrázolja.

Amennyiben a figuráknak hiányoznak a végtagjai, az eléggé rossz jel, ugyanis érzelmi instabilitásra utal. A gyerek valószínűleg nem érzi magát biztonságban, nem érzi magát kiegyensúlyozottnak a családi körben. A végtagok mást is elárulnak: ha felfelé állnak a karok, az felnőtt segítség, erősebb jelenlét igényét mutatja.

Az, hogy a rajz hol helyezkedik el, illetve mekkora teret tölt ki a gyerek a lapon a rajzzal, szintén árulkodó. Ha a rajz icipici, és a lap nagy része üresen marad, az szorongásra utal. A gyereknek valószínűleg problémája van, rosszul érzi magát lelkileg valami miatt a környezetében.
 

A lap bal oldala az anyai érzelmek oldala. Ha itt helyezi el a gyerek a családról készített rajzot, akkor az az anya felé irányuló, illetve a tőle érkező érzelmek dominanciájára utal a gyerek életében.

A lap jobb oldala az anyai érzelmek oldala. Ha itt helyezi el a gyerek a családról készített rajzot, akkor az az apa felé irányuló, illetve a tőle érkező érzelmek dominanciájára utal a gyerek életében.

Amennyiben a figurák betöltik a rajzot, és a rajz azt a benyomást kelti, hogy a hely nem volt elég a rajznak, az arra utal, hogy a családban a gyereknek erős dominanciaigénye van. Vagyis szeretne a jelenleginél nagyságrendekkel több szeretetet és figyelmet kapni, szeretne érvényesülni.

Ha ezt a rajzot egy háromtagú család gyermeke rajzolta, pozitívumok derülnek ki a belőle. Mivel a figurák a lap közepén vannak, változatosan használja a színeket, az alakok hiánytalanok, a gyerek látszólag jól érzi magát a családban.

Ha saját magát rajzolja legnagyobbra, akkor önmagát érzi a legfontosabbnak a családban. Ez nem árul el semmi rosszat, csupán azt, hogy érzi, mindenki szereti és foglalkozik vele. Mindemellett erős, magabiztos énképről is árulkodik.

Ha a csemete szépen színez, tehát vonalon belül marad, az pozitív, azt jelenti, a kicsi szófogadó, szeretne megfelelni szülei elvárásainak. Ha viszont kimegy a vonalból, hanyagul színez, hajlamos lehet figyelmen kívül hagyni a szabályokat, a tiltást.

Mi a gyerek óvodai jele?

Tudd meg, hogy hat csemetédre az ovis jele: pozitívan és negatívan is befolyásolhatja a önértékelését.

Mi a gyermeked óvodai jele? Így befolyásolja az önértékelését!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük