Kinek jár az emelt összegű családi pótlék? Itt a teljes lista
Nem csak értelmi vagy testi fogyatékos gyermek után igényelhető az emelt összegű családi pótlék.
Az emelt összegű családi pótlékot vagy más néven dupla családi pótlékot olyan szülők igényelhetik az államtól, akik tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyermeket nevelnek. Ezekbe a kategóriákba azonban jóval több minden belefér, mint azt elsőre gondolnánk.
Emelt összegű családi pótlék
Magyarországon a családi pótlék összege 2008 óta változatlan: egy gyermek után 12 200, két gyermek esetén gyermekenként 13 300, három vagy több gyermek után gyermekenként 16 000 forint. A dupla vagy emelt összegű családi pótlék, melyet a tartósan beteg, illetve súlyos fogyatékos gyermeket nevelő szülők igényelhetnek, gyermekenként 23 300 forint. Amennyiben a szülő egyedülállóként neveli a tartósan beteg, illetve súlyos fogyatékos gyermekét, úgy 25 900 forint családi pótlékot kaphat havonta.
Nekik jár az emelt összegű családi pótlék
Ezt az emelt összegű családi pótlékot igényelheti a szülő értelmi, hallási, látási fogyatékossággal élő vagy mozgásszervi fogyatékos gyermeke után. Szintén igényelhető pervazív fejlődési zavarok – például Asperger-szindróma –, vér és a vérképző szervek betegsége, mentális és viselkedészavarok, emésztőrendszer betegségei, endokrin, táplálkozási és anyagcsere-betegségek – például cukorbetegség –, súlyos vese- vagy légzőszervi betegségek, bőrbetegségek – például psoriasis súlyos formái esetén. Kevesen tudják, hogy az eddig felsorolt kategóriákba beleférnek olyan betegségek is, mint az asztma, a laktózérzékenység, gluténérzékenység, illetve az autizmus enyhébb formái is. A teljes listát erre a linkre kattintva, a táblázatban találod meg.
Így igényelhető az emelt összegű családi pótlék
A dupla családi pótlék igényléséhez a szakorvosnak igazolást kell kiállítania a betegségről, illetve fogyatékosságról. Az igényléshez szükséges kérelem és szakorvosi igazolás formanyomtatványok a Magyar Államkincstár honlapján érhetőek el. Ha a szülő munkahelyén működik családtámogatási kifizetőhely, akkor a kérelmet a munkahelyen kell leadni, ha nem, akkor a lakhely vagy tartózkodási hely szerint illetékes kormányhivatalnál.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Meddig jár az emelt összegű családi pótlék?
Az emelt összegű családi pótlék addig a hónapig jár, ameddig a betegség, illetve súlyos fogyatékosság fennállása igazolt. A betegség megállapítását követően legfeljebb 5 év múlva felülvizsgálatra van szükség. A 18. életévét betöltött gyermek esetén is járhat még az emelt összegű támogatás, amennyiben a fiatal köznevelési intézményben tanul. A magasabb összegű támogatást legfeljebb annak a tanévnek a végéig folyósítják, melyben a diák betöltötte a 20. életévét – sajátos nevelési igényű tanuló esetén a 23. életévét.
160 ezer forintot is bukhat, aki nem mutatja be az orvosi igazolását: ilyen betegségek esetén igényelhető
Idén is különböző betegségek esetén igényelhető egy támogatás, aminek az ára megemelkedett a tavalyihoz képest.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)