Ez a 2 dolog kell a gyerek biztonságérzetéhez Vekerdy Tamás szerint - Másképp félnek, mint a felnőttek
A gyermeki félelem oka a bizonytalanság és a fenyegetés.
A gyermek - mert még keveset élt, kevés tapasztalata van a világról, és mert még agya is a felnőttétől eltérően működik - másként fél, mint a nagyok.
Ezzel a különbözőséggel szülőként érdemes tisztában lenni. Mint ahogyan azzal is, mely dolgok igazán fontosak a gyerek biztonságérzetének kialakulásához - akár a hétköznapok során, akár nem várt körülmények között. Vekerdy Tamás Kicsikről nagyoknak című könyve többek között erre a kérdéskörre is választ ad.
A gyermeki félelem oka: bizonytalanság és fenyegetés
A csecsemők elsősorban a bizonytalan testhelyzetektől és az erős hangoktól félnek - vagy inkább ijednek meg. Ez a kétféle félelem tágul aztán az életkor előrehaladtával. A gyerek fél, mert - kicsiségénél fogva - bizonytalannak érzi magát az ismeretlen nagyvilágban.
„És ijesztő volt odalentről, hogy olyan nagyok a nagyok, hogy mindent tudnak, és erősek, s én gyönge és kicsi vagyok” - írta Szabó Lőrinc.
És fél a gyerek az ijesztéstől, melyet kezdetben az erős hang, a későbbiekben minden más fenyegetés jelent számára. Tehát ez lehet a gyerekkori félelem kettős eredete: bizonytalanság és fenyegetés.
A gyerekek másképp félnek, mint a felnőttek
A gyermekben a világ - tudatos és tudattalan, külső és belső - még egységesebb, mint a felnőtt esetében, ezért náluk gyakran a valóság és a képzelet egy síkban mozog. A négyéves gyerek agyveleje a felnőttével közel azonos tömegű, és már mindenféle tevékenységre képes, de még nem olyan szigorú a figyelme, mint a felnőtté. A külvilágból jövő legapróbb hatásoknak, ingereknek ki van szolgáltatva, melyeket a képzelete ráadásul még fel is erősíthet. Ugyanakkor a saját belső világát is sokkal érzékenyebben fogja fel: megéli azt is, ami még csak sejtés, hangulat. Míg a felnőtt agykérge, tudata gátolja, elnyomja, kordában tartja a tudattalanból felfelé törekvő erőket, addig a gyermeké erre még nem áll készen, félelmet, szorongást kelt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ez a 2 dolog kell a gyerek biztonságérzetéhez
A gyerekek - öntudatlanul - két dolgot követelnek, kívánnak meg a felnőttől. Akkor érzik magukat biztonságban, ha a szülőnek - vagy más hozzá közel álló felnőttnek - egyrészt van valamiféle tiszta és világos képe a világról és arról, hogyan is kell az embernek élni, helytállni, viselkedni. Másrészt elvárja, hogy a felnőtt őszinte legyen vele, merje bevallani például azt, hogy olykor ő maga sem tud a saját követelményeinek megfelelni.
Az őszinteséget, amelyik pillanatnyi csalódásaiban és bukásaiban sem mond le az eszményeiről, de nem is képmutató, nem játssza meg magát, nem prédikál, a gyerek nagyon hamar, nagyon érzékenyen felfogja. Ez a fajta őszinteség megnyugtatja kicsit, a későbbiekben pedig hozzájárul ahhoz, hogy kamaszként, amikor bár kritikai érzékét legelőször a közvetlen környezetén, így a szülőkön próbálgatja, azért titokban akkor is úgy látja majd, hogy „apa” vagy „anya jó fej”. Tehát az őszinteség minden gyermek esetében kifizetődő - természetesen életkorának megfelelő formában.
Kiadja: Kulcslyuk Kiadó.
Ára: 2520 forint.
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- pszichológia
- gyereknevelés
Örökre nyomot hagy a gyerek lelkében: 3 módszer, amivel soha ne fegyelmezd, hiába láttad a szüleidtől
- gyerek
- gyereknevelés
„Ha anya leszek, én soha…" - az elképzelés és a valóság 5 gyakorló szülőtől
- pszichológia
- gyereknevelés