Amikor a bicikli volt a minden: így bandáztak a 70-es, 80-as években a gyerekek

Régen a gyerekek suli után siettek a térre, hogy együtt tekerjenek és bandázzanak.

Bandázás biciklivel retró fotók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Régen minden más volt, régen minden sokkal jobb volt- sóhajtanak az idősek, és vele együtt talán mi is, a harmincas, negyvenes korosztály. Gyerekkorunkban, amikor még nem volt ilyen fejlett a technika, nem voltak okostelefonok, tabletek és számítógépek, szinte teljes szabadidőnket kint a szabadban vagy a szomszédban töltöttük.


Emlékszem, a szomszéd gyerekekkel fadeszkákból bunkert építettünk, ahová mindig elbújtunk, vagy átosontunk egymáshoz ebédre, ahol paradicsomlevessel és spagettivel kínáltak bennünket. Télen akkor még hatalmas, több méteres havak voltak, gyakran fürdettük meg egymást a hideg hóban, szánkóztunk, boboztunk és hócsatáztunk. Nyáron előkerültek a görkorik és bicajok is, ahol kéz nélkül vettük be az éles kanyarokat a BMX-szel: csoda, hogy nem törtük tropára magunkat, természetesen bukósisak és térdvédő nélkül.

Így bandáztak régen a fiatalok

Azóta felnőttünk, de a rohanó életünk mellett is olykor nosztalgiával gondolunk vissza a szép emlékekre: a bandázásokra, a biciklitúrákra, a közösen együtt töltött időkre. Ezt a régi gyerekkort idézzük a következő képeken.

A bringák annak idején az önkifejezés eszközei voltak, magabiztosnak, menőnek érezhette magát a gyerkőc a nyeregben. A szülők akkoriban a biztonságra sem helyeztek nagy hangsúlyt, se bukósisakot, se térd- és könyökvédőt nem használtak. A fotó 1978-ban készült.
Fotó: Fortepan/chuckyeager tumblr, 1978, képszám: 176437
A fiúk gyakran rúgták a bőrt, a lányok ugróköteleztek vagy gumiztak. De a bringázás mindkét nemnél ugyanolyan közkedvelt volt. Még a meredekebb dombok sem okoztak kihívást a fiataloknak. A fotó Újpesten készült az 1970-es évek elején.
Fotó: Fortepan, Urbán Tamás 1970, képszám: 88772
Bringa, evezőlapát, kosárlabda. Az akkori fiatalok a suli után a szokott helyen találkoztak, és bandáztak.
Fotó: Fortepan/chuckyeager tumblr, 1970, képszám: 143355
A bringákkal az utánozhatatlan szabadság érzését tapasztalhatták meg. Nemcsak az utcában, de messzebbre is elmerészkedtek, például bicajjal mentek sátorozni.
Fotó: Fortepan/1983, képszám: 19834
Nem volt gond, ha leeresztett a gumi, segítettek egymásnak. A fotó az Eötvös útnál készült, a Normafánál, 1976-ban.
Fotó: Fortepan/Urbán Tamás, 1976, képszám: 88762
Akár kicsikről, akár nagyokról volt szó, a félelemérzet ismeretlen fogalom volt számukra. A fotó a XV. kerületben, Újpalotán készült.
Fotó: Fortepan/Urbán Tamás, 1976, képszám: 88766
Akkoriban a fiatalok nem kaptak verdát, de bicajjal is bárhová eljutottak. A fotó 1980-ban, Baján készült, a Petőfi-szigetnél.
Fotó: Fortepan/Urbán Tamás, 1980, képszám: 124584
Egyes bicajokat annak idején kapcsokkal és hevederekkel szereltek fel, a lábat jól tartotta, így könnyebb volt átjutni az akadályokon.
Fotó: Fortepan/Szalay Béla, 1980, képszám: 188143

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük